Աշխարհում առաջին գործող և պրակտիկայում օգտագործվող, հիշողության մեջ պահվող ծրագրով EDSAC համակարգիչը, ստեղծվել է 1949-ին Քեմբրիջի համալսարանում: Արդեն 5 տարի է Համակարգիչների ազգային թանգարանի մասնագետներն աշխատում են հաշվիչ մեքենայի վերականգնման վրա` օգտվելով պահպանված նկարագրություններից ու լուսանկարներից, քանի որ գծագրերը չեն պահպանվել: Այժմ գործընթացը մոտենում է ավարտին:
EDSAC-ը ամերիկյան EDVAC-ի կառուցվածքն է ժառանգել, նրա ստեղծման համար 2,5 տարի է պահանջվել: Համակարգիչը բաղկացած է մոտ 3000 էլեկտրոնային լամպերից, նրա հիմնական հիշողությունը բաղկացած էր 32 սնդիկային ուլտրաձայնային պահպանման գծերից, որից յուրաքանչյուրը 17-բիտանոց 32 բառ էր պահպանում` ներառյալ նշանի բիտը` դա տալիս էր հիշողության 1024 բջիջ:
Հնարավորություն կար լրացուցիչ գծեր միացնել: Հաշվարկները կատարվում էին վայրկյանում 100-15 000 գործողություն արագությամբ: Սպառվող հզորությունը 12 կՎտ էր, զբաղեցրած մակերեսը` 20 քառակուսի մետր: EDSAC համակարգիչն ապամոնտաժվել է` նոր համակարգչի համար տեղ ազատելու նպատակով:
Քեմբրիջի համալսարանը հետազոտական համալսարան է Անգլիայում՝ Քեմբրիջում: Հիմնադրվել է 1209 թվականին և համարվում է ներկայումս գործող աշխարհի երրրորդ ամենահին համալսարանը, և անգլիալեզու երկրորեդ ամենահին համալսարանը՝ Օքսֆորդի համալսարանից հետո: Սկզբում Մաթեմատիկական անալիզը պարտադիր էր բակալավրի բոլոր ուսանողների համար: Սկսած 17-րդ դարի վերջերից՝ Իսահակ Նյուտոնի ժամանակներից մինչև 19-րդ դարի կեսերը՝ համալսարանը պահպանում էր ուժեղ շեշտադրումը հատկապես կիրառական մաթեմատիկայի և մաթեմատիկական ֆիզիկայի վրա: Քեմբրիջի Հրատարակչությունը համարվում է աշխարհի ամենահին հրատարակչատունը և աշխարհում երկրորդ ամենամեծ համալսարանական հրատարակչատունը: Քեմբրիջի գրադարանները միասին պարունակում են ավելի քան 15 միլիոն ծավալի գրքեր:

Первый в мире действующий и практически используемый компьютер EDSAC с хранимой в памяти программой был создан в далеком 1949 году в Кембриджском университете. Уже на протяжении пяти лет специалисты Национального музея компьютеров работают над восстановлением вычислительной машины, используя его сохранившиеся описания и фотографии, поскольку чертежей не сохранилось. В настоящий момент процесс находится в завершающей стадии.
EDSAC наследовала архитектуру американского EDVAC, на его создание ушло два с половиной года. Компьютер состоял из примерно 3000 электронных ламп; его основная память состояла из 32 ртутных ультразвуковых линий задержки (РУЛЗ), каждая из которых хранила 32 слова по 17 бит, включая бит знака – всего это даёт 1024 ячейки памяти.
Была возможность включить дополнительные линии задержки, что позволяло работать со словами в 35 двоичных разрядах, включая бит знака. Вычисления производились в двоичной системе со скоростью от 100 до 15 000 операций в секунду. Потребляемая мощность – 12 кВт, занимаемая площадь – 20 квадратных метров. Компьютер EDSAC был разобран для освобождения места под новый компьютер.
Кембриджский университет в Великобритании один из старейших (второй после Оксфордского) и крупнейших в стране. Официальный статус университета – привилегированное благотворительное учреждение (exempt charity). Финансирование складывается из государственного образовательного гранта (Higher Education Funding Council), студенческих/аспирантских денежных взносов, пожертвований благотворительных фондов, дохода издательства Cambridge University Press, грантов группы «Рассел» и некоторых других источников.