Իմանալու համար, թե հատկապես ինչի պակաս ունեն այսօր սթարթափները Հայաստանում, PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է փորձագետ, Startup Armenia կազմակերպության հիմնադիր եւ նախագահ Հայկ Ասրիյանցի հետ:
«Նախ նշենք, որ գաղափարների առումով Հայաստանը խնդիր չունի: Գործարարական ջիղը հայերի մոտ պատմականորեն զարգացած է. սա գաղտնիք չէ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ սփյուռքում: Սակայն խնդիր կա նման գործունեության մեկնարկի դեպքում. գաղափարները թևածում են օդում, սակայն հեղինակները չգիտեն, թե ինչից սկսեն: Այդ տեսակետից խնդիրների արմատը պետք է որոնել կրթական համակարգում, որը թեև տալիս է հարաբերականորեն ամբողջական գիտելիքներ, ինչը գլխավոր պայմանն է սեփական բիզնես սկսելու ցանկության առաջացման համար, սակայն չի հուշում, թե հատկապես ինչից է պետք սկսել: Ավելի կոնկրետ, խնդիրն այն է, որ մեր դպրոցներում երեխաներին չեն սովորեցնում ձեռներեցություն»,-ասել է մեր զրուցակիցը:
Ժամանակակից սթարթափների մեծ մասը տեխնոլոգիական են, իսկ որպեսզի դրանք գործեն, հարկավոր են ծրագրավորողներ, խոշոր ընկերություններին, որոնք զբաղվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով, հենց այս պահի դրությամբ պետք են բարձր որակավորում ունեցող ծրագրավորողներ, մշտապես թափուր տեղեր կան: Կա այդ մասնագիտության տեր մարդկանց մշտական պահանջարկ: Այսինքն մեր կրթական համակարգը չի ապահովում մասնագետների այն ծավալն ու որակը, որոնք այսօր անհրաժեշտ են այդ ընկերություններին:
«Արևմուտքում, նույն ԱՄՆ-ում, նոր միտում կա` դպրոցներում երեխաներին ծրագրավորում են դասավանդում: Անհրաժեշտ են իրական քայլեր, որպեսզի Հայաստանի կրթական համակարգում երկու պարտադիր առարկա ավելանա. ձեռներեցություն և ծրագրավորում: Առաջինի ուսուցումը կարելի է սկսել արդեն 5-6 դասարաններում, թեև Եվրոպայում նման ուսուցման փորձ կա նույնիսկ մանկապարտեզներում: Ինչ վերաբերվում է ծրագրավորմանը, ապա շատերը կարծում են, որ դա շատ բարդ է, սակայն այժմ կարելի է սովորել այդ մասնագիտությունը բավականին պարզ մեթոդաբանության օգնությամբ, քանի որ մշակվել են ծրագրավորման հիբրիդային լեզուներ, որոնք թույլ են տալիս ծրագիր ստեղծել շարահյուսության օգնությամբ»:
Ըստ մասնագետի, այսօր սթարթափները զգում են նաև դպրոցներում տնտեսական կրթության պակասը` դա և հաշվապահությունն է, և ֆինանսները, և շուկայի, և նրա աշխատելու մեխանիզմների լավ ըմբռնումը: Տնտեսագիտությունն ուղղակի դուրս է մնացել դպրոցական ուսումնական ծրագրերից:
Հաջորդ անհրաժեշտ բաղադրիչը ներդրումներն են: Հայաստանում գործում է առաջին վենչուրային «Գրանատուս Վենչուր» հիմնադրամը, որի ներդրումային նվազագույն շեմը 50 հազար դոլարն է: Սակայն ժամանակակից հայկական սթարթափերին շատ ավելի քիչ գումար է հարկավոր, չէ որ վենչուրային հիմնադրամը ֆինանսավորում է ավելի զարգացած ընկերություններ: Հայաստանում այսօր քիչ են այսպես կոչված «էմբրիոնալ հիմնադրամները» (անգլ. Early Stage Funds` «Վաղ շրջանի հիմնադրամներ»), որոնք սկսնակ ընկերություններին դրամական միջոցներ են տրամադրում 5-15 հազար դոլարի սահմաններում, որոնք առավել քան անհրաժեշտ են զարգացման, նոր սարքավորումների ձեռք բերման, նոր աշխատակիցների վարձակալության և այլ խնդիրների լուծման համար: Օբյեկտիվորեն սկսնակ ընկերությունն այնքան զարգացած չէ, խոշոր ներդրումներ անելու համար:
Մյուս կողմից կա այսպես կոչված «բիզնեսի հրեշտակների» համակարգի ստեղծման անհրաժեշտություն: «Բիզնեսի հրեշտակները» (Angel Investor) մասնավոր ներդրողներ են, որոնք միջոցներ են ներդնում սկսնակ ընկերություններում ստեղծման փուլում` ներդրումների վերադարձման և կապիտալում մասնաբաժնի դիմաց: «Անշուշտ, պատահում է, որ ունեվոր մարդը, որին հետաքրքրել է կոնկրետ առաջարկը, ներդրումներ է անում, սակայն մեզ մոտ չկա այն ցանցը, որտեղ առանձին «բիզնես հրեշտակները» փոքր միջոցներ կտրամադրեն, իսկ արդյունքում կկուտակվի ընկերության համար անհրաժեշտ գումարը: Արևմուտքում դա թեև նոր, սակայն արդեն տարածում ստացած միջոց է. հիմնականում այդպիսի գործընկերը, ուղղակի հավատալով գործընկերոջն ու գաղափարին, անհատույց գումար է տրամադրում, շահույթ չհետապնդելով»,-նշում է Ասրիյանցը:
Պակասում են նաև սթարթափ-ակսելերատորները` սկզբնական փուլում բիզնեսին աջակցող մոդելները, որոնք ենթադրում են նախագծի ինտենսիվ զարգացում ամենասեղմ ժամկետում: Շուկա արագ դուրս գալու համար ապահովվում են ներդրումները, ենթակառուցվածքները, փորձագիտական և տեղեկատվական աջակցությունը: Այսօր Հայաստանում գործում է Microsoft ընկերության նորարարական կենտրոնի բիզնես-ակսելերատորը, որը նորացվել է 2015-ի հունվարին: Այնտեղ աշխատում են հիանալի թիմեր գերազանց գաղափարներով, սակայն անհրաժեշտ է հասկանալ, որ կենտրոնի ռեսուրսները սահմանափակ են, և ծրագրում այժմ գործարկված է ընդամենը 7 թիմ: Փորձագետը վստահ է` անհրաժեշտ է մեծ բիզնես-ակսելերատորներ ստեղծել, որոնք կես տարվա ընթացքում կկարողանան սպասարկել ոչ թե 7, այլ 70 թիմ: Հայաստանի սթարթափները դրա կարիքը շատ ունեն: Նա ասել է, որ մի քանի շաբաթ առաջ մասնավոր ներդրումների շնորհիվ Երևանում աշխատանքն է սկսել Startitup Center նոր բիզնես-ակսելերատորը, սակայն դա բավարար չէ:
«Սթարթափների զարգացման կարևոր բաղադրիչն է այսպես կոչված սոցիալական ձեռնարկատիրությունը` գործարարությունը, որն ուղղված է սոցիալական խնդիրների լուծմանը կամ մեղմացմանը: Գերազանց օրինակ կարող է ծառայել Kolba Labs սթարթափ ինկուբատորը, որը տրամադրում է բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսներն ու փորձագիտական աջակցությունը սկսնակ ընկերություններին` և արդեն կան հաջողակ թիմեր: Բացի այդ կա նաև The Impact Lab-ը, սոցիալական ինկուբատորի է վերածվում Ереван 2.0 ծրագիրը և այլն: Այսինքն սոցիալական ոլորտում ռեսուրսների և գաղափարների պակաս չկա, սակայն նախագծերն ունեն մոնետիզացիայի խնդիր առավել շահութաբեր դառնալու համար` բուն խնդիրը այնպիսի մոդելների որոնումն է, որոնք սոցիալական խնդիրների լուծումից բացի, նաև եկամուտ տան: Սակայն անեկամտաբերությունը բխում է հենց սոցիալական ձեռնարկատիրության տրամաբանությունից և ներքին շուկայի ծավալներից` հիմնականում այդպիսի նախագծերը չեն կարող ինքնաֆինանսավորվող լինել, զարգացում ապահովելու համար»:
Ասրիյանցը նաև այնպիսի բաղադրիչ է նշում, ինչպիսին քրաուդֆանդինգն է` դա մարդկանց (դոնորներ) կոլեկտիվ համագործակցությունն է, որոնք կամավոր միավորում են իրենց փողերը կամ այլ ռեսուրսներ, որպես կանոն, ինտերնետի միջոցով` սատարելու համար այլ մարդկանց կամ կազմակերպությունների (շահառուների) ջանքերին սատարելու համար: Միջոցների հավաքագրումը կարող է տարբեր նպատակներ ունենալ, այդ թվում նաև սթարթափների և փոքր ձեռնարկությունների ֆինանսավորում, ազատ ծրագրային ապահովման ստեղծում, շահույթի ստացում համատեղ ներդրումներից և այլն: Այսօր գոյություն ունեն բավականին հաջողված հայկական նախագծեր ինչպես օտարերկրյա հարթակներում, ինչպես օրինակ Kickstarter և Indiegogo-ում, այնպես էլ հայկական` վերջինների դեպքում ստեղծվում են հայկական նախգծերի ցուցակներ, որոնք հետո ֆինանսավորում են ստանում:
Բավականին կարևոր բաղադրիչ է այսպես կոչված co-working-ը (թարգմանաբար` համատեղ աշխատողներ). Աշխատանքի մոդել է, որտեղ մասնակիցները, մնալով անկախ ու ազատ, օգտագործում են ընդհանուր տարածքն իրենց գործունեության համար: Մասնավորապես, co-working-ը բավականին տարածված է ֆրիլանսերների, հեռահար սկզբունքով աշխատողների` թարգմանիչների, ծրագրավորողների, դիզայներների ու սկսնակ ձեռնարկատերերի համար: Co-working-ը միջանկյալ դիրք է զբաղեցնում տնայնագործության և առանձին գրասենյակի օգտագործման միջև: Երևանում բացվել է The Loftկենտրոնը, որն ինչ-որ առումով co-working է, ինչպես նաև UtopianLab, որն արդեն լիարժեք co-working կենտրոն է: Կարելի է նշել նաև SaryanTumanyan բիզնես-ինկուբատորը co-working ձևաչափով: «Դրանք բավականին փոքր են, սակայն Հայաստանում կան տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր ծրագրավորողներ, դիզայներներ, ճարտարապետներ, լուսանկարիչներ, որոնք սեփական գրասենյակը չունեն: Նրանց ստեղծարար տարածք է պետք գաղափարներ փոխանակելու, համագործակցելու համար, ինչը թույլ կտա ավելի արդյունավետ աշխատել: Co-working-ը կարելի է համատեղել բիզնես-ակսելերատորների կամ բիզնես-ինկուբատորի հետ, որտեղ իրենց սեփական թիմերից բացի, կաշխատեն նաև այլոք»,-հավելել է փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է ներքին շուկաների ծավալներին, սթարթափների համար դա կարևոր չէ, եթե նրանք մասշտաբային են մտածում` ոչ միայն Հայաստանի շրջանակում: Հատկապես նորարարական սթարթափերի համար շուկան հսկայական է, փակ սահմանները չեն խանգարում լիարժեք զարգացմանը. հարկավոր է միայն ինտերնետ, սերվերներ ու ծրագրավորողներ: Սակայն մեծ մասն աշխատում է B2C (Business-to-consumer` բիզնես սպառողի համար) մարքեթինգային սխեմայով` այս եզրույթով են նշում կոմերցիոն փոխգործակցությունը կազմակերպության (Business) և մասնավորի, այսպես կոչված «վերջնական» սպառողի (Consumer) հետ: Սակայն, սա զարգացման լավագույն տարբերակը չէ: Սթարթափները պետք է աշխատեն B2B սխեմայով (Business to business` բիզնես բիզնեսի համար), թեև դա բարդ է և այստեղ ավելի սուր է մրցակցությունը: Տեղեկատվական և տնտեսական փոխգործակցության այս տեսակն իրականացվում է իրավաբանական անձանց միջև, որոնք աշխատում են ոչ թե վերջնական շարքային սպառողի համար, այլ նույնպիսի ընկերությունների, այսինքն մեկ այլ բիզնեսի համար: Նման սխեմայով կարելի է ստեղծել նոր ուղղություն, պրոդուկտ և շուկա, որոնք անհրաժեշտ են կորպորատիվ հաճախորդին, սակայն որոնց մասին դեռ ոչ ոք չէր մտածել կամ չէր կարողացել իրականացնել:
«Հայաստանում կան նման սթարթափների լավ օրինակներ` նույն Teamble-ը, որն արդեն հաճախորդներ և ամերիկացի ներդրողներ ունի, նրանք արդեն շահույթ են ստանում: Ընդամենը 3 տարի առաջ դա դեռ գաղափար էր, իսկ այսօր դա լիարժեք սթարթափ է, որովհետև ռիսկի գնաց և աշխատեց B2B սխեմայով և հաջողության հասավ»: Թվարկվեցին բազում խնդիրներ, սակայն գլխավորն, ըստ Ասրիյանցի, այն է, որ սթարթափներն ամենավաղ շրջանում արդեն սկսում են մտածել միայն ներքին շուկայի մասին, մոռանալով, որ ամբողջ աշխարհն է շուկա` միլիարդավոր հաճախորդներով: Բայց պետք է ավելի լայնախոհ լինել:
«Մենք, մեր հերթին, օգնում ենք թիմ ստեղծել, բիզնես-մոդել կառուցել, հասկանալ, թե որն է քո շուկան և քո սպառողը, հաշվարկել ծախսերը: Սակայն մի բան է կարևոր` սկսելու համար ընդմաենը պետք է սկսել: Սա է մեր փիլիսոփայությունը, քանի որ սթարթափները բովանդակության հետ խնդիրներ չունեն: Նոր բիզնեսի խնդիրը ոչ այնքան գումարի առկայությունն է, որքան սկսելու ձգտումն ու հաճախորդի հետ շփվելու ցանկությունը: Այնպես որ Հայաստանում բիզնես սկելու տեսակետից կան հիանալի հնարավորություններ: Միայն ցանկություն է հարկավոր»:

Чтобы узнать, в чем собственно нуждаются стартапы у нас в стране, PanARMENIAN.Net побеседовал с экспертом, основателем и президентом организации Startup Armenia Айком Асриянцом.
«Для начала необходимо указать – с идеями в Армении проблем нету. Исторически у армян сложилась предпринимательская жилка: это не секрет как для самой Армении, так и для диаспоры. Однако существует проблема с самим началом такой деятельности: идеи витают в воздухе, но их носители не знают, как и с чего начать. И с этой точки зрения корни проблемы уходят в образовательную систему, которая хоть и дает относительно полные знания, что является главным условием для появления желания создать собственный бизнес, однако не подсказывает – с чего именно начать. Более конкретно, проблема в том, что у нас в школах детей не обучают предпринимательству»,- сказал наш собеседник.
Большая часть современных стартапов технологические, а чтобы такая компания начала функционировать, нужны программисты: крупным компаниям, занимающимся информационными технологиями у нас в стране прямо сейчас необходимы высококвалифицированные программисты, постоянно существуют вакансии. Есть огромный спрос на носителей этой специальности. То есть наша образовательная система не обеспечивает тот объем и качество специалистов, которые сегодня необходимы таким компаниям.
«На Западе – в тех же США образовался тренд – в школах детей обучают программированию. Необходимы реальные шаги, чтобы в образовательной системе Армении были внедрены два обязательных предмета – предпринимательство и программирование. Первому можно начать обучать уже в 5-6 классе, хотя в Европе есть опыт такого обучения начиная даже с детских садов. Что касается программирования – многие думают, что это крайне сложно, однако сейчас можно обучиться такой специальности с помощью довольно простой методологии, поскольку разработаны гибридные языки программирования, позволяющие создать программу при помощи синтаксиса речи».
По словам специалиста, сегодняшним стартапам не хватает также экономического образования в школе: это и бухгалтерия, и финансы, и лучшее понимание рынка и того, как он работает. Экономика попросту не внедрена в школьную программу.
Следующий необходимый компонент – инвестиции. В Армении действует венчурный фонд «Гранатус Венчурз», с пороговым объемом вложений не менее 50 тысяч долларов. Однако современным армянским стартапам необходимо намного меньше, ведь венчурный фонд финансирует компании, находящиеся на более развитом этапе. В Армении сегодня не хватает так называемых «эмбриональных фондов» (англ. Early Stage Funds, «Фонды раннего этапа»), предоставляющих начинающим компаниям денежные средства в размере 5-15 тысяч долларов, которые последним более чем необходимы для развития, приобретения новой аппаратуры, найма новых сотрудников и тд. Объективно начинающий стартап не так развит, чтобы вложить в него крупные суммы.
С другой стороны есть необходимость создания системы так называемых «бизнес-ангелов» (англ. Angel Investor) – частных инвесторов, вкладывающих деньги в стартапы на этапе создания предприятия в обмен на возврат вложений и долю в капитале. «Конечно, бывает, что состоятельный человек, заинтересованный в конкретном проекте делает денежные вложения, однако у нас отсутствует сама сеть, где отдельные «бизнес-ангелы» предоставят малые средства, в итоге чего наберется необходимая для данной компании сумма. На Западе это хоть и новый, однако уже зарекомендовавший себя метод: в большинстве случаев такой партнер, поверив просто в команду и идею, предоставляет деньги безвозмездно, без цели получения прибыли», – отметил Асриянц.
Не хватает так же стартап-акселераторов: моделей поддержки бизнеса на ранней стадии, которые предполагают интенсивное развитие проекта в кратчайшие сроки. Для быстрого выхода на рынок проекту обеспечиваются инвестирование, инфраструктура, экспертная и информационная поддержка. Сегодня в Армении действует бизнес-акселератор инновационного центра компании Microsoft, который был обновлен в январе 2015 года. В нем работают прекрасные команды с отличными идеями, однако необходимо понять, что ресурсы центра ограничены, и в программе сейчас задействовано всего семь команд. Эксперт уверен – необходимо создать больше бизнес-акселераторов, которые на протяжении пол года смогут обслужить не семь, а семьдесят команд. Стартапы в Армении очень в этом нуждаются. Он сообщил, что несколько недель назад в результате частных инвестиций в Ереване начал работу новый бизнес-акселератор – Startitup Center, однако этого недостаточно.
«Важным компонентом для развития стартапов является так называемое социальное предпринимательство – предпринимательская деятельность, нацеленная на смягчение или решение социальных проблем. Отличным примером может быть стартап-инкубатор Kolba Labs, предоставляющий все необходимые ресурсы и экспертную поддержку начинающим стартапам – и уже есть успешные команды. Кроме него существуют также The Impact Lab, в социальный инкубатор превращается программа Ереван 2.0 и т.д. То есть в социальной сфере нет нехватки ресурсов и идей, однако у самих проектов существует проблема монетизации, для того, чтобы стать более рентабельными – сама проблема в поиске таких моделей, которые кроме решения социальных проблем привели бы также к доходам. Однако бездоходность исходит из самой логики социального предпринимательства и объемов внутреннего рынка – в большинстве случаев такие проекты не могут обеспечить самофинансирование, чтобы продолжить развитие».
Асриянц назвал также такой компонент, как краудфандинг – коллективное сотрудничество людей (доноров), которые добровольно объединяют свои деньги или другие ресурсы вместе, как правило, через интернет, чтобы поддержать усилия других людей или организаций (реципиентов). Сбор средств может служить для различных целей, в том числе – финансирование стартап-компаний и малого предпринимательства, создание свободного программного обеспечения, получение прибыли от совместных инвестиций и многого другого. Сегодня существуют довольно удачные армянские проекты как на иностранных платформах, таких, как Kickstarter и Indiegogo, так и на армянских: на последних составляются списки армянских проектов, которые затем получают финансирование.
Довольно важный компонент – это так называемый коворкинг (англ. co-working – совместно работающие): это модель работы, в которой участники, оставаясь независимыми и свободными, используют общее пространство для своей деятельности. В частности, коворкинг популярен среди фрилансеров, удаленных сотрудников – переводчиков, программистов, дизайнеров и начинающих предпринимателей. Коворкинг занимает промежуточное место между работой из дома и использованием отдельного офиса. В Ереване открылся центр The Loft, в какой то степени коворкинг, а также UtopianLab – полноценный коворкинг центр. Можно так же назвать бизнес-инкубатор с коворкинг форматом SaryanTumanyan. «Они довольно малы, однако в Армении есть десятки, если не сотни программистов, дизайнеров, архитекторов, фотографов, не имеющих собственного офиса. Им необходимо творческое пространство, чтобы обмениваться идеями, сотрудничать, что позволит работать эффективнее. Коворкинг можно совместить с бизнес-акселератором или бизнес-инкубатором, где кроме их собственных команд будут работать и другие»,- добавил эксперт.
Что касается объемов внутреннего рынка, для стартапов это неважно, если они мыслят широко – не только в рамках Армении. Особенно для инновационных стартапов рынок огромен, закрытые границы не мешают полноценному развитию: им нужны лишь интернет, серверы и программисты. Однако большинство стартапов работают по маркетинговой схеме B2C (Business-to-consumer, рус. «бизнес для потребителя») – это термин, обозначающий коммерческие взаимоотношения между организацией (Business) и частным, так называемым «конечным» потребителем (Consumer). Однако это не лучший вариант для развития. Стартапы должны, хоть это и сложно и здесь больше острой конкуренции, работать по схеме B2B (англ. Business to business, рус. «бизнес для бизнеса»). Этот вид информационного и экономического взаимодействия происходит между юридическими лицами, которые работают не на конечного рядового потребителя, а на такие же компании, то есть на другой бизнес. По такой схеме есть возможность создания новых ниш, продуктов и рынков, необходимых корпоративному клиенту, но о которых еще никто не додумался или не смог реализовать.
«В Армении есть хорошие примеры работы таких стартапов – тот же Teamble, у которого уже появились клиенты и американские инвесторы, у них уже есть прибыль. Всего три года назад они были лишь идеей, а сегодня это полноценный стартап, потому что рискнул работать по схеме B2B и добился успеха».
Было перечислено множество проблем, однако главная из них, по словам Асриянца в том, что стартапы на самой ранней стадии уже начинают думать только про внутренний рынок, забывая, что весь мир – это рынок с миллиардами клиентов. Нужно мыслить шире.
«Мы, в свою очередь, помогаем им создать команду, строить бизнес-модель, понять свой рынок и своего потребителя, рассчитать затраты. Но важно одно – для того, чтобы начать, нужно всего лишь начать. Это наша философия, поскольку у стартапов нет проблем с содержанием. Проблема не столько в деньгах, сколько в стремлении начать, в желании общаться с клиентом. Так что в Армении, с точки зрения начала бизнеса есть прекрасные возможности. Нужно лишь желание».