Հանրապետության հրապարակում ապրիլի 23-ի երեկոյան աշխարհահռչակ System of a Down խմբի «Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության երևանյան համերգն էր:Շրջագայությունը մեկնարկել է ապրիլի 6-ին Կալիֆորնիայում կայացած համերգով և ներառում է համերգներ աշխարհի 14 բեմերում: Ապրիլի 10-ին SOAD-ը Լոնդոնում էր՝ Wembley Arena-ում, ապրիլի 13-ին՝ Քյոլնի՝ Lanxess Arena-ում, ապրիլի 14-Լիոնի՝ La Halle Tony Garnier-ում, ապրիլի 16-ին՝ Բրյուսելի Forest National-ում, ապրիլի 17-ին Ամստերդամ-ի Ziggo Dome-ում, ապրիլի 20-ին Մոսկվայի «Օլիմպիյսկի»-ում:
SOAD-ը փորձել է այս շրջագայության ժամանակ համերգ ունենալ նաև Թուրքիայում, սակայն պատասխանելով ամերիկյան NPR ռադիոկայանի հարցին, Սերժ Թանկյանը նշել է՝ որ այնտեղից պատասխանել են՝ «քանի որ իրենք System of a Down-ն են, կպահանջվի վարչապետի գրասենյակի հատուկ թույլտվությունը»: Խումբը սպասել է մեկ-երկու ամիս, և պատասխան այդպես էլ չի ստացել:
Խումբը հայտարարել է, որ շրջագայությամբ հույս ունի բարձրացնել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Ցեղասպանության մասին իրազեկութումը, որն իրականացվել էր 1.5 մլն հայերի՝ այժմ Թուրքիա կոչվող երկրի սահմաններում ապրող փորամասնության հանդեպ:

Проходящий в Ереване концерт всемирно известной рок-группы System of a Down (SOAD) в рамках турне под названием «Wake up the souls Tour 2015», посвященный 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, собрал огромное количество поклонников, вопреки проливному дождю.
Как пишет Panorama.am, площадь Республики в центре столицы Армении буквально взрывается от восторженных возгласов публики.
Рок-группа System Of A Down (SOAD) осенью 2014 года заявила о начале нового мирового турне, старт которому был дан 13 декабря в концертном зале The Forum в Лос-Анджелесе. Далее в апреле 2015 года группа выступила в Великобритании (10 апреля), Германии (13 апреля), Франции (14 апреля), Бельгии (16 апреля), Нидерландах (16 апреля) и России (20 апреля). А 23 апреля – за день до столетней годовщины Геноцида армян в Османской империи, группа даст открытый концерт в Ереване, на площади Республики. Концертное турне проводится под слоганом Wake up the souls (Разбудите души).
Ранее Серж Танкян рассказал, будучи в Москве, о том, как их музыку воспринимают в Армении. «Люди, действительно очень взволнованы. Вероятно, System of a Down является самой известной группой, которая может выступить в Армении, поскольку там есть не только поклонники музыки, но и поклонники проведенной группой политической работы или работ по осведомлению о Геноциде армян. Так что в Армении у нас есть большая армия поклонников», – сказал музыкант.