ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին վստահ է, որ ԵՏՄ կայացման համար տասնամյակներ չեն պահանջվի, սակայն որոշ ժամանակ պետք է անցնի, որպեսզի հնարավոր լինի օգուտ քաղել այդ միությունից:
Մարտի 28-ին Երևանում գումարվեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեների համատեղ նիստը:
Արձագանքելով ԵՏՄ-ի ընդդիմախոսներին, ովքեր կարծում են, որ միությունը ոչ կայացել է, ոչ էլ ապագա ունի, Սլուցկին Հայաստանի ազգային ժողովում հայտարարեց՝ ԵՏՄ-ի կայացումը րոպեական գործ չէ։ «Միությունը ճանապարհ պետք է անցնի, դա չնայած տասնամյակներ չի պահանջի, բայց ամիսներ, տարիներ կպահանջի, որ մեզ թույլ տա իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք հազարավոր աշխատատեղեր կբացեն»,- ասաց նա։
«ԵՏՄ-ն նոր է գործարկվում, այն երեք ամսական երեխա է, ի՞նչ ապրանքաշրջանառություն»,- ասել է ռուս պատգամավորը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը: Նա հավելել է, որ միության երկրների միջև ապրանքաշրջանառության լայն ծավալների մասին առայժմ խոսելը վաղ է։
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը և ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովը իրենց երրորդ համատեղ նիստից հետո հայտարարությամբ վերահաստատեցին Եվրասիական տնտեսական միությունում տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը։ Նիստին հետևած մամուլի ասուլիսում հանձնաժողովների նախագահներն ևս մեկ անգամ շեշտեցին, որ Եվրասիական տնտեսական միությունն արդեն իրողություն է, և որ այն գնում է դեպի զարգացում։
Լեոնիդ Սլուցկին ասուլիսում օրինակ բերեց Բելառուսի հետ զարգացող հարաբերությունները, նշեց, որ չնայած Հայաստանի հետ միությունը ընդհանուր սահման չունի, փոխարենը կա մեծ ցանկության՝ միասին անցնելու համագործակցության այդ ճանապարհը։ «Իրավիճակը կբարելավվի այս տարի, գուցե հետո։ Սա հստակ հաշվարկված ծրագիր է։ Ունի տնտեսական հիմք»,- ասաց ռուս պատգամավորը։
Իշխող Հանրապետականի ներկայացուցիչ, ռուսական կողմի հետ այս հարցերում համագործակցող հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, շարունակելով գործընկերոջ միտքը, հավելեց՝ ԵՏՄ-ում գործելու Հայաստանի մոտիվացիան չի փոխվել։
«Այդ տնտեսական հիմնավորումները առաջիկայում դառնալու են ավելի շոշափելի»,- ասաց Զաքարյանը։ Զաքարյանը հույս հայտնեց, որ արևմտյան պատժամիջոցների հետևանքով Ռուսաստանում ստեղծված դժվարությունները արագ կհաղթահարվեն, ինչն էլ նոր ազդակ կլինի հետագա համագործակցության համար։ Հայկական կողմը կրկին վերահաստատեց՝ ԵՏՄ-ին միանալու Սերժ Սարգսյանի որոշումը ոչ թե պահի ազդեցության տակ է ընդունվել, այլ հիմնավոր է և այլ երկրների ու կառույցների հետ համագործակցության հաշվին չի իրականացվում։
Ռուսական կողմի ներկայացուցիչ Սլուցկին, կարևորելով Հայաստանի դերը ԵՏՄ-ի կազմում, ասաց, որ Հայաստանի հավասար իրավունքներ ունի միությունում։ Անդրադառնալով այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը չէր մասնակցում վերջերս Աստանայում կայացած ԵՏՄ երկրների նախագահների հանդիպմանը՝ Սլուցկին ուշագրավ պատասխան տվեց. չէին պատրաստվում «կռուտոյներով» հավաքվել ու մոռանալ Հայաստանին, ասաց։
Հանդիպումը նախատեսված էր երեք երկրների համար՝ Ուկրաինայի հարցերը քննարկելու նպատակով, նշեց ռուս պատգամավորը, ապա հավելեց, թե նման հանդիպման նախաձեռնություն վաղուց է եղել` դեռ Մաքսային միության ժամանակներից, որի անդամ Հայաստանը չի էլ եղել: Ի սկզբանե օրակարգում այլ հարցեր են եղել, սակայն Ղազախստանի նախագահի առաջարկով վերջին պահին լրացումներ են եղել և քննարկվել է նաև ընդհանուր արժութային միության հարցը։
Այն հարցին, թե արդյոք ժամանակը չէ՞, որ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը դադարեցնի զինել Ադրբեջանին, ինչի մասին մտահոգություն էր հայտնել նաև Սերժ Սարգսյանը, ռուս պատգամավորը պատասխանեց, ասելով թե խնդիրն այստեղ այլ է՝ ժամանակն է լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Սլուցկին ասաց, թե Ռուսաստանը Ադրբեջանին զենք է վաճառում, իսկ Հայաստանին մատակարարում է այլ պայմաններով։ Շեշտեց նաև, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև զենքի մատակարարման բալանսը պահպանվում է։
«Ինչ վերաբերում է ընդդիմության սպեկուլյատիվ տարբեր ճիչերին, ցավոք, մենք էլ ենք դրանց հանդիպում։ Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանը մեր գործընկերն են, և մենք չպետք է դադարեցնենք համագործակցությունը՝ դրանով հրահրելով կտրուկ դիմադրություն երկրների միջև և իրավիճակի շիկացում տարածաշրջանում։ Բանակցություններում դեռ որակական առաջընթաց չկա»,- հավելեց ռուս պաշտոնյան։
Հայկական կողմի ներկայացուցիչ Արտակ Զաքարյանն էլ պնդեց, թե չնայած նախագահի արտահայտած մտահոգությանը, տարբերությունն այստեղ այն է, որ Հայաստանի համար զենքը պաշտպանական նշանակություն ունի, Ադրբեջանի համար՝ հարձակողական։

Председатель комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и по связям с соотечественниками Госдумы РФ Леонид Слуцкий убежден, что становление Евразийского экономического союза (ЕАЭС) не займет десятилетия, но должно пройти некоторое время, чтобы можно было извлечь выгоды из этого союза.
28 марта в Ереване прошло совместное заседание постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам внешних сношений и комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками.
«В повестке – вопросы евразийской интеграции, миграции, а также темы, связанные со 100-летней годовщиной Геноцида армян в Османской империи», – сказал ранее журналистам Слуцкий, который возглавляет делегацию российских парламентариев, прибывших в пятницу вечером в Ереван.
Отвечая оппонентам ЕАЭС, которые считают, что союз не состоялся и не имеет будущего, Слуцкий в Национальном Собрании Армении заявил, что становление ЕАЭС – это дело не нескольких минут. «Союз должен пройти путь, хотя это и не займет десятилетия, но потребует месяцев и лет, чтобы позволить нам реализовать такие программы, которые создадут тысячи рабочих мест», – сказал он, пишет Армянская служба Радио Свобода.
«ЕАЭС только запускается, это трехмесячный ребенок, какой товарооборот?», – сказал российский депутат, подчеркнув, что о больших объемах товарооборота между странами союза говорить пока рано.
Постоянная комиссия по внешним отношениям Национального Собрания Армении и Комитет по делам СНГ, евразийской интеграции и по связям с соотечественниками Госдумы РФ по итогам своего третьего совместного заседания приняли заявление, в котором подтвердили сотрудничество в различных сферах в рамках ЕАЭС. На последовавшей за заседанием пресс-конференции главы армянской комиссии и российского комитета еще раз подчеркнули, что Евразийский экономический союз – это уже свершившийся факт, и что он развивается.
Леонид Слуцкий на пресс-конференции привел в пример развивающиеся отношения с Беларусью, отметив, что, несмотря на то, что у союза нет общей границы с Арменией, зато этого есть большое желание вместе пройти этот путь сотрудничества. «Ситуация улучшится в этом году, возможно позже. Это четко просчитанная программа. У нее есть экономическая основа», – сказал российский депутат.
Представитель правящей Республиканской партии Армении (РПА), председатель комиссии по внешним отношениям НС Армении, сотрудничающей с российской стороной в этих вопросах, Артак Закарян, продолжая мысль своего коллеги, добавил, что мотивация Армении действовать в рамках ЕАЭС не изменилась.
«Эти экономические обоснования в скором будущем станут более ощутимыми», – сказал Закарян.
Он выразил надежду на то, что трудности, возникшие в России вследствие западных санкций, будут вскоре преодолены, что придаст новый импульс дальнейшему сотрудничеству. Армянская сторона вновь подтверждает, что решение Сержа Саргсяна о присоединении Армении кЕАЭС было принято не под влиянием момента, а является обоснованным и осуществляется не за счет сотрудничества с другими странами и организациями.
Представитель российской стороны Леонид Слуцкий, придав важность роли Армении в составе ЕАЭС, сказал, что Армения имеет равные права в Евразийском союзе. Ответ Слуцкого на вопрос о том, почему в таком случае Серж Саргсян не участвовал в состоявшейся недавно в Астане встрече президентов стран-членов ЕАЭС, оказался примечательным. Он заявил, что они не собирались собраться «крутыми» и забыть про Армению. Встреча предусматривалась для трех стран с целью обсуждения вопросов, связанных с Украиной, отметил российский депутат, а затем добавил, что инициатива проведения подобной встречи была высказана уже давно, еще со времен Таможенного союза, членом которого Армения не являлась. Изначально в повестке встречи были другие вопросы, однако по предложению президента Казахстана в последний момент были внесены дополнения и был обсужден также вопрос единого валютного союза.
На замечание, не пришло ли время, чтобы стратегический союзник Армении, Россия, прекратила вооружать Азербайджан, обеспокоенность в связи с чем высказал также президент Серж Саргсян, российский парламентарий отметил, что проблема здесь в другом: пришло время решить карабахский конфликт. Слуцкий сказал, что Россия Азербайджану оружие продает, а Армении поставляет его на других условиях. Он также подчеркнул, что баланс в поставках оружия Армении и Азербайджану сохраняется.
«Что касается различных спекулятивных призывов оппозиции, то, к сожалению, мы тоже с ними сталкиваемся. И Армения, и Азербайджан являются нашими партнерами, и нам не нужно прекращать сотрудничество, тем самым провоцируя на резкое противостояние между странами и обострение ситуации в регионе. В переговорах пока качественного прогресса нет», – добавил российский депутат.
Представитель армянской стороны Артак Закарян заявил, что, несмотря на выраженную президентом обеспокоенность, различие здесь в том, что для Армении оружие имеет оборонительное значение, а для Азербайджана – наступательное.