Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սապնության մեջ մեղադրվող 102-րդ ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեղսունակ է ճանաչվել: Այս մասին հայտնել է Ինտերֆաքսն իր աղբյուրի վրա հղումով:
«Քննության հանձնարարականով անցկացված հոգեբուժական փորձաքննությունը զինծառայողին մեղսունակ է ճանաչել: Նա լիովին գիատկցել է իր գործողությունները հանցագործությունը կատարելու պահին»,-ասել է գործկալության զրուցակիցը:
Ըստ նրա, փորձաքննությունը կատարվել է ստացինոր, Գյումրիի ռուսական ռազմակայանի տարածքում, որտեղ կալանքի տակ է գտնվում Պերմյակովը: «Փորձագետներն ի հայտ են բերել որոշակի հոգեկան շեղումներ ու խանգարումներ, սակայն ընդհանուր առմամբ նա հոգեպես մեղսունակ է ճանաչվել»,-ասել է աղբյուրը:
Նա պարզաբանել է, որ եթե զինծառայողն անմեղսունակ ճանաչվեր, նա ըստ օրենքի, պետք է ազատվեր քրեական պատասխանատվությունից և դատարանի որոշմամբ կարող էր հարկադիր հոգեբուժական բուժման ուղարկվել: «Իսկ հիմա բոլոր հիմքերը կան արդեն վերջնական տեսքով նրան մեղադրանք ներկայացնելու, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և հետագայում գործը դատարան փոխանցելու համար»,-ասել է զրուցակիցը:
Ինչպես հայտնում է «Կոմերսանտը», դատարանը երկարացրել է Վալերի Պերմյակովի կալանքի ժամկետը: Կայազորային զինդատարանի 5-րդ արտագնա նիստի ժամանակ, որն անցկացվել է 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տարածքում, պարզվել է, որ Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն խստացրել է և կոնկրետացրել է ավելի վաղ նրան ներկայացված մեղադրանքը: Միյան երկու կետով զինծառայողին ցմահ ազատազրկում է սպառնում:
Պարբերականը նշում է, որ քննությունը խստացրել է և կոնկրետացրել է ավելի վաղ Պերմյակովին ներկայացված մեղադրանքը: Նրան մեղադրանք է առաջադրված նաև ՌԴ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածով՝ սպանություն (105 հոդվածի 2-րդ մասի «ա» պարագրաֆ) և դասալքություն ամրակցված զենքով (338 հոդվածի 2-րդ մասով):Այժմ 105 հոդվածին է ավելացել «բ» կետը` մանկահասակ անձի կամ անօգնական վիճակում գտնվող անմեղ այլ անձի սպանություն: Պերմյակովին նաև մեղադրանք է ներկայացվել զենքի ապօրինի շրջանառության և կողոպուտի հոդվածով: Հարկ է նշել, որ 105-րդ 2 կետերը ցմահ ազատազրկում են նախատեսում:
Բացի այդ, մեղադրանքի նոր տարբերակում հայտնվել է նաև ՌԴ ՔՕ 33 հոդվածը (մեղսակցություն հանցագործությանը), որի համաձայն զինծառայողը հանդիսանում է Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության անմիջական կատարողը:
Հավանաբար մեղադրանքի խստացումը հնարավոր է դարձել դատաբժշկական փորձաքննության ավարտից հետո, որի ընթացքում նրա կոշիկի, համազգեստի գլխարկի և թողած այլ իրերի կենսաբանական հետքերի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ դրանք համապատասխանում են Պերմյակովի արյան խմբին: Այլ անձանց ներկայության հետքեր տուժածների տանը չեն հայտնաբերվել։
Հունվարի 12-ին Գյումրիում հայտնաբերվեցին Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամի դիերը: Ընտանիքի մյուս երեխան՝ 6-ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը, ծանր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ վիրահատվեց։ Չնայած բժիշկների ջանքերին, երեխային փրկել չհաջողվեց, փոքրիկը մահացավ հունվարի 19-ին:
Հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձի ժամանակ հայտնաբերված կասկածյալ Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք առաջադրվեց, նա ընդունել է իր կատարած հանցանքը: Նրան տեղափոխեցին ռուսական ռազմակայան, ինչը բողոքի մեծ ալիք բարձրացրեց:
Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ կասկածվող Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ ՔՕ 105-րդ հոդվածի 2-րդ (սպանություն) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն) հատկանիշներով, որպես խափանման միջոց ընտրված է կալանքը: Միաժամանակ, որոշում է կայացվել Վալերի Պերմյակովին որպես մեղադրյալ ներգրավել ՀՀ ՔՕ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (այն է՝ երկու կամ ավելի անձանց սպանություն, ինչը պատժվում է 8-ից 15 տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկմամբ) հարուցված քրգործով:
Իսկ հունվարի 19-ին Գյումրիի քաղաքապետարանը ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին ուղերձ էր հղել, որում, մասնավորապես, նշվում էր՝ ակնկալվում է Կոստանյանի միջնորդությունը, որպեսզի հանցագործության նախաքննությունը հանձնվի հայ իրավապահներին, որոնք կապահովեն գործի քննության արդարացիությունը և թափանցիկությունը, իսկ դատավարությունը տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ձեռնարկվել են քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական այլ միջոցառումներ: Վալերի Պերմյակովին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել: Մեղադրյալն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ղեկավարվելով ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ Համաձայնագրի 6-րդ հոդվածով, հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ յոթ քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկային:
ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունն այժմ քննարկվում է ՌԴ գործընկերների կողմից: Միջնորդության շուրջ ստեղծված թյուրըմբռնումներից խուսափելու համար հրապարակվեց դրա վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական կապերի բաժնի կողմից ՌԴ գլխավոր դատախազություն ուղարկված հարցման պատասխանի լուսապատճենը:

9 Апрель 2015 - 08:07 AMT
Российский военнослужащий Валерий Пермяков, обвиняемый в убийстве семьи из семи человек в армянском городе Гюмри, признан вменяемым. Об этом сообщает Интерфакс со ссылкой на источник, знакомый с ситуацией.
«Проведенная, по поручению следствия, психиатрическая экспертиза признала военнослужащего вменяемым. Он полностью осознавал свои действия в момент совершения преступления», – отметил собеседник агентства.
По его словам, экспертиза была проведена стационарно, на территории российской военной базы в Гюмри, где и находится под стражей Пермяков. «Эксперты выявили определенные психические отклонения и расстройства, но в целом он признан психически вменяемым», – сказал источник.
Он пояснил, что, если бы военнослужащий был признан психически невменяемым, он по закону был бы освобожден от уголовной ответственности и по решению суда мог быть направлен на принудительное психиатрическое лечение. «Теперь же есть все основания для предъявления ему обвинения в окончательном виде, а также утверждения обвинительного заключения в дальнейшем и направления дела в суд», – отметил собеседник агентства.
Как сообщает «КоммерсантЪ», суд продлил арест Валерию Пермякову. В ходе выездного заседания 5-го гарнизонного военного суда, которое прошло на территории 102-й российской военной базы, выяснилось, что СКР ужесточил и конкретизировал ранее предъявленное ему обвинение. Только по двум его пунктам военнослужащему грозят пожизненные сроки.
Издание отмечает, что следствие утяжелило и конкретизировало предъявленное рядовому Пермякову обвинение. В первоначальной редакции военное следствие инкриминировало ему совершение преступлений, предусмотренных ч. 2 ст. 105 п. «а» и ч. 2 ст. 338 УК РФ (убийство двух и более лиц, а также дезертирство с вверенным оружием). Теперь к ст. 105 следствие добавило пункт «в» — убийство малолетнего или иного лица, заведомо для виновного находящегося в беспомощном состоянии. Также Валерию Пермякову предъявлено обвинение в незаконном обороте оружия и его хищении (ч. 1 ст. 222 и ч. 3 ст. 226 УК РФ). При этом стоит отметить, что оба пункта ст. 105 подразумевают пожизненное заключение.
Кроме того, в конструкции новой версии обвинения появилась ст. 33 УК РФ (соучастие в преступлении), в соответствии с которой военнослужащий являлся непосредственным исполнителем убийства шести членов семьи Аветисян, включая малолетних детей.
Скорее всего, переквалификация обвинения стала возможной после завершения судебно-биологической экспертизы. Исследовав биологические следы на обуви, форменной шапке и остальном обмундировании, оставленных убийцей на месте преступления, а также на брошенном им окурке, эксперты пришли к выводу, что они соответствуют группе крови Пермякова. Следов присутствия других лиц в доме потерпевших обнаружено не было.
В Гюмри прошли масштабные акции протеста с требованием выдачи подозреваемого армянской стороне, закончившиеся столкновениями с полицией. Российские власти пообещали наказать всех, кто в той или иной степени причастен к убийству, включая начальство базы. Однако часть протестующих считала, что нахождение Пермякова под российской юрисдикцией поможет вышестоящим виновным в случившемся уйти от ответственности. Кроме того, протестующие требовали выдачи Пермякова армянскому правосудию из-за того, что преступление было совершено на армянской территории.
Позже сообщалось, что дело о массовом убийстве в Гюмри может быть рассмотрено в Северо-Кавказском окружном военном суде. Суд над Пермяковым пройдет в открытом режиме в Армении на территории 102-й военной базы в Гюмри.