Գործադիրն այսօր՝ մարտի 19-ի նիստում հավանություն է տվել ՀՀ և ՉԺՀ կառավարությունների միջև 2015-2018թթ. ՉԺՀ կողմից ՀՀ-ին արտոնյալ պայմաններով վարկեր տրամադրելու շրջանակային համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Համաձայնագրով ՉԺՀ կառավարությունը սկզբունքորեն համաձայնում է Չինաստանի ներմուծման-արտահանման բանկի միջոցով ՀՀ կառավարությանը՝ ի դեմս ՀՀ ֆինանսների նախարարության, տրամադրել արտոնյալ պայմաններով վարկեր:
Նախատեսվում է ստորագրել «Հայաստանի մաքսային զննման տեխնոլոգիաների և սարքավորումների արդիականացման ծրագիր» արտոնյալ պայմաններով մոտ 155.5 մլն չինական յուան (մոտ 25.3 մլն ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ վարկային համաձայնագիրը, ըստ որի վարկի արժույթը լինելու է չինական յուանը, մարման ժամկետը՝ 20 տարի, որից 5-ը՝ արտոնյալ: Հաջորդ որոշմամբ կառավարությունը համաձայնություն է տվել ՀՀ կառավարության և ՉԺՀ ներմուծման-արտահանման բանկի միջև կնքվելիք վարկային համաձայնագրի նախագծին:
Նիստում հավանություն է ստացել ՀՀ կառավարության և ՉԺՀ կառավարության միջև տեխնիկատնտեսական համագործակցության համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը: 1999 թվականից ՉԺՀ կառավարությունն անհատույց օգնություն է տրամադրում ՀՀ կառավարությանը: Այս անգամ ցուցաբերվելու է 60 մլն յուանի անհատույց տեխնիկական օգնություն՝ ՀՀ Հանրային հեռուստաընկերության համար հեռուստատեսային տաղավարի կառուցման նպատակով: Ավելի քան 10 տարի է, ինչ ֆինանսական համագործակցության համաձայնագիր է կնքվում ՀՀ կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարությունների միջև: Հերթական փաստաթղթի ստորագրմամբ ՀՀ կառավարությունը Վերականգնման վարկերի բանկից ֆինանսական օժանդակություն կստանա մի շարք ծրագրերի իրականացման համար:
Մարտի 10-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը և բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին: Հանդիպման ժամանակ երկկողմ գոհունակություն է հայտնել հայ-չինական հարաբերությունների ներկա մակարդակից և վստահություն, որ առաջիկայում ևս հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ի նպաստ երկու պետությունների ու ժողովուրդների: Կարևորելով միջխորհրդարանական կապերի խորացումը՝ բարեկամական խմբի անդամները նշել են, որ պետք է սերտացնել փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր հնարավոր բնագավառներում, մասնավորապես մշակութային, առևտրատնտեսական, կրթության, հումանիտար ոլորտներում:

19 Март 2015 - 16:14 AMT
Китай предоставит Армении $25,3 млн на таможенную сферу и $9,7 млн – на строительство павильона для Общественного телевидения
Китайская народная республика предоставит Армении льготный кредит в размере 155,5 млн. юаней (около $25,3 млн.) на модернизацию систем таможенного контроля. Подписание соответствующего рамочного соглашения с правительством КНР было одобрено на заседании правительства Армении 19 марта.
Как сообщил первый замминистра финансов Павел Сафарян, на предоставленные средства Армения приобретет необходимую технику, в основном из Китая.
«Договор на поставку оборудования будет заключен с китайской «Nuctech Company» и включит в себя покупку портативных рентген-сканеров для обнаружения взрывчатки, оружия, лекарств и других предметов с высоким риском контрабанды», – сообщил он.
Согласно проекту соглашения, кредит будет предоставлен Экспортно-Импортным банком Китая. Валютой погашения будет китайский юань. Кредит предоставляется на 20 лет по ставке 2% годовых, с оплатой за обслуживание в 0,25%. Первые пять лет – льготные, сообщает АРКА.
Помимо этого, правительство Армении одобрило подписание соглашения о технико-экономическом сотрудничестве с правительством Китая, в рамках которого КНР безвозмездно предоставит 60 млн. юаней ($9,7 млн.) на строительство павильона для Общественного телевидения Армении.
Как отметил, представляя проект соглашения, замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, начиная с 1999 года КНР ежегодно предоставляет правительству страны безвозмездную денежную помощь.
«По сей день технико-экономическое сотрудничество между двумя странами проходило достаточно успешно, были реализованы различные программы в сферах сельского хозяйства, здравоохранения, транспорта и других областях», – сказал Кочарян.
Замминистра также подчеркнул, что объемы безвозмездной помощи со стороны КНР существенно увеличились за последние годы.