Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին ապրիլի լույս 24-ի գիշերը եղել է միջին լարվածության: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Լարվածությունը սահմանին մեծ չի եղել: Հակառակորդի կողմից եղել է 200 կրակոց, հիմնականում դիրքերի ուղղությամբ: Բարեբախտաբար, զոհեր և վիրավորներ չկան: Բոլոր կրակոցներին համարժեք պատասխան է տրվել»,-ասել է նա` հավելելով, որ այդ իրավիճակը պահպանվում է:
«Հնարավոր է, այս պահի դրությամբ լարվածությունը մի փոքր նվազել է, քանի որ սովորաբար առավոտյան ժամերին այդպես է լինում»,-ասել է ՊՆ մամուլի խոսնակը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Վերջին օրերին ադրբեջանական ստորաբաժանումները շարունակում են խախտել հրադադարի ռեժիմը նաև ԼՂՀ և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, ապրիլի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 150 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1800 կրակոց: Հատկապես ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով, որոնց ընթացքում հակառակորդը կիրառել է տարբեր տիպի նռնականետեր և 60 մմ ականանետեր:.
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, ապրիլի 21-ին և լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 մմ ականանետերից, ՀԱՆ-17, ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից, ԶՈւ-23/2 տիպի զենիթային համակարգերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5500 կրակոց, հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունը:
Պաշտպանության նախարարությունում ապրիլի 21-ի աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խիստ կարևորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում զինանձնակազմի զգոնության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու անցկացումը: «ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկաների ուշադրությունն առանձնակի հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ սովորաբար հիշատակի և տոնական օրերին հակառակորդը դրսևորում է աննախադեպ լարվածություն, ուստի բանակի հրամկազմի խնդիրն է առաջիկա օրերին ամենայն աչալրջությամբ և զգոնությամբ հետևել հակառակորդի գործողություններին», – պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության համաձայն ասել է նախարարը:

Напряженность на армяно-азербайджанской границе в ночь на 24 апреля была небольшой. Об этом заявил пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Ситуация на армяно-азербайджанской границе ночью была немного напряженной. Со стороны противника прозвучало 200 выстрелов. К счастью, жертв и раненых нет. В основном выстрелы звучали в направлении армянских позиций. На все выстрелы был дан ответ», – отметил Ованнисян. Он заявил, что в настоящее время на границе в основном такая же ситуация.
«Возможно, что в данный момент напряженность немного ослабла, поскольку по утрам напряженность обычно ослабевает»,- сказал пресс-секретарь министерства обороны Армении, передает Armenia Today.
Азербайджанские подразделения продолжают нарушать режим прекращения огня и на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
По оперативным данным Армии обороны НКР, в ночь на 23 апреля по всей протяженности линии соприкосновения азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня порядка 150 раз. В направлении арцахских позиций было произведено более 1800 выстрелов. Особенно интенсивными были нарушения в юго-восточном и восточном направлениях, где противник использовал гранатометы и 60 мм минометы. В результате ответных действий передовых сил Армии обороны активность противника была подавлена.
21 апреля с утра до ночи 22 апреля по всему периметру линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана режим прекращения был нарушен азербайджанской стороной около 220 раз.
В направлении арцахских позиций было произведено порядка 5500 выстрелов из оружия различного калибра, а также из минометов диаметром 60 мм, АГС-17, гранатомета типа РПГ-7, зенитной установки ЗУ-23-2.
Передовые подразделения Армии обороны НКР дали адекватный ответ на провокационные действия противника и продолжают уверенно осуществлять боевое дежурство.
В северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в ночь на 21 апреля в районе 05:15 противник предпринял очередную попытку диверсионно-разведывательного проникновения.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны НКР, передовые силы Армии обороны, вовремя обнаружив продвижение азербайджанской диверсионной группы, приступили к круговой обороне и начали ближний бой. В результате продлившихся четверть часа боев противник был отброшен на исходные позиции, оставляя множество следов крови, части 5 гранат, один снаряд ВОГ-25, 5 пустых обойм, 1 обойма специальной снайперской винтовки («Винтарез») с 4 пулями, множество гильз различного калибра, медицинские игры, предусмотренная для связи катушка.
По достоверной информации, с азербайджанской стороны есть минимум 1 погибший и раненые. У армянской стороны потерь нет. Связанные с инцидентом детали уточняются.