Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (FIDE) կփորձի լուծել Բաքվում կայանալիք առաջիկա մրցաշարերին հայ գրոսմայստերների մասնակցության հարցը, լրագրողներին է հայտարարել FIDE նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը:
2015-ի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին Բաքվում կայանալու է Շախմատի աշխարհի գավաթի մրցաշարը նոկաուտ համակարգով, իսկ 2016-ի աշնանը Բաքվում կանցնի շախմատային օլիմպիադան: Ավելի վաղ Ադրբեջանի հավաքականը հրաժարվեց մասնակցել Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությանը, որը 2015-ի ապրիլին կայանալու է Ծաղկաձորում:
Իլյումժինովն ասել է, որ FIDE-ն կողմ է, որ «տարբեր քաղաքական պահերը մնան մրցաշարերի դահլիճներից դուրս», ուստի հրավիրում է և Հայաստանի, և Ադրբեջանի շախմատիստներին մասնակցել մրցումներին, հայտնում է Rsport.ru-ն: «Առաջիկա օրերին ես դիմելու եմ Ադրբեջանի և Հայաստանի շախմատի ազգային ֆեդերացիների ղեկավարներին: Այս տարի տեղի է ունենալու Աշխարհի գավաթի մրցաշարը նոկաուտ համակարգով, մյուս տարի Բաքվում կկայանա շախմատի համաշխարհային օլիմպիադան: Անշուշտ, մենք կցանկանայինք, որ ուժեղագույն շախմատիստները, իսկ Ադրբեջանի և Հայաստանի հավաքականները մոլորակի ուժեղագույն շախմատիստների շարքում են, մասնակցեին»,-ասել է Իլյումժինովը:
«Մենք կդիմենք ոչ միայն շախմատի ազգային ֆեդերացիաներին, այլ նաև երկրների ղեկավարներին, որպեսզի նրանք աջակցեն, որ իրենց շախմատիստները մասնակցեն, որպեսզի նրանց անվտանգությունն ապահովվի»,-հայտարարել է Իլյումժինովը:
Լևոն Արոնյանը 2 անգամ` 2011 և 2012թթ հրաժարվել է խաղալ Բաքվում՝ հավակնորդների մրցաշարում: 2011թ մրցաշարը տեղի ունեցավ Կազանում, իսկ 2012-ին՝ Լոնդոնում: Արոնյանը նամակ էր հղել ՖԻԴԵ-ի նախագահին, որում ասվում էր, որ Ադրբեջանում մրցաշարի անցկացման դեպքում ինքը չի մասնակցի դրան: Դրանից հետո Իլյումժինովը հայտարարեց, որ մրցաշարը կկայանա Լոնդոնում հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբեր 13-ը:
«Ներկայումս ոչ մի հայ չի կարող Ադրբեջանում գտնել բարենպաստ հոգեբանական մթնոլորտ: Անվտանգության երաշխիքները և որևէ լրացուցիչ աջակցություն չի կարող շտկել իրավիճակը»,-գրել էր հայ շախմատիստը: Սակայն 2014-ին Արոնյանը համաձայնվեց մասնակցել 2015-ին Բաքվում կայանալիք մրցաշարին:

17 Март 2015 - 11:20 AMT
Международная шахматная федерация (FIDE) попробует решить вопрос с выступлением армянских гроссмейстеров на ближайших турнирах в столице Азербайджана Баку, сказал журналистам президент FIDE Кирсан Илюмжинов.
С сентября по октябрь 2015 года в Баку пройдет Кубок мира по шахматам по нокаут-системе, а осенью 2016 года в столице Азербайджана состоится шахматная олимпиада. Ранее сборная Азербайджана отказалась от участия в командном чемпионате мира-2015, который в апреле пройдет в Цахкадзоре (Армения).
Илюмжинов отметил, что FIDE выступает за то, чтобы «разные политические моменты оставались за турнирным залом», и поэтому приглашает и шахматистов Армении, и шахматистов Азербайджана к выступлению на одних и тех же соревнованиях, сообщает Rsport.ru.
«В ближайшие дни я обращусь к руководству национальных шахматных федераций Азербайджана и Армении. В этом году состоится Кубок мира по нокаут-системе, в следующем году в Баку состоится всемирная шахматная олимпиада. И, конечно, нам бы хотелось, чтобы сильнейшие шахматисты, а сборная Азербайджана и сборная Армении являются сильнейшими шахматистами планеты, приняли участие», – рассказал Илюмжинов.
«Мы будем обращаться не только к руководству национальных шахматных федераций, но и к руководству стран, чтобы они посодействовали, чтобы их шахматисты принимали участие, чтобы безопасность была обеспечена», – заявил Илюмжинов.
В 2012 году лидер сборной Армении по шахматам Левон Аронян отказался от участия в турнире претендентов в Баку и направил Илюмжинову письмо, в котором объяснил свое решение напряженностью в отношениях между Арменией и Азербайджаном и тем, что принимающая сторона не сможет обеспечить необходимые условия для полной концентрации на игре. Однако в 2014 году Левон Аронян дал согласие на участие в розыгрыше Кубка мира, который состоится в 2015 году в Баку.