ՀՀ կառավարությունը մայիսի 7-ի նիստում հավանություն է տվել «Ողջիի, Փխրուտի, Արծվանիկի պոչամբարներում կուտակված և կուտակվող, ինչպես նաև «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի գործունեության արդյունքում գոյացած և գոյացող արտադրական լցակույտերի մշակման ներդրումային ծրագրի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Ինչպես գործադիրի նիստում նշեց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար նախարար Դավիթ Հարությունյանը, օրենքի ընդունման արդյունքում և դրա հիման վրա նախատեսվում է իրականացնել ներդրումային ծրագիր, որը ենթադրում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պոչամբարներում կուտակված արտադրական լցակույտերի (հանքախյուսերի) վերամշակում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ ԶՊՄԿ պոչամբարներում կուտակված արտադրական լցակույտերի պաշարները կազմում են մոտ 300 մլն տոննա, և տարեկան ավելանում են ևս 18-20 մլն տոննայով, ինչը Հայաստանի համար հանդիսանում է բնապահպանական մեծագույն խնդիր: «Ալյոտիգ» ՍՊԸ–ն ըստ ՀՀ կառավարության արձանագրային որոշմամբ հավանության արժանացած Մտադրությունների մասին հուշագրի՝ հանդիսանում է օրենքի իմաստով Ծրագիր իրականացնող: Վերջինս մտադրություն ունի կառուցել ֆաբրիկա, տարեկան 12.5 մլն տոննա արտադրողականությամբ, վերամշակելու համար ներկայումս չօգտագործվող այդ լցակույտերը»,- ասաց Դ.Հարությունյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ նախատեսվում է կառուցել կոմպոզիտային նյութերի գործարան՝ տարեկան առնվազն 10 հազ. տոննա արտադրողականությամբ: Որպես հումք նորից օգտագործվելու է պոչամբարի խյուսը:
Ըստ Դ. Հարությունյանի՝ ներդրումային ծրագիրը կմեկնարկի առավելագույնը մեկ տարվա ընթացքում:
Նշենք, որ ծրագրով նախատեսվում է լցակույտերից ստանալ առաջնային մետաղական կոնցենտրատներ: Ծրագրի առաջին փուլուվ կիրականացվի 237 մլն դոլարի ներդրում: Նախատեսվում է նաև 2019-2025թթ. նոր ֆաբրիկայի ենթաարտադրատեսակների գործարկում՝ դրա արտադրական պոչերն օգտագործելու համար: Կմեծացվի նաև գործարանի հզորությունը՝ տարեկան մինչև 25 մլն տոննա:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է, որ կարձանագրվի զբաղվածության էական աճ, առաջին փուլում կստեղծվի մոտ 1000 մշտական և 500 ժամանակավոր աշխատատեղ:
Պոչամբարների խնդիրը հատկապես սուր արտահայտված է՝ փոքր, խիտ բնակեցված երկրներում, որտեղ զարգացած է հանքարդյունաբերությունը, հատկապես մետաղների կորզումը։ Քանի որ հանքահարստացման գործընթացը կապված է քիմիական վերամշակման հետ, վերամշակումից հետո մնում է մեծ քանակությամբ վտանգավոր, մնացորդային, քիմիական միացություններ։ Հետևաբար առաջանում է այդ մնացորդների առանձնացման և պահպանման հարցը, անհրաժեշտություն է ստեղծվում կառուցել հատուկ ամբարներ, որոնք կապահովեն վտանգավոր մնացուկների անվտանգ պահումը։
Հայաստանում շահագործվում է 400 բաց հանք, 22-ը պոլիմետաղական են։ Վերը թվարկված խնդիրները սուր և ակտուալ են Սյունիքի մարզի համար։ Սյունիքը ամենահագեցած մարզն է մետաղական հանքերի բաշխվածության առումով։ 19 պոչամբարներից 9 գտնվում են Սյունիքում։

Инвестиции в предприятие по переработке хвостохранилищ с металлических рудников в Армении составят $240 млн., сказал 7 мая в ходе заседания правительства министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян.
Правительство Армении одобрило проект закона «Об инвестиционной программе по переработке производственных отходов накопленных и накапливающихся в хвостохранилищах Вогчи, Пхрут, Арцваник, а также в результате деятельности «Зангезурского медно-молибденового комбината» (ЗММК).
Как отметил Арутюнян, после принятия закона планируется реализация инвестиционной программы, которая предполагает переработку производственных отходов, накопленных в хвостохранилищах ЗММК.
По его оценкам, в хвостохранилищах ЗММК на сегодня насчитывается 300 млн. тонн производственных отходов, которые ежегодно пополняются еще 18-20 млн. тонн, что создает серьезную экологическую проблему.
«В соответствии с законом программу будет осуществлять компания ООО "Алетиг", которая обязуется построить завод по переработке производственных отходов хвостохранилищ производственной мощностью в 12,5 тонны ежегодно», – сказал Арутюнян, сообщает АРКА.
Кроме того, по его словам, планируется также строительство завода композитных материалов, который также будет использовать отходы с хвостохранилищ.
На первом этапе предполагается инвестировать в проект $240 млн., а на втором этапе, который охватывает 2019-2025 гг., планируется довести мощность завода до переработки 25 млн. тонн отходов ежегодно.
Меморандум о намерениях, в соответствии с которым правительство планирует осуществить программу по переработке хвостохранилищ с металлических рудников Армении совместно с АО «Cronimet Mining», ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», группой предприятий VSEI и ООО «Алетиг», был одобрен правительством в октябре 2014 года. Целью проекта является переработка пород в хвостохранилищах, образовавшихся в ходе добычи полезных ископаемых.
По оценкам Минэнергетики и природных ресурсов, это новая технология, которая позволяет осуществлять обработку отходов со степенью чистоты до 95-98%, что является очень высоким показателем и может стать достаточно серьезной программой для Армении.
Как считают эксперты, запасы полезных ископаемых на хвостохранилищах в Армении соразмерны с месторождением средних размеров. С 1951 года по сей день в хвостохранилищах накопилось огромное богатство – медь, молибден, рений. По их мнению, эксплуатация хвостохранилищ гораздо выгоднее эксплуатации самого месторождения, поскольку в данном случае не требуется дополнительных затрат на извлечение и раздробление руды.