Ասիական զարգացման բանկը 2015 թ. կանխատեսում է մինչև 4,6 տոկոս գնաճ, իսկ 2016 թ. այդ ցուցանիշը կդանդաղի` մինչև 4,1 տոկոս։ Այս մասին նշվում է «Ասիական զարգացման հեռանկարներ 2015» (Аsian Development Outlook) զեկույցում։
Բանկի նախորդ կանխատեսման համաձայն` Հայաստանում գնաճը 2015 թ. սպասվում էր 4 տոկոսի սահմանում։
«Բնական պայմաններում 2015-ին գնաճային ճնշումը զգալիորեն կավելանա թույլ հայկական դրամի պատճառով, որը գտնվում է ռուբլու արժեզրկման ազդեցության տակ, ինչպես նաև երկրի մաքսային սակագները ԵՏՄ-ի նոր ռեժիմներին համապատասխանեցնելու հաշվին», – նշվում է հաղորդագրության մեջ:
ԱԶԲ-ի մասնագետները կարծում են, որ կարճաժամկետ հեռանկարում դրամավարկային քաղաքականությունը կմնա կոշտ այդ ճնշումների դեմ պայքարելու համար, մինչև այն միջնաժամկետ հեռանկարում աստիճանաբար կվերադառնա չեզոք դիրք։
ԱՎԾ–ի տվյալներով` Հայաստանում միջին տարեկան գնաճը 2014 թ.–ին կազմել է 3 տոկոս, 2015 թ.–ի հունվար–փետրվարին` 4,8 տոկոս։
Պետբյուջեի համաձայն` Հայաստանի ՀՆԱ—ի աճը 2015 թ.–ին նախատեսված է 4,1 տոկոսի սահմանում, իսկ գնաճը` 4 տոկոսի սահմանում (±1,5), հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ըստ Fitch Ratings-ի գնաճը Հայաստանում 2015-ին կմոտենա 6,5 տոկոսի: «ՀՀ ԿԲ–ն վերջին ամիսներին կրկնակի բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` հասցնելով այն 9,5 տոկոսի։ Հայկական դրամը 2014 թ.–ին արժեզրկվել է 17 տոկոսով։ Ակնկալվում է, որ գնաճը 2015 թ.–ին կմոտենա 6,5 տոկոսի (ԿԲ–ի թիրախային սահմանագիծը 4 տոկոս է (±1,5%)) ներկրման ավելի բարձր գների հաշվին»:
ՀՀ ԱՎԾ–ի տվյալներով` Հայաստանում գնաճը 2014 թ.–ի հունվար–դեկտեմբերին, 2013 թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 3 տոկոս։ Միաժամանակ 12–ամսյա գնաճը 2014 թ.–ի դեկտեմբերին կազմել է 4,6 տոկոս պետբյուջեում նախատեսված 4 տոկոսանոց գնաճի դեպքում (±1,5%)։ Գնաճի նմանատիպ ցուցանիշ է սահմանված երկրի 2015 թ.–ի պետբյուջեում:
Fitch Ratings-ը նաև չափավոր ռեցեսիա է ակնկալում Հայաստանում տնտեսության մեջ 2015-ին Ռուսաստանում իրավիճակի վատացման պատճառով։
Fitch–ը «ВВ-»–ից «В+» է նվազեցրել Հայաստանի վարկանիշը` պահպանելով «Կայուն» կանխատեսումը։ Հայաստանը շատ է ենթարկված Ռուսաստանի տնտեսությունում գրանցվող խորը ցնցումներին (BBB-/Բացասական կանխատեսում), ինչը բացասաբար կազդի երկրի վճարային հաշվեկշռի և աճի հեռանկարների վրա:

25 Март 2015 - 09:52 AMT
Азиатский Банк Развития (АБР) ожидает рост инфляции в Армении в 2015 году до 4,6%, а в 2016 году этот показатель замедлится до 4,1%. Об этом говорится «Обзоре азиатского развития 2015» (Аsian Development Outlook).
Согласно предыдущему прогнозу банка, инфляция в Армении в 2015 году ожидалась на уровне 4%.
«В естественных условиях, инфляционное давление в 2015 году значительно усилиться из-за слабого армянского драма, находящееся под влиянием девальвации рубля, а также за счёт приведения таможенных тарифов страны в соответствие с новыми режимам ЕАЭС»,- говорится сообщении.
Специалисты АБР считают, что в краткосрочной перспективе, денежно-кредитная политика останется жесткой для борьбы с этими давлениями, прежде чем постепенно вернётся к нейтральной позиции в среднесрочной перспективе.
Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2015 год запланирован в размере 4,1%, а инфляция на уровне 4% (±1,5%), сообщает АРКА.
Ранее рейтинговое агентство Fitch Ratings выступило с прогнозом, согласно которому в 2015 году инфляция в Армении может достигнуть 6,5%.
«Центральный банк Армении дважды повышал ставку рефинансирования за последние месяцы до 9,5%. Курс армянского драма снизился на 17% в 2014 году. Ожидается увеличение инфляции до 6,5% в 2015 г. (целевой диапазон ЦБА: 2,5%-5,5%) в результате более высоких импортных цен», – отмечалось в сообщении на официальном сайте агентства.
По данным Нацстатслужбы, инфляция в Армении за январь-декабрь 2014 года к аналогичному показателю 2013 года составила 3%. В то же время двенадцатимесячная инфляция в декабре 2014 года составила 4,6% при запланированной в госбюджете инфляции на уровне 4% (±1,5%). Аналогичный показатель по инфляции заложен также в госбюджете страны на 2015 год.
Fitch также понизило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте с «ВВ-» до «В+». Прогноз по рейтингам остался неизменным – «Стабильным».