Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն գտնում է, որ Եվրամիությունը պետք է որոշի Եվրասիական տնտեսական միության հետ գործակցության առաջնային ուղղությունները:
«Եթե Եվրոպայում ոմանք կարծում են, որ այս միավորումը կարելի է անտեսել, ապա սխալվում են: Կարծում եմ Եվրամիությունը պետք է որոշի ԵՏՄ հետ համագործակցության մի քանի ուղղություններ»,-հայտարարել է Լուկաշենկոն ապրիլի 17-ին Մինսկում ԵՄ ընդլայնման վերաբերյալ բանակցությունների և եվրոպական հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ հանդիպմանը:
Լուկաշենկոն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ միավորման հանդեպ հետաքրքրություն կա աշխարհի տարբեր պետություններում, հատկապես ասիական: Նա հավելել է, որ Եվրամիությունը պետք է իմանա ԵՏՄ զարգացման հիմնական միտումների մասին և, հնարավոր է, «արդեն սկսեն հարաբերություններ հաստատել այդ գլոբալ շուկայի հետ ապագայի համար և իրականացնեն Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ մեր առաջարկած համագործակցությունը»:
Բելառուսի նախագահը նաև գործակցության հույս է հայտնել ՀԱՊԿ ու ՆԱՏՕ-ի միջև, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը հայտարարեց, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) երկրների արտահանման գործակալությունները կարող են արտահանման ապահովագրական համատեղ պրոդուկտ ստեղծել:
«Պատրաստ է համատեղ ապահովագրության և վերաապահովագրման սկզբունքներով արտահանման ապահովագրական գործակալությունների միջև հուշագրի նախագիծը: Նախատեսվում է, որ նրանք համատեղ կսատարեն ԵՏՄ տարածքում արտադրված օպերացիոն արտադրանքին»,-ասել է Սլեպնյովը «Ինվեստ-Ռոս» խորհրդաժողովում:

17 Апрель 2015 - 11:48 AMT
Президент Белоруссии Александр Лукашенко считает, что Евросоюзу необходимо определить несколько приоритетных направлений сотрудничества с Евразийским экономическим союзом.
«Если кто-то в Европе считает, что это объединение (ЕАЭС) можно не замечать, то это неправильно. Думаю Евросоюзу надо определить несколько направлений сотрудничества с ЕАЭС», — заявил Лукашенко 17 апреля в Минске на встрече с еврокомиссаром по европейской политике соседства и переговорам по расширение ЕС Йоханес Ханом.
Лукашенко обратил внимание на то, что к этому объединению сегодня проявляют интерес многие государства мира, особенно азиатские. Он добавил, что Евросоюзу следует знать об основных тенденциях развития ЕАЭС и, возможно, «уже выстраивать отношения с этим глобальным рынком на будущее и реализовать предложенную нами инициативу сотрудничества от Лиссабона до Владивосток».
Белорусский лидер также выразил надежду на сотрудничество между военно-политическими блоками ОДКБ и НАТО, сообщает РИА Новости.
Ранее министр торговли Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Андрей Слепнев сообщил, что число сторонников развития сотрудничества с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) в Европе растет, причем не только среди экспертов, но и в европейских регуляторах.
По его словам, идея сотрудничества европейских стран с ЕАЭС пока не перешла в формат переговоров относительно какого-то соглашения или в формат официального диалога между Европейской комиссией и ЕЭК.
«Но, тем не менее, мы видим, что и в западноевропейском экспертном сообществе, и уже в самих европейских регулятивных структурах она находит все больше и больше сторонников», — сказал Слепнев.
«Мы со своей стороны готовы к такому взаимодействию. У нас подготовлены программные документы, они были обсуждены главами правительств, сейчас мы их готовим для президентов. Стратегия не секретная — мы за многовекторность диалога, за то, чтобы выстраивать полноценный формат взаимодействия между двумя интеграционными объединениями», — добавил министр.