ԵՏՄ շրջանակում արժութային միությունը կարող է աստիճանաբար ձևավորվել, սկզբնական փուլում դրան կարող են ոչ բոլոր երկրներն անդամակցել, գտնում է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Լիխաչովը:
«Ես կառաջարկեի փուլ առ փուլ առաջ շարժվել (արժութային հիմնադրամի ստեղծման մասով),,,նկատի ունենալով, որ սկզբնական փուլում ինտեգրացիոն հնգյակին կարող են անդամակցել ոչ բոլոր երկրները»,-ասել է Լիխաչովը լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ըստ փոխնախարարի, ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությունը պատրաստ է ֆինանսների նախարարության և ԵՏՄ անդամ երկրների ԿԲ-ների հետ միասին ձեռնամուխ լինել արժութային միության ստեղծման հարցերի քննարկմանը:

20 Март 2015 - 16:03 AMT
Валютный союз в рамках ЕАЭС можно создавать постепенно, на первоначальном этапе в него могут войти не все страны объединения, считает первый замглавы Минэкономразвития РФ Алексей Лихачев.
«Я бы предложил двигаться поэтапно (в части создания валютного союза)… имея в виду, что изначально в него могут войти не все страны интеграционной пятерки», — сказал Лихачев журналистам, сообщает РИА Новости.
По словам замминистра, Минэкономразвития РФ готово вместе с Минфином и центробанками стран-членов ЕАЭС приступить к обсуждению вопросов создания валютного союза.