ՀՀ Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում մայիսի 7-ին ձայների 68 կողմ, 14 դեմ և 17 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Եկամտահարկի» և «Շահութահարկի» մասին օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը, հաղորդում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Օրենքը նախատեսում է հարկային վճարների իջեցում 13 տոկոս դրույքաչափի այն օտարերկրյա կազմակերպությունների համար, որոնք կգրանցվեն ՀՀ-ում։
Նախքան 2-րդ ընթերցմամբ կքվեարկվեր «Եկամտահարկի» ու «Շահութահարկի» մասին ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների աղմկահարույց նախագծերը, ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել է, որ «օրենքի նախագիծը չի ազդում, ժողովրդական լեզվով ասած, խոպանչի մեր հայրենակիցների վրա»:
ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Արամ Մանուկյանն էլ նկատել է, որ օրենքը խթանում է արտագաղթը և նպաստում է Ռուսաստանի պետական շահերին, ի հակառակ այն պատկերացման, որ Ռուսաստանը պետք է դեմ լիներ, որ Հայաստանում է կատարվում իր երկրում աշխատանքներ իրականացրած վարձու բանվորական ուժի եկամտահարկից գանձումները:
Ավելին, կոնկրետ Ռուսաստանը, ըստ Արամ Մանուկյանի, իր երկրում երկու խնդիր է ուզում լուծել՝ դեմոգրաֆիական և աշխատուժի:
«Հատկապես ռուբլու անկումից հետո»,-ավելացրել է պատգամավորը: Իսկ այդ հարցում թերահավատներին Արամ Մանուկյանն առաջարկել է գնալ և դիտել ՌԴ-ի կողմից իրականացվող «Հայրենակիցներ» ծրագրի երկար հերթերը:
Նրա խոսքով, նախկինում Հայաստանից բանվորական աշխատուժի արտահանումը կատարվում էր «Հայրենակիցներ»-ի, անհատների, ֆիզիկական անձանց մակարդակով, ոմանց արտագաղթելու ճանապարհից կանգնեցնում էին հնարավոր խոչընդոտները, անհարմարությունները: Սակայն հիմա, երբ դա կատարվելու է օրինական ճանապարհով և շատ ավելի մեծ սոցիալական ու տնտեսական երաշխիքներ է տրամադրելու արտագնա աշխատանքի մեկնողներին, ապա հոսքն այստեղից Ռուսաստան շատ ավելին է լինելու:

7 Май 2015 - 12:08 AMT
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании 7 мая приняло во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в законы «О подоходном налоге» и «О налоге на прибыль», в соответствии с которыми работающие за рубежом граждане Армении смогут платить подоходный налог на родине в размере 13%.
За законопроект проголосовало 68 депутатов, при 14-ти голосах «против» и 17 воздержавшихся, сообщает АРКА.
Позже замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян в беседе с журналистами в Национальном Собрании попытался объяснить, что из себя представляет законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О подоходном налоге» и отметил, что закон не влияет на доходы трудовых мигрантов, а за это компетентны строительные компании, для которых правительство разработало стимулирующие меры для их регистрации в РА.
Замминистра отметил, что часть населения Армении волей-неволей работает за пределами страны, они выполняют работы для частных лиц и возвращаются обратно, закон их не касается.
«Организации, в которых регистрируются граждане РА, выплачивают налог за прибыль, а также удерживают подоходный налог, теперь речь о том, чтобы облагать налогом не трудовых мигрантов, а создать возможность, стимулирующее обстоятельство, чтобы владельцы иностранных организаций были заинтересованы в регистрации их организаций в Армении. Мы должны стимулировать то, чтобы иностранные организации регистрировались в РА», – сказал он и отметил, что для их регистрации в Армении они устанавливают налог на прибыль в размере 5% и сокращение налоговой ставки подоходного налога.
«Тем самым, они будут заинтересованы в регистрации своих наемных работников в РА. И те налоги, которые трудовые мигранты волей-неволей выплачивают за пределами страны, начнут выплачивать в РА», – сказал он.