Ամերիկյան NPR ռադիոկայանը զրուցել է հանրահայտ System of a Down ռոք խմբի ամերիկահայ մենակատար Սերժ Թանկյանի հետ՝ հիշեցնելով՝ Wake Up The Souls շրջագայությունը, որը կավարտվի Հայաստանում իրենց առաջին համերգով, Հայոց ցեղասպանության թեմային ուշադրություն հրավիրելու ջանքերի մաս է կազմում:
Խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը մեծացել է՝ մշտապես ցեղասպանության մասին պատմություններ լսելով: Նրա տատիկներն ու պապիկները եղել են ցեղասպանությունը վերապրածներ, և Թանկյանը հենց նրանցից է լսել ցեղասպանության մասին պատմությունները: Թանկյանը NPR-ի հաղորդավար Արուն Ռաթի հետ զրուցել է այն մասին, թե ինչպես են մեկ դար առաջ տեղի ունեցած դեպքերն ազդել իր կյանքի և երաժշտության վրա, գրում է Tert.am-ը:
Թանկյանը պատմել է իր ընտանիքի պատմությունը, թե ինչպես են իր նախնիները փախել Օսմանյան կայսրությունից ու փրկվել: «Այս անհավատալի, վառ, բայց ողբերգական պատմությունները, որոնց հետ մենք որոշ առումով մեծացել ենք, շատ կարևոր են մեզ համար: Որոշ մարդիկ դա քաղաքական են համարում, իհարկե, այն շատ քաղաքական բաղադրիչներ ունի: Բայց քանի որ խմբի բոլոր չորս անդամներն ամերիկահայ են, այն անձնական է»,- ասել է Թանկյանը:
Հաղորդավարը նաև հարցրել է, թե ինչպես են խմբի երաժշտությունն ընդունում Հայաստանում: «Մարդիկ իսկապես շատ հուզված են: System of a Down-ը հավանաբար ամենահայտնի խումբն է, որ կարող է նվագել Հայաստանում, որովհետև այնտեղ ոչ միայն երաժշտության երկրպագուներ կան, այլև խմբի արած քաղաքական աշխատանքի կամ Ցեղասպանության իրազեկվածությունը տարածելուն ուղղված աշխատանքի երկրպագուներ: Այնպես որ մենք այնտեղ մեծ քանակությամբ երկրպագուներ ունենք»,- ասել է Թանկյանը:
Երաժիշտը, պատասխանելով հարցին, թե արդյոք խումբը նվագել է Թուրքիայում, ասել է, որ իրենք փորձել են այս շրջագայության ժամանակ համերգ ունենալ Թուրքիայում, և իրենց պատասխանել են, որ «քանի որ իրենք System of a Down-ն են, իրենց կպահանջվի վարչապետի գրասենյակի հատուկ թույլտվությունը»: Խումբը սպասել է մեկ-երկու ամիս, և պատասխան այդպես էլ չի ստացել:
Թանկյանն ասել է, որ չնայած նրան, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կառավարությունը որևէ նպատակ չունի ճանաչել Ցեղասպանությունը և փոխարենը՝ միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում լոբբիստական գործունեության համար՝ ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակով, ինքը կարծում է, որ ի վերջո Թուրքիան կճանաչի ցեղասպանությունը:
«Թուրքիայի քրդամետ կուսակցությունը խորհրդարան բանաձև է ներկայացրել, որով փորձում է խորհրդարանին ստիպել ճանաչել անցյալի բոլոր հանցագործությունները՝ ներառյալ Հայոց ցեղասպանությունը, և կոչ է անում Թուրքիայի նախագահին խորհրդարանում ներողություն խնդրել այդ հանցագործությունների համար: Այժմ դա հավանաբար չի ընդունվի՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Էրդողանի կառավարությունն ամբողջական հսկողություն ունի խորհրդարանի նկատմամբ, բայց սրանք հուսադրող նշաններ են: Բացի այդ, Թուրքիայում ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն է զարգանում, որի անդամները ճանաչում են Ցեղասպանությունը և իրենց ենթարկում վտանգի ու ազատազրկման: Թուրքիայում կարելի է բանտ ընկնել «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելու համար»,- ասել է Թանկյանը՝ նշելով, որ հետաքրքիր է տեսնել այդ շարժումը՝ ոչ միայն Ցեղասպանությունը ճանաչելուն, այլև Թուրքիան իսկապես ժողովրդավարական երկիր դարձնելուն ուղղված շարժումը:
«Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայությունը մեկնարկել է ապրիլի 6-ին Կալիֆորնիայում կայացած համերգով և կներառի համերգներ աշխարհի 14 բեմերում` ներառյալ Եվրոպան, Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկաները, ինչպես նաև ապրիլի 23-ին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախորդ օրը, առաջին անգամ ելույթով Երևանում: Ապրիլի 10-ին SOAD-ը կլինի Լոնդոնում՝ Wembley Arena-ում, ապրիլի 13-ին՝ Քյոլնի՝ Lanxess Arena-ում, ապրիլի 14-Լիոնի՝ La Halle Tony Garnier-ում, ապրիլի 16-ին՝ Բրյուսելի Forest National-ում, ապրիլի 17-ին Ամստերդամ-ի Ziggo Dome-ում, ապրիլի 20-ին Մոսկվայի Olympisky-ում, ապրիլ 23-ին՝ Երևանի Հանրապետության հրապարակում:
Խումբը հայտարարել է, որ շրջագայությամբ հույս ունի բարձրացնելու իրազեկությունը 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Ցեղասպանության մասին, որն իրականացվել էր 1.5 մլն հայերի՝ այժմ Թուրքիա կոչվող երկրի սահմաններում ապրող փորամասնության հանդեպ:

Американская радиостанция NPR побеседовала с солистом всемирной известной рок-группы System of a Down Сержем Танкяном. Радиостанция напоминает, что турне группы под названием «Wake Up The Souls», которое завершится их первым концертом в Армении, является частью усилий по привлечению внимания к теме Геноцида армян.
Солист группы – Серж Танкян вырос на рассказах о Геноциде армян. Его бабушки и дедушки пережили Геноцид, и Танкян слышал истории о Геноциде именно от них. Танкян побеседовал с ведущим NPR Аруном Рати о том, что как события вековой давности повлияли на его жизнь и музыку.
Танкян рассказал историю своей семьи, как его предки бежали из Османской империи и спаслись: «Эти невероятные, яркие, но трагические истории, на которых мы выросли, очень важны для нас. Некоторые люди считают этот вопрос политическим, конечно, он содержит множество политических компонентов. Но поскольку все четыре представителя группы имеют армянские корни, то это вопрос личного характера», – сказал Танкян.
Ведущий спросил также о том, как их музыку воспринимают в Армении. «Люди, действительно очень взволнованы. Вероятно, System of a Down является самой известной группой, которая может выступить в Армении, поскольку там есть не только поклонники музыки, но и поклонники проведенной группой политической работы или работ по осведомлению о Геноциде армян. Так что в Армении у нас есть большая армия поклонников», – сказал музыкант.
Отвечая на вопрос о том, выступали ли они в Турции, Серж Танкян отметил, что в рамках турне они пытались организовать концерт в Турции, и им ответили, что «поскольку они System of a Down, то им потребуется специальное разрешение премьер-министра страны». Группа ждала два-три месяца, однако ответа так и не поступило.
Серж Танкян отметил, что, несмотря на то, что правительство Реджепа Тайипа Эрдогана не имеет цели признать Геноцид армян, а вместо этого тратит миллионы долларов на лоббистскую деятельность, с целью распространения дезинформации, он считает, что Турция, в конце концов, признает Геноцид армян, передает Tert.am.
Рок-группа System Of A Down (SOAD) осенью 2014 года заявила о начале нового мирового турне, старт которому был дан 13 декабря в концертном зале The Forum в Лос-Анджелесе. Далее в апреле 2015 года группа выступила в Великобритании (10 апреля), Германии (13 апреля), Франции (14 апреля), Бельгии (16 апреля), Нидерландах (16 апреля) и России (20 апреля). А 23 апреля – за день до столетней годовщины Геноцида армян в Османской империи, группа даст открытый концерт в Ереване, на площади Республики. Концертное турне проводится под слоганом Wake up the souls (Разбудите души).