Ազգային ժողովում մայիսի 6-ին քվեարկության է դրվել «Եկամտահարկի» և «Շահութահարկի» մասին օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը: Օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է ձայների 65 կողմ, 21 ձեռնպահ, 16 դեմ հարաբերակցությամբ:
Կառավարությունը «Եկամտային հարկի մասին» օրենքով առաջարկում է 13 տոկոս եկամտային հարկ սահմանել այն վարձու աշխատողների համար, ովքեր իրենց գործատուների հետ կնքած պայմանագրով աշխատում են ՀՀ սահմաններից դուրս և իրականացնում են շինաշխատանքներ: Ըստ կառավարության՝ դրա նպատակն է խթանել շինաշխատանքների արտահանումը ՀՀ-ից և ստեղծել մեխանզիմներ, որ արտագնա աշխատանքներ իրակնացնող ՀՀ քաղաքացիները ստանան օրինական ձևակերպում, և նրանց եկամուտներից ստացված հարկերն ուղղորդվեն ՀՀ բյուջե:
Մինչ քվեարկությունը ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ իրենց չի բացատրվել՝ այս օրենքն ինչի համար է:
«Սա, փաստորեն, աշխատուժի տեղաշարժի հարկ է ավելի շուտ, իսկ եթե գրանցվում են որպես այստեղի հարկատու, ապա այն չէ, ինչ Կառավարությունն է ասում: Ամենայն հավանականությամբ մարդիկ 13 տոկոս հարկ պետք է մուծեն թե Հայաստանում, թե Ռուսաստանում, իսկ արդյունքը կլինի այն, որ մարդիկ արդեն լրիվ կգնան՝ ավելի մեծ թափով: Սա հակասում է ԵՏՄ պայմանագրին, սա չի կարող դուր գալ ԵՏՄ այլ երկրներին, սա խուլիգանություն է: Կա ԵՏՄ-ի դատարան, որին նույնիսկ կարելի է դիմել: Ուզում եք ասել, հայ ժողովուրդ, ձեր համար ոչ միայն Եվրոպա չկա, այլ նույնիսկ ԵՏՄ չկա: Առաջարկում եմ չքվեարկել, կփոշմանեք»,- նշել է նա:
ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն էլ ասել է, թե կառավարությունն այդպես էլ չներկայացրեց՝ քանի աշխատող է մեկնում արտագնա աշխատանքի ՌԴ, իսկ պետական բյուջեն դրանից ինչ պետք է ստանա:
«Եթե մենք չունենք գնահատական, ապա չենք կարող կողմ քվերարկել: Այս փուլում մենք ձեռնպահ ենք քվեարկելու»,- ասել է պատգամավորը:
ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն էլ նշել է՝ այս օրենքի նախագիծը լրատվամիջոցներում և որոշ անձանց կողմից աղավաղված տեսքով է ներկայացվում.
«Իրականում այս նախագիծը վատը չի, հակառակը՝ լավն է: Կան թերություններ, որոնք պետք է լրացվեն երկրորդ ընթերցման ժամանակահատվածում: Չասենք բաներ, որոնք այս նախագծում չկան և բացասական ազդեցություն են թողնում հանրության մոտ: Կտրուկ մի մերժեք, կարծում եմ, որ դեմ չի կարելի քվեարկել այս նախագծին»:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ նշել է, որ կառավարության գործելաոճը «աֆյորայի» է նմանվում, քանի որ տնտեսությանը վերաբերող օրենքները բերվում են հապճեպ, ինչի արդյունքում հնարավոր չի լինում դրանք պատշաճ կերպով ուսումնասիրել: ՀԱԿ պատգամավորը հանդես է եկել կոչով՝ նշելով, որ եթե պատգամավորը արժանապատվություն ունենա, պետք է կողմ չքվեարկի նախագծին, մեջբերում է Panorama.am-ը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ հավելել է, որ ԱԺ են բերվում նախագծեր, որոնք համոզիչ բացատրություն չունեն, ուստի բնական է խորհրդարանի վերաբերմունքը.
«Խնդիրն այն չի, թե ինչ քաղաքական շեշտադրում ունի սա, խնդիրն այն է, որ այսպես չի կարելի աշխատել: Սա լուրջ նախագիծ է, կապ ունի հասարակության շահերի հետ, բայց բերում եք այսպես՝ հընթացս, ոտքի վրա: Չի կարելի է այսպես: Մենք դեմ ենք քվեարկելու»:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ նկատել է, որ նախագիծը հասարակության մեջ բացարձակապես սխալ է ընկալվել: Նրա խոսքերով՝ այստեղ միգուցե նաև խորհրդարանն իր մեղքը ունի, ինչպես կառավարության ներկայացուցիչը, ով չկարողացավ հավուր պատշաճի ներկայացնել, թե իրականում նախագիծը ինչի մասին է.
«Բայց քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին խորհուրդ եմ տալիս գնահատականներ չտալ այն քաղաքական ուժերին, ովքեր առաջնորդվում են իրենց սկզբունքով և արժանապատվության կոչ չանել: Եթե կան քաղաքական ուժեր, որ այլ կերպ են հասկացել նախագիծը, կամ այլ կերպ են ցանկացել հասկանալ, դա չի նշանակում, որ պետք է մոլորեցնել հանրությանը: Նախագիծը բացարձակապես այլ բանի մասին է»,- ասել է նա:

6 Май 2015 - 11:26 AMT
Парламент Армении в первом чтении принял законопроект о налогообложении работающих за рубежом трудовых мигрантов
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в среду приняло в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в законы «О подоходном налоге» и «О налоге на прибыль», в соответствии с которыми работающие за рубежом граждане Армении смогут платить подоходный налог в размере 13%на родине.
За законопроект проголосовало 65 депутатов, при 16-ти голосах «против» и 21 воздержавшимся, сообщает АРКА.
В ответ Вахтанг Мирумян отметил, что не может привести конкретных данных, например, о том, сколько организаций работает за рубежом, но заявил о существовании гарантий того, что они отдадут предпочтение регистрироваться в Армении.
Между тем, член парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Грант Багратян также подверг инициативу резкой критике.
«Мы обсуждаем серьезнейший вопрос в очень легкомысленной форме, наспех, и этот закон не выдерживает никакой критики. Вы спросили Россию? Так вот мы выполняем свои партнерские обязанности? А если кто-то отсюда напишет письмо Путину? И еще, я устал от этих заграничных армянских олигархов, однажды они разрушат это государство», – заявил Грант Багратян.
Грант Багратян добавил, что, согласно проекту, полностью разрушается налоговое поле, поскольку подобной диверсификации можно подвергнуть только косвенные налоги.
Однако другой аргумент Гранта Багратяна заключается в том, что тем самым стимулируется миграцию «Я работаю здесь, плачу 24% , поеду в Россию и буду платить 13%. Хотите, чтобы я мигрировал?» – спросил Грант Багратян.
В ходе заседания правительства Армении 22 апреля, когда было одобрено внесение изменений и дополнений в законы «О подоходном налоге» и «О налоге на прибыль», Вахтанг Мирумян заявил, что поправки послужат стимулом для регистрации в стране армянских граждан, которые работают по найму за рубежом, и позволят им выплачивать подоходный налог в Армении.
«Для этого предусмотрено снижение ставки подоходного налога до 13%. Одновременно с этим предусмотрено внести изменения в закон «О налоге на прибыль». Данные изменения позволят экспортерам не ограничиваться только местной продукцией, но осуществлять транзитные поставки, в том числе с целью переработки и реэкспорта с привлечением своих сотрудников за рубежом», – сказал Мирумян.
Он отметил, что решение затронет только компании, которые имеют инвестиционную программу, утвержденную правительством Армении, подчеркнув, что поправки нацелены на стимулирование развития экспорта в стране.
«Тем самым правительство поощряет работающих за рубежом граждан Армении регистрироваться и выплачивать подоходный налог на родине», – сказал Мирумян.
Как сообщало АРКА, премьер-министр Армении, в свою очередь, предложил расширить рамки закона и распространить его на всех работающих за рубежом граждан в целях пополнения бюджета и регистрации размеров трудовой миграции. При этом для этой категории граждан создаются льготные условия по выплатам подоходного налога.