Երևանում ընթացող «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային մեդիա ֆորումի մասնակիցները Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հռչակագիր են ընդունել:
Մարտի 18-20-ը Երևանում անց է կացվում «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային եռօրյա մեդիա խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովի ուշադրության կենտրոնում է մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանի և կայսրության այլ տարածքներում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը:
Հռչակագրում մասնավորապես ասվում է. «Մենք՝ «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային մեդիա ֆորումի մասնակից, տարբեր երկրներ, ազգություններ ու դավանանքներ ներկայացնող լրագրողներս, հարգանքի տուրք ենք մատուցում հայ ժողովրդին և հարգում ենք 1915 թ. Օսմանյան կայսրության կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Մենք հանդես ենք գալիս հայության և նրա եզակի բազմադարյա մշակութային ժառանգության ոչնչացման, հայ ժողովրդի հայրենազրկությանն ուղղված իրադարձությունների համաշխարհային դատապարտման օգտին՝ իրադարձություններ, որոնք ուղեկցվել են զանգվածային կոտորածներով, ջարդերով ու էթնիկ զտումներով»:
Հռչակագիրը ողջունում է Եվրախորհրդարանի, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի, ինչպես նաև Արգենտինայի, Բելգիայի, Կանադայի, Չիլիի, Կիպրոսի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Իտալիայի, Լիտվայի, Լիբանանի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Սլովակիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Ուրուգվայի, Վատիկանի, Վենեսուելայի և Բոլիվիայի կառավարությունների որոշումները XX դարի առաջին ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու վերաբերյալ: «Հայ ժողովրդի ողբերգության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ մենք չենք կարող անտարբեր մնալ Թուրքիայի և մի շարք այլ երկրների ղեկավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստը մոռացության մատնելու փորձերի հանդեպ:
Մենք դատապարտում ենք 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության ժխտումը որպես պատմական փաստերի կեղծում, այդ ողբերգության պատճառների, մեխանիզմների ու հետևանքների խեղաթյուրում: Անդրադառնալով պատմական վաղեմության փաստերին՝ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում լրագրողներին, որոնք Օսմանյան կայսրությունում կատարվող սարսափելի ոճրագործությունների մասին տեղեկությունները հասցրին աշխարհին: Մենք գիտակցում ենք զանգվածային լրատվության միջոցների դերն ու նշանակությունը և նրանց հիմնական խնդիրն ենք համարում աջակցությունը երկխոսությանը բոլոր ժողովրդների միջև:
Մենք դիմում ենք աշխարհի բոլոր երկրների մեր գործընկերներին՝ կոչ անելով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ օգտագործել բոլոր հնարավոր միջոցները, հավերժացնելու համար զոհերի հիշատակն ու թույլ չտալու, որ ԶԼՄ-ները լռության մատնեն անցյալի սարսափելի ոճիրները՝ որակելով դրանք որպես մեղսակցություն մարդկության դեմ նոր հանցագործություններին, կասեցնել Հայոց ցեղասպանության, Հոլոքոսթի և ռասիզմի ու այլատյացության հիմքի վրա մարդկության դեմ կատարված այլ հանցագործությունների փաստի նսեմացման ցանկացած փորձ, համախմբել ջանքերը՝ վերականգնելու համար պատմական արդարությունն ու ՄԱԿ-ում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»,-ասվում է հռչակագրում:

20 Март 2015 - 08:48 AMT
Участники международного медиафорума «У подножия Арарата», проходящего в Ереване, приняли Декларацию об осуждении Геноцида армян.
С 18 по 20 марта в Ереване проходит пятый международный трехдневный медиа-форум «У подножия Арарата». Ключевой темой форума с участием более 200 журналистов из 34 стран является Геноцид армян, осуществленный со стороны Османской империи в Западной Армении и на других территориях империи век назад.
В декларации, в частности, отмечается: «Мы, журналисты, участники международного медиафорума «У подножия Арарата», представители разных стран, национальностей и вероисповеданий, отдаем дань уважения армянскому народу и чтим память полутора миллиона невинных жертв Геноцида армян, организованного Османской империей в 1915 году.
Мы ратуем за всемирное осуждение событий, направленных на уничтожение армянства и его уникального многовекового культурного наследия, на лишение армянского народа своей родины, событий, сопровождаемых массовой резней, погромами и этническими чистками».
Декларация приветствует решения Европейского парламента, Всемирного совета церквей, правительств стран Уругвая, России, Франции, Италии, Германии, Голландии, Бельгии, Польши, Литвы, Словакии, Швеции, Швейцарии, Греции, Кипра, Ливана, Канады, Венесуэлы, Аргентины, Чили и Ватикана, признавших и осудивших первый геноцид 20-го века.
«В преддверии 100-летней годовщины трагедии армянского народа нам не могут быть безразличны попытки придания забвению со стороны руководства Турции и ряда других стран исторического факта Геноцида армян в Османской империи.
Мы осуждаем отрицание Геноцида армян 1915 года как подтасовку исторических фактов, искажающих причины, механизмы и последствия этой трагедии. Обращаясь к событиям исторической давности, мы отдаем дань уважения журналистам, которые доносили миру информацию об ужасных преступлениях, совершаемых в Османской империи. Мы сознаем роль и значение средств массовой информации и считаем их основной задачей поддержку диалога между всеми народами.
Мы обращаемся к коллегам всех стран мира с призывом в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян использовать все возможные средства, направленные на увековечивание памяти его жертв, не допустить замалчивания СМИ ужасных преступлений прошлого, квалифицируя их как соучастие в новых преступлениях против человечества, пресекать любые попытки преуменьшения значения Геноцида армян, Холокоста и других преступлений против человечества, совершенных на основе расизма и ксенофобии, консолидировать усилия для восстановления исторической справедливости и признания Геноцида армян в Османской империи Генеральной ассамблеей ООН», – подчеркивается в Декларации международного медиафорума «У подножия Арарата», сообщает Armenia Today.