Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյանլունը բավականին հավակնոտ ծրագրեր է մշակում կապված երկրի ապագայի հետ` փոքր պետության բնակիչները կդառնան աշխարհի առաջին «սմարթ-ժողովուրդը»: Smart Nation համաժողովում քաղաքական գործիչը պարզաբանել է, որ սինգապուրցիների կյանքի յուրաքանչյուր ասպեկտ կապված է լինելու բարձր տեխնոլոգիաների հետ` տարեցների համար լավագույն պայմանների ստեղծումից մինչև տրանսպորտի նորարարություններ ու տվյալների անվտանգություն:
Լի Սյանլունը նշել է նաև, որ նախկինում ինքն էլ է զբաղվել ծրագրավորմամբ` որպես ապացույց Facebook-ի իր էջում զետեղելով հղումն իր վերջին գրած ծրագրին: «Վերջին ծրագիրը, որ ես գրել եմ մի քանի տարի առաջ, սուդոկուներ է լուծում C++-ով: Ուստի ես մի փոքր հետ եմ մնացել»,-գրել է նա իր էջում:
Մաթեմատիկական խնդիրներ լուծող ծրագիրը գործարկվում է Windows-ի հրահանգի տողից` ուղղակի անհրաժեշտ է պատուհանում ներմուծել սուդոկուի տվյալներն ըստ տողերի` օրինակ, 1-3-8—6: Որից հետո ծրագիրը կբերի մեկ կամ մի քանի լուծում, օգտվելով վերադարձի գործառույթով որոնումից, ինչպես նաև կնշի լուծման համար անհրաժեշտ քայլերի քանակն ու այլ տեղեկություններ: Սյանլունը խնդրել է նրանց, որ կստանձնի ծրագրի փորձարկումը, գրել բլոգում բագերի և սխալների մասին:
Սուդոկուն տրամաբանական խաղ է, գլուխկոտրուկ թվերով: 1970-ական թվականներին Հյուսիսային Ամերիկայում Լեոնարդ Էյլերի լատինական քառակուսու հիման վրա հորինեցին թվերով գլուխկոտրուկներ, որոնք առաջին անգամ տպագրվեցին «Dell Puzzle Magazine» ամսագրում 1979 թվականին: Բայց սուդոկուները դարձան հանրահայտ միայն 1980-ական թվականներին, երբ «Նիկոլի» ճապոնական ամսագիրը սկսեց պարբերաբար տպել իր համարներում: Գոյություն ունեն սուդոկուի բազմաթիվ տարատեսակներ:
Լի Սյանլունը Սինգապուրի վարչապետն է 2004-ի օգոստոսի 12-ից, 2001-2007 թթ. եղել է ֆինանսների նախարար: Նա հանգուցյալ վարչապետ Լի Կուան Յուի ավագ որդին է: Ավարտել է Քեմբրիջի համալսարանի Թրինիթի քոլեջը, մաթեմատիկոս է, ծառայել է բանակում: Շարունակում է իր նախորդների կոշտ քաղաքականությունը:

Премьер-министр Сингапура Ли Сяньлун строит на счет дальнейшего развития страны весьма амбициозные планы – жители маленького государства станут первой «смарт-нацией» в мире. На форуме Smart Nation политик объяснил, что каждый аспект жизни сингапурцев будет основан на высоких технологиях – от создания лучших условий для пожилых людей, до инноваций в транспорте и безопасности данных.
Ли Сяньлун также отметил, что раньше и сам увлекался программированием, в доказательство чего выложил на своей странице в Фейсбук ссылку на последнюю написанную им программу. «Последняя программа, что я написал несколько лет назад, это решатель для судоку на C++. Поэтому я немного отстал»,- написал он на своей странице.
Решатель математической задачи запускается из командной строки Windows – просто необходимо построчно ввести исходные данные судоку в окне: например, 1-3-8—6. После этого программа выдаст одно или несколько решений, используя поиск с возвратом, а также укажет количество шагов, необходимых для решения и другую информацию. Ли Сяньлун попросил тех, кто возьмется тестировать программу, написать в блоге о багах и ошибках.
Судоку – популярная головоломка с числами. Иногда судоку называют «магическим квадратом», что в общем-то неверно, так как судоку является латинским квадратом 9-го порядка. Судоку активно публикуют газеты и журналы разных стран мира, сборники судоку издаются большими тиражами. Решение судоку – популярный вид досуга.
Ли Сяньлун – премьер-министр Сингапура с 12 августа 2004, сменил Го Чок Тонга. Министр финансов с 2001 по 1 декабря 2007 года. Председатель правящей партии ПНД. Старший сын бывшего премьера Ли Куан Ю. Окончил Тринити-колледж Кембриджского университета, математик. Служил в армии. Занимал различные министерские посты. Продолжает жёсткую политику своих предшественников.