Triada ստուդիան երկար ճանապարհ է անցել ու հետաքրքիր պատմություն ունի: Այն սկիզբ է առել հեռավոր 1993-ին, երբ քչերն էին լսել եռաչափ համակարգչային գրաֆիկայի մասին, իսկ այդ ոլորտի մասնագետներին Հայաստանում մատների վրա կարելի էր հաշվել: Գործակցելով հիմնականում հեռուստատեսային ընկերությունների հետ` ստուդիան շատ արագ հեղինակություն ձեռք բերեց որպես բարձրորակ գովազդային հոլովակների ու հեռուստատեսային գլխանկարների հեղինակ, տարիների հետ ավելի ու ավելի մեծ հարգանքի արժանանալով:
Այսօր ընկերությունը Հայաստանի համակարգչային գրաֆիկայի անփոփոխ առաջատարն է:
Պրոֆեսիոնալ թիմն ու բազմամյա փորձը հուշեցին, որ ժամանակն է ինչ-որ ավելի բարդ ու խոշոր բան նախաձեռնել: 2000-ականների կեսին, երբ թիմին միացավ բարձրակարգ ծրագրավորող, այժմ Triada-ի տեխնիկական տնօրեն Բագրատ Դաբաղյանը, ձգտումը սկսեց միանգամայն հստակ ուրվագծեր ստանալ. սեփական ձեռքերով համակարգչային մի խաղ ստեղծել, որը ունակ կլինի մրցակցելու այնպիսի հսկաների հետ, ինչպիսիք են, օրինակ, Valve-ն ու Blizzard-ը:
«Հայրենիք վերադառնալուց առաջ ես երկար տարիներ Կիևում եմ աշխատել: Այնպես ստացվեց, որ իմ մասնագիտացումը ներառում է միաժամանակ և ծրագրավորում, և համակարգչային գրաֆիկա: Դա շատ է օգնում օրինակ, «խաղային շարժիչի» ստեղծման ժամանակ, քանի որ կա հստակ պատկերացում, ինչպես է դա աշխատելու: Ուստի սկզբից բարդ չէր թվում ինչ-որ մոնումենտալ, մեծ բան ստեղծելը, առավել ևս, որ այն ժամանակ ես ունեի սեփական մշակման սկզբնական «շարժիչ»,-պատմում է ստուդիայի տեխնիկական տնօրենը:
Բագրատ Դաբաղյանն այն ժամանակ «խաղային շարժիչ» էր մշակում անհատական համակարգիչների համար` բարդ ու բազմափուլ աշխատանք: Նրա աշխատանքի արդյունքը եղավ թվային պրոդուկտը, որն ամոթ չէր որպես հարթակ օգտագործել որակյալ համակարգչային խաղի համար: Երկու տարբերակ կար. կամ վաճառել այն, (իսկ դա շատ բարդ գործընթաց է, քանի որ անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ մեկտեղ հարկ կլիներ պայքարել իսկական «մոնստրերի» դեմ, որոնք արդեն տասնյակներով նման արտադրանք ունեին) կամ դրա հիման վրա նոր խաղ ստեղծել: Ընտրվեց երկրորդ տարբերակը, գաղափար առաջացավ խաղը մշակել «շութերի» ժանրում:
Սակայն դժվարությունները մանրուքների մեջ էին թաքնված: Այն ժամանակ համակարգչային խաղերի «մեծ» շուկան կառավարում էին միայն թողարկող խոշոր կորպորացիաները: Մշակողները պետք է գործարք կնքեին խոշոր թողարկողի հետ, որի հավանությունից էր կախված նախագծի ճակատագիրը: Եվ դա զարմանալի չէ, քանի որ գովազդում, թողարկման գործընթացում, դիստրիբուցիայում ներդրումների առյուծի բաժինը հենց թողարկողներինն էր:
Արդյունքում հեղինակը ստանում էր շահույթի միայն չնչին մասը: Առանձնացավ ևս մեկ խնդիր: Լիարժեք համակարգչային խաղի ստեղծման համար թիմ էր հարկավոր մի քանի տասնյակ մասնագետներից, որոնց պակասը կար այն ժամանակ Հայաստանում:
«Ամեն ինչ փոխվեց ինտերնետի զարգացման ու տարածման հետ: Մշակողները հնարավորություն ստացան ինքնուրույն առաջ մղելու սեփական պրոդուկտը, իսկ երբ Apple կորպորացիան հատուկ իր բջջային սարքերի համար App Store-ը ստեղծեց, պարզ դարձավ, որ մեկնարկի համար ավելի լավ տեղ չկա: Եվ ես սկսեցի ձևափոխել իմ «խաղային շարժիչն» iOS-ի համար: Որոշվեց փոխել հարթակը առաջին մեկնարկի համար` խաղ ստեղծելով բջջային հավելվածի տեսքով»,-այդպես «շութերը» վերածվեց գլուխկոտրուկի:
Ըստ Բագրատ Դաբաղյանի, լույսի ու ստվերի խաղի վրա ինչ-որ բան ստեղծելու գաղափարն առաջացավ հենց «շարժիչի» ձևափոխման ժամանակ: Նույնիսկ առաջին «Այֆոնների» թույլ տեսաքարտի վրա « շարժիչը» հիանալի, հստակ ստվերներ էր պատկերում: Գաղափարը զարգացավ, «միս ու արյուն» ստացավ հետագա քննարկումներում:
«Խաղի ստեղծման ճանապարհը երկար էր ու բարդ: Թեև, եթե սկզբնական գաղափարից մինչև սպառողն ընկած ճանապարհը դյուրին է լինում ու հեշտ, ապա արդյունքում մնում է միայն մխիթարվել ծանոթների հուսադրող խոսքերով: Իսկ մենք ուզում էինք ինչ-որ լիարժեք բան ստեղծել: Ուստի հարկ էր լինում հետաձգել ռելիզի ժամկետը: Սկզբից մտածում էինք, որ երեք ամիսը բավական կլինի, հետո ստիպված եղանք ևս երեքն ավելացնել, հետո` հինգը: Արդյունքում մշակումն ամբողջ 3 տարի տևեց: Բայց դա արդարացված էր»,-պարզաբանում է ծրագրավորողը:
Կատարելության հասցնելով խաղը` թիմը ներկայացրեց այն սպառողի դատին 2015-ի հունվարին App Store խանութում: Բոլոր երկրներում խաղը հայտնվեց App Store-ի Editor's Choice («Խմբագրի ընտրությունը») բաժնում, իսկ Apple կողմից ճանաչվեց հունվարի լավագույն խաղը:
Այսօր թիմը մտադիր է թողարկել խաղի առաջին թարմացումը, որի միջոցով կվերացվեն այն փոքրաթիվ «բագերը» («բագը» ժարգոնային բառ է, սովորաբար նշանակում է սխալ ծրագրում կամ համակարգում, որի պատճառով ծրագիրն անսպասելի վարք է ի հայտ բերում` խմբ.): Մտադրություն կա նաև խաղը տեղափոխել այլ հարթակներ, մասնավորապես` Android:
«Դեռ չգիտենք, թե ինչպիսին կլինի մեր հաջորդ նախագիծը: Բայց միանգամայն հստակ է, որ դա կլինի բարձրորակ պրոդուկտ: Մենք ինքներս ենք այդ նշաձողը սահմանել: Ստիպված ենք հետագայում ևս համապատասխանել»:

У студии Triada длинный послужной список и интересная история. Она началась в далеком 1993-м году, когда мало кто слышал про трехмерную компьютерную графику, а специалистов в данной области в Армении можно было сосчитать пальцами одной руки. Сотрудничая в основном с телевизионными компаниями, студия очень быстро зарекомендовала себя, как создателя высококачественных рекламных роликов и телевизионных заставок и с каждым годом завоевывая все больше и больше уважения. Сегодня компания является бессменным лидером рынка компьютерной графики в Армении.
Наличие профессиональной команды и многолетний опыт подсказывали, что пришло время создать нечто более сложное и крупное. В половине нулевых, когда в составе команды оказался еще и высококлассный программист, ныне технический директор Triada Баграт Дабагян, простое стремление начало обретать вполне определенную форму: сотворить собственными руками компьютерную игру, которая даст фору творениям гигантов, вроде Valve и Blizzard.
«До возвращения на родину я многие годы работал в Киеве. Так сложилось, что моя специализация включает одновременно и программирование, и компьютерную графику. Это очень помогает при создании, скажем, игрового движка, поскольку есть четкое представление, как это будет выглядеть, работать. Поэтому сначала казалось несложным создать что-то монументальное, большое, тем более, что тогда у меня был неплохой движок собственной разработки»,- рассказывает технический директор студии.
Баграт Дабагян в тот период разрабатывал игровой движок для персональных компьютеров: работа сложная и многоэтапная. Итогом его трудов стал цифровой продукт, который не стыдно сделать платформой для качественной компьютерной игры. Было два варианта: либо продавать его (а это адски сложный процесс, поскольку вместе с необходимой документацией придется вступать в бой с настоящими монстрами, зарекомендовавшими уже себя не одним десятком готовой продукции), либо создать на его основе игру. Был выбран второй вариант, возникла идея разработать игру в жанре «шутер» (стрелялка,- прим. ред.).
Однако проблемы скрывались в деталях. В те времена «большой» рынок компьютерных игр управлялся только крупными корпорациями-издателями. Разработчики должны были заключать сделки с крупным издателем, от одобрения которого зависела судьба проекта. Это и не удивительно, ведь львиная доля инвестиций в рекламу, издательский процесс, дистрибуцию делал именно издатель. В итоге разработчик получал лишь ничтожно малую часть игровой прибыли. Особняком встала и другая проблема. Для создания полноценной компьютерной игры нужна была команда из нескольких десятков специалистов, которые в Армении тогда были дефицитом.
«С развитием и распространением интернета все изменилось. У разработчиков появилась возможность самим продвигать собственный продукт, а когда корпорация Apple создала App Store специально для своих мобильных устройств, стало понятно, что нету лучшего места для старта. И тогда я начал модифицировать свой движок под iOS. Было решено сменить платформу для первого опыта, создав игру в виде мобильного приложения»,- так «шутер» превратился в головоломку.
По словам Баграта Дабагяна, идея создать нечто, основанное на игре света и тени, появилась прямо во время модификации движка. Даже на слабой видеокарте самых первых «Айфонов» движок выдавал прекрасные, четкие тени. С дальнейшим обсуждением идея начала развиваться, обретать «плоть и кровь».
Все мы, будучи детьми, любили играть с собственной тенью на стене. Иногда удавалось, манипулируя руками и пальцами, образовать в тени что-то, напоминающее собаку, лебедя и т.д. Shadowmatic играет не только с нашим воображением, но и позволяет со временем усовершенствовать координацию движений и быстроту реакций. Игрок имеет дело с разными предметами разной сложности (зависит от уровня), меняя расположение которых необходимо получить иной предмет, образованный от теней, бросаемых манипулируемыми предметами. Присутствуют так же секретные уровни, в которых игрок может получить не одну, а несколько теней в виде разных предметов.
«Путь к созданию игры был длинным и сложным. Хотя, если путь от начальной идеи до потребителя не извилист и сложен, в конечном итоге придется выслушивать только обнадеживающие слова знакомых. А нам хотелось создать нечто полноценное. Поэтому приходилось все время удлинять сроки релиза. Сначала мы думали, что справимся за три месяца. Затем пришлось добавить еще три, потом-пять месяцев. В итоге разработка растянулась на целых три года. Но оно того стоило»,- объясняет программист.
Отполировав игру до блеска, команда представила ее на суд потребителя в январе 2015-го года в магазине App Store. Во всех странах игра попала в раздел Editor's Choice («Выбор редактора») на App Store, а со стороны Apple была признана лучшей игрой января. Сегодня команда собирается выпустить первое обновление к игре, с помощью которого будут устранены все немногочисленные «баги» («баг»- жаргонное слово, обычно обозначающее ошибку в программе или системе, из-за которой программа выдает неожиданное поведение- прим.ред.). А так же подумывает о переносе игры на другие платформы, в частности на Android.
«Не известно пока, каким будет наш следующий проект. Но совершенно точно то, что это будет продукт высококачественный. Мы сами задали планку. Придется и дальше соответствовать ей».