Գերմանական BMW կոնցերնն, ի դեմս Mini դուստր ձեռնարկության, համալրված իրականության նոր ակնոց է ներկայացրել, որը թույլ է տալիս տեսնել մեքենայի թափքի միջով: Mini Augmented Vision համակարգը ներկայացվել է Շանհայում անցնող ավտոմոբիլային ցուցահանդեսի ժամանակ:
Լրացուցիչ իրականության (augmented reality, AR «ընդլայնված իրողություն) տեխոնոլգիան լրացուցիչ վիզուալ տվյալներ է մտցնում մարդու տեսադաշտ` համալրելու համար շրջապատի մասին տեղեկությունները և բարելավելու տեղեկատվության ընկալումը: Այլ կերպ ասած, համակարգիչը արհեստական վիզուալ օբյեկտները զուգորդում է իրական շրջակա միջավայրի հետ` հնարավորություն տալով լիարժեք կամ կողմնակի տեղեկատվություն ստանալ:
Օգտատերի տեղեկատվությունն ակնոցը բերում է վարորդի տեսադաշտ կոմպակտ թափանցիկ դիսփլեյի միջոցով: Եվ որպեսզի վարորդը չշեղվի ճանապարհից, ձայնային ուղեկցությունը վերարտադրվում է ավտոմեքենայի աուդիոհամակարգի միջոցով: Ակնոցը երթևեկության ուղղության սլաքները բերում է անմիջապես ճանապարհի վրա, ինչը զգալիորեն ավելի դյուրին է դարձնում մեքենա վարելը:
Mini Augmented Vision ակնոցը հագեցած է նաև X-Ray Vision գործառույթով: Ըստ վարորդի ցանկության, ավտոմեքենայի արտաքին տեսախցիկների պատկերը բերվում է անմիջապես դիսփլեյի վրա, ինչը մեքենայի թափքի թափանցիկության պատրանք է առաջացնում: Նման տեսանելիությունը թույլ է տալիս նկատել քարերը, արգելապատնեշները, ինչն օգնում է մեքենան կայանելիս:
BMW – Bayerische Motoren Werke AG ընկերությունը ստեղծվել է 1916թ-ին Մյունխենում: Արտադրում է ավտոմեքենաներ, մոտոցիկլեր, շարժիչներ, հեծանիվներ: Ընկերության դրամաշրջանառությունը 2011-ին կազմել է 68,8 մլրդ եվրո, իսկ զուտ շահույթը` գրեթե 5 մլրդ եվրո:
Mini փոքր տարողության ավտոմեքենաների մակնիշ է, որ մշակվել է բրիտանական British Motor Corporation կորպորացիայի կողմից 1958 թ. և տարբեր արտադրողների կողմից թողարկվել է մինչև 2000 թ.: 1994 թ. Rover Group-ի կազմում այն վաճառվեց BMW կոնցերնին: 2000 թ. այդ ընկերության Mini-դուստր կազմակերպությունը առանձին իրավաբանական անձ է, որը տեղակայված է Մեծ Բրիտանիայում և արտադրում է ավտոմեքենաների նորացված մոդելները:

11 Апрель 2015 - 07:33 AMT
Немецкий концерн BMW, в лице дочернего предприятия Mini, представила водительские очки дополненной реальности, позволяющие видеть сквозь машину. Система под названием Mini Augmented Vision была продемонстрирована в рамках автомобильной выставки в Шанхае.
Очки выводят пользовательскую информацию в поле зрения водителя через компактные прозрачные дисплеи. При этом, чтобы водитель не отвлекался от дороги, звуковое сопровождение сообщения озвучивается аудиосистемой автомобиля. Очки накладывают стрелки направления движения прямо на дорогу, что значительно облегчает вождение.
Очки Mini Augmented Vision оснащены так же функцией X-Ray Vision. При желании водителя, изображение с внешних камер автомобиля накладывается прямо на дисплей, что создает иллюзию прозрачности кузова. Такая видимость позволяет замечать камни, бордюры, помогает при парковке автомобиля.
BMW AG (аббревиатура от Bayerische Motoren Werke AG, «Баварские моторные заводы») – немецкий производитель автомобилей, мотоциклов, двигателей, а также велосипедов. Денежный оборот компании на 2011 год составили 68,8 млрд евро, а чистая прибыль достигла отметки почти 5 млрд евро.
Mini-марка малолитражных автомобилей, разработанная в Великобритании компанией British Motor Corporation в 1958 г. и выпускавшаяся различными автомобильными объединениями и холдингами до 2000 года. В 1994 году в составе Rover Group продана концерну BMW. С 2000 года MINI-дочернее общество этой компании, отдельное юридическое лицо, расположенное в Великобритании и производящее обновленные версии автомобилей.