Ապրիլի 3-ին Երևանում տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին կից կոլեգիայի Ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեի նիստը կոլեգիայի ԵՏՀ տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականության գծով անդամ Տիմուր Սուլեյմենովի նախագահությամբ:
Նիստին կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, ՌԴ-ի պետական մարմիններն ու գործարար հանրությունը ներկայացնող խորհրդատվական կոմիտեի անդամները, ԵՏՀ աշխատակիցները:
Նիստում կքննարկվի Ֆինանսական շուկաներում գործունեության իրականացմանը ներկայացվող պահանջների մասին համաձայնագրի, Միասնական տնտեսական տարածքի անդամ պետությունների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ծրագրի, ինչպես նաև ազգային ֆոնդային բորսաներում ԵՏՄ անդամ պետությունների բրոկերների և դիլերների փոխադարձ հավատարմագրման մասին նախագծի մշակման ընթացքը, հայտնում է Evrazesnews.ru-ն:
Բացի այդ, կներկայացվի ֆինանսական ոլորտում Տեղեկատվության, այդ թվում գաղտնի, փոխանակման մասին համաձայնագրին ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական բանկի միանալու վերաբերյալ արձանագրությունը, որի նպատակն է կապիտալի ազատ շարժ ապահովել ֆինանսական շուկաներում 2014թ. դեկտեմբերի 23-ից:
Նիստի մասնակիցները կքննարկեն ԵՏՄ անդամ պետություններում ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության նոր ապահովագրական պրոդուկտի մշակման նպատակահարմարության հարցում համաձայնեցված մոտեցման մշակման համար ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեության նախնական արդյունքները, ինչպես նաև ԵՏՄ անդամ պետությունների ապահովագրական ծավալների ստեղծման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Կքննարկվեն ԵՏՄ տարածքում Արժութային կարգավորման ու հսկողության աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները, որը գործում է ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից: Քննարկվել են ընթացիկ կարգավիճակն ու գործակցության հեռանկարները ԵՏՄ անդամ պետությունների միջև վարկային պատմությունների կազմում տեղեկությունների փոխանակման ոլորտում:
Նիստի ավարտին նախատեսվում է քննարկել 2015-2016 թթ. Ֆինանսական քաղաքականության դեպարտամենտի գիտահետազոտական գործունեության ծրագիրը:

3 апреля в Ереване состоится заседание Консультативного комитета по финансовым рынкам при Коллегии Евразийской экономической комиссии под председательством Члена Коллегии (Министра) по экономике и финансовой политике ЕЭК Тимура Сулейменова.
В заседании примут участие члены Консультативного комитета от государственных органов и бизнес-сообществ Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, сотрудники Евразийской экономической комиссии.
На заседании предполагается обсудить ход работы над Соглашением о требованиях к осуществлению деятельности на финансовых рынках и планом гармонизации законодательства государств-участников Единого экономического пространства (ЕЭП) в финансовой сфере, а также над проектом Соглашения о взаимном допуске (аккредитации) брокеров и дилеров государств-членов ЕАЭС на национальные фондовые биржи, сообщает Evrazesnews.ru .
Кроме того, будет представлен Протокол о присоединении Правительства Республики Армения и Центрального банка Республики Армения к Соглашению об обмене информацией, в том числе конфиденциальной, в финансовой сфере в целях создания условий на финансовых рынках для обеспечения свободного движения капитала от 23 декабря 2014 года.
Участники заседания рассмотрят предварительные результаты деятельности Рабочей группы по выработке согласованной позиции по вопросу целесообразности разработки нового страхового продукта автогражданской ответственности в государствах-членах Евразийского экономического союза (ЕАЭС), а также перспективы и возможности создания перестраховочной емкости государств-членов ЕАЭС.
Будут обсуждены результаты деятельности Рабочей группы по вопросам валютного регулирования и валютного контроля на территории ЕАЭС при Консультативном комитете по финансовым рынкам. Рассмотрен текущий статус и перспективы взаимодействия между государствами-членами ЕАЭС по обмену сведениями, входящими в состав кредитных историй.
В завершение заседания планируется обсудить план научно-исследовательской деятельности Департамента финансовой политики на 2015-2016 гг.