ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստը տեղի կունենա մայիսի 7-ին Բրյուսելում արտաքին առևտրի համար պատասխանատու նախարարների ձևաչափով: Նիստից հետո Եվրամիության նախարարները կհանդիպեն «Արևելյան գործընկերության» ծրագրում ընդգրկված պաշտոնակիցների հետ:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել բարձրաստիճան եվրոպացի պաշտոնյան, չցանկանալով սակայն նշել իր անունը, ԵՄ 28 երկրների նախարարները կքննարկեն անդրատլանտյան առևտրի և ներդրումային գործընկերության շուրջ բանակցությունների ընթացքը, նախապատրաստումը Նայրոբիում 2015-ի դեկտեմբերին կայանալիք ԱՀԿ 10-րդ նախարարական խորհրդաժողովին և Դոհայի զարգացման ծրագրին:
«Աշխատանքային ճաշի ժամանակ, ասել է աղբյուրը, նախարարները կքննարկեն ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» կոմերցիոն գործոնները:
Ըստ նրա, Եվրահանձնաժողովը կտեղեկացնի նախարարներին ԵՄ-ՌԴ-Ուկրաինա եռակողմ բանակցությունների ընթացքի մասին` ԵՄ և Ուկրաինայի միջև «խորը և համապարփակ» ազատ առևտրի գոտու մասին: Կողմերի շփումները տեխնիկական մակարդակով տեղի են ունեցել ապրիլի 21-ին և 22-ին:
Օրակարգի այդ բաժինը հիմք կծառայի նույն օրը հաջորդ հանդիպման համար Արևելյան գործընկերության երկրների նախարարների հետ, ինչպես նաև մայիսի 21-ին և 22-ին Ռիգայում կայանալիք գագաթնաժողովի, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Եվրամիության նախարարները կհանդիպեն գործընկերներին Հայաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Վրաստանից, Մոլդովայից և Ուկրաինայից:
Ինչպես նշել է ԵՄ մամուլի ծառայությունը, դա կլինի առևտրին նվիրված առաջին նախարարական հանդիպումը: Ըստ աղբյուրի ԵՄ ինստիտուտներում, Բրյուսելում այդ հանդիպումը գնահատում են որպես մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայանալիք «Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստման կարևոր փուլ:
Ավելի վաղ Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգարս Ռինկևիչսը հայտարարեց, որ Եվրամիությանը հարկ կլինի հաստատել գործակցությունը գործընկերների հետ, որոնք չեն ստորագրել ասոցացման մասին համաձայնագիրը: Հարկավոր է Ադրբեջանի հետ պայմանավորվել գործունեության ոլորտների ու իրավական կարգավորման մասին, ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները Բելառուսի հետ, հայտարարել Հայաստանի հետ նոր բանակցությունների մեկնարկի մասին»,-ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ ասոցացման մասին համաձայնագրերն Արևելյան գործընկերության միջուկն են կազմում: «Հուսով ենք, որ մինչ Ռիգայի գագաթնաժողովի մեկնարկը, ասոցացման համաձայնագրերը կվավերացվեն ԵՄ երկրների մեծ մասում: Հավասարապես կարևոր է, որ գործընկեր պետությունների հասարակությունները դրական ուղերձ ստանան, ուստի Ռիգայի գագաթնաժողովի հռչակագրում պետք է ներառվեն Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրների առաջարկները»,-ասել է Ռինկևիչսը:

7 Май 2015 - 05:57 AMT
В Брюсселе впервые состоится совещание отвечающих за внешнюю торговлю министров стран ЕС и «Восточного партнерства»
Заседание Совета ЕС по иностранным делам состоится 7 мая в Брюсселе в формате совещания министров, отвечающих за внешнюю торговлю. После заседания министры Евросоюза встретятся со своими коллегами из стран программы «Восточное партнерство».
Как сообщил журналистам высокопоставленный европейский чиновник на условиях анонимности, министры 28 стран ЕС обсудят ход переговоров по трансатлантическому торговому и инвестиционному партнерству, подготовку к 10-й министерской конференции ВТО в Найроби в декабре 2015 года и программу развития Дохи.
«В ходе рабочего обеда, – сообщил источник, – министры рассмотрят коммерческие аспекты «Восточного партнерства» ЕС».
По его словам, Еврокомиссия должна будет проинформировать министров о состоянии трехсторонних переговоров ЕС-РФ-Украина по имплементации «углубленной и всеобъемлющей» зоны свободной торговли между ЕС и Украиной. Контакты сторон на техническом уровне состоялись 20 и 21 апреля.
Этот раздел повестки послужит подготовкой к последующей встрече в тот же день с министрами из стран «Восточного партнерства», а также к саммиту в Риге 21 и 22 мая, передает Интерфакс.
Министры Евросоюза встретятся со своими коллегами из Азербайджана, Армении, Белоруссии, Грузии, Молдавии и Украины.
Как отметила пресс-служба Совета ЕС, это будет первое министерское совещание программы, посвященное торговле.
По словам источника в институтах ЕС, в Брюсселе эту встречу расценивают как важный этап в подготовке саммита «Восточного партнерства» в Риге 21-22 мая 2015 года.
Ранее министр иностранных дел Латвии Эдгарс Ринкевичс заявил, что Рижский саммит должен предоставить четкий взгляд на развитие политики Восточного партнерства, которая направлена и на создание двусторонних отношений, и на укрепление многостороннего сотрудничества. «Ключевое слово Восточного партнерства – дифференциация, которое еще раз подтверждает всеохватность Восточного партнерства и одновременно продолжает развивать индивидуальные отношения со всеми государствами-партнерами. Европейскому Союзу будет необходимо подтвердить свое сотрудничество с партнерами, которые не заключили Соглашения об ассоциации: следует договориться о сферах деятельности и правовом регулировании с Азербайджаном, укреплять двусторонние отношения с Беларусью и объявить новые переговоры с Арменией», – отметил министр иностранных дел.