Ռուսական «Ռոսսիա 24» հեռուստաալիքի «Էներգետիկա» հաղորդումն անդրադարձել է Հայաստանի գազային ոլորտին և Ռուսաստանից մատակարարումներին: Հաղորդավարը նշել է, որ Հայաստանում գազի սպառումն ավելանում է, վերջին տարիներին Հայաստան գազամատակարարման ծավալն անցել է 2 միլիարդ խորանարդ մետր ցուցանիշը, և այն աստիճանաբար շարունակում է ավելանալ:
Հաղորդումն անդրադարձել է օրերս «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի երևանյան այցին: Նշվում է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ բանակցությունների ընթացքում Երևանի համար ռուսական գազի գնի զեղչի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել։
«Հայաստանի Հանրապետության համար գազի գինը, հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին, կնվազի, այն այժմ կազմելու է 165 դոլար խորանարդ մետրի համար: Մինչև վերջերս այն 190 դոլար էր: Կարող եմ ասել, որ գնային այս մակարդակը թույլ է տալիս մեզ իրականացնել նաև ներդրումներ գազատրանսպորտային համակարգի վերականգնման և արդիականացման ոլորտում»,- ասել է Միլլերը հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
ՀՀ նախագահի հետ կայացած հանդիպմանը Ալեքսեյ Միլլերը ներկայացրել է մեր երկրում իր ղեկավարած ընկերության ընթացիկ գործունեությունն ու առաջիկա ծրագրերը, որոնցում, ըստ նրա, կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև սոցիալական բաղադրիչը:
Հաղորդումը նաև ռեպորտաժ է պատրաստել այն մասին, թե այսօր ինչ վիճակում է գտնվում Հայաստանում գազի ոլորտը և զարգանալու ինչպիսի հեռանկարներ ունի, գրում է Tert.am-ը։
«Մեր հայ գործընկերների հետ ձեռք ենք բերել պայմանավորվածություն, որ մշակելու ենք գազիֆիկացման գլխավոր սխեմա: Այս տարվա աշնանն այն պատրաստ կլինի: Այս սխեմայում որոշված կլինեն գլխավոր առաջնահերթությունները»,- նշել է Միլլերը՝ հավելելով, որ իրենք նպատակ ունեն Հայաստանում գազիֆիկացման մակարդակը հասցնել 100 տոկոսի:
Ռեպորտաժում անդրադարձ է կատարվել նաև Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստարանին և Հրազդանի ՋԷԿ-ի հինգերորդ էներգաբլոկին՝ պատմելով դրանց կարևորության և նախատեսվող արդիականացման ծրագրերի մասին:
Ապրիլի 28-ին ՌԴ կառավարությունը Պետդումա է ներկայացրել մինչև 2016 թվականը Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և ադամանդների առանց մաքսատուրքի մատակարարումը երկարաձգելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը: Օրենքի նախագիծը մեկ տարով՝ մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, երկարաձգում է ներքին սպառման ծավալներով նավթամթերքի և բնական գազի, ինչպես նաև չմշակված ադամանդների առանց մաքսատուրքի ներկրումը Ռուսասատնից Հայաստան:
Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության համաձայն՝ 2014 թվականին ՌԴ-ից Հայաստան է արտահանվել 1,8 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ, 222 հազար տոննա նավթամթերք: 2014 թվականի առաջին-երկրորդ եռամսյակների ընթացքում չմշակված բնական ադամանդների մատակարարում չի իրականացվել:

Цена российского газа для Республики Армения с учетом ее вхождения в ЕАЭС будет снижена. Сейчас она будет составлять 165 долларов за кубический метр – до последнего времени эта цена составляла 190 долларов. Об этом сказал председатель правления компании «Газпром» Алексей Миллер в ходе программы «Энергетика» российского телеканала «Россия-24».
Было отмечено, что объемы потребления газа в Армении увеличились в последние годы, составив 2 млрд кубометров. Миллер подчеркнул, что новый уровень цены на российский газ позволит осуществлять инвестиции в реконструкцию модернизации газотранспортной системы.
На днях председатель правления компании «Газпром» Алексей Миллер посетил Армению, где встретился с президентом РА Сержем Саргсяном. В ходе встречи была достигнута договоренность о скидке для Еревана на российский газ.
«С нашими армянскими коллегами у нас достигнута договоренность о том, что мы разрабатываем генеральную схему газификации, к осени этого года она будет готова. В этой генеральной схеме будут определены приоритеты, с точки зрения и новых объектов. Во всяком случае, мы ставим перед собой цель довести уровень газификации в Армении до 100 процентов», – сказал А. Миллер.
В первую очередь специалистам предстоит оценить состояние уже существующих газопроводов и определить приоритеты, что можно отремонтировать, а что придется полностью менять.
Правительство РФ внесло в Госдуму проект закона о продлении до 2016 года беспошлинных поставок в Армению природного газа, нефтепродуктов и алмазов, информация об этом размещена в электронной базе данных нижней палаты парламента.Протокол продлевает на год — до 31 декабря 2015 года — беспошлинные поставки нефтепродуктов и природного газа в объемах внутреннего потребления, утвержденных в составе индикативных балансов, а также необработанных природных алмазов из России в Армению.