ՀՀ Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում մայիսի 7-ին ձայների 68 կողմ, 14 դեմ և 17 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Եկամտահարկի» և «Շահութահարկի» մասին օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը, հաղորդում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Օրենքը նախատեսում է հարկային վճարների իջեցում 13 տոկոս դրույքաչափի այն օտարերկրյա կազմակերպությունների համար, որոնք կգրանցվեն ՀՀ-ում։
Նախքան 2-րդ ընթերցմամբ կքվեարկվեր «Եկամտահարկի» ու «Շահութահարկի» մասին ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների աղմկահարույց նախագծերը, ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել է, որ «օրենքի նախագիծը չի ազդում, ժողովրդական լեզվով ասած, խոպանչի մեր հայրենակիցների վրա»:
ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Արամ Մանուկյանն էլ նկատել է, որ օրենքը խթանում է արտագաղթը և նպաստում է Ռուսաստանի պետական շահերին, ի հակառակ այն պատկերացման, որ Ռուսաստանը պետք է դեմ լիներ, որ Հայաստանում է կատարվում իր երկրում աշխատանքներ իրականացրած վարձու բանվորական ուժի եկամտահարկից գանձումները:
Ավելին, կոնկրետ Ռուսաստանը, ըստ Արամ Մանուկյանի, իր երկրում երկու խնդիր է ուզում լուծել՝ դեմոգրաֆիական և աշխատուժի:
«Հատկապես ռուբլու անկումից հետո»,-ավելացրել է պատգամավորը: Իսկ այդ հարցում թերահավատներին Արամ Մանուկյանն առաջարկել է գնալ և դիտել ՌԴ-ի կողմից իրականացվող «Հայրենակիցներ» ծրագրի երկար հերթերը:
Նրա խոսքով, նախկինում Հայաստանից բանվորական աշխատուժի արտահանումը կատարվում էր «Հայրենակիցներ»-ի, անհատների, ֆիզիկական անձանց մակարդակով, ոմանց արտագաղթելու ճանապարհից կանգնեցնում էին հնարավոր խոչընդոտները, անհարմարությունները: Սակայն հիմա, երբ դա կատարվելու է օրինական ճանապարհով և շատ ավելի մեծ սոցիալական ու տնտեսական երաշխիքներ է տրամադրելու արտագնա աշխատանքի մեկնողներին, ապա հոսքն այստեղից Ռուսաստան շատ ավելին է լինելու:

At an extraordinary session today (May 7) Armenia’s National Assembly has passed in the second and final reading a controversial bill on amending the laws on income and profit taxes that require thousands of Armenians working abroad to pay taxes at home, ARKA reports.
The amount of income tax the government will levy from migrant workers is 13 percent. The income tax rate for workers in Armenia is 24 percent.
The controversial bill was backed by 68 lawmakers, 14 voted against it and 17 abstained from voting.
According to Deputy Finance Minister Vakhtang Mirumyan, the government expects the revised law to give a boost to its tax revenue. He said the law will also serve as an incentive for business owners to register Armenian citizens employed abroad in their home country.
Mirumyan noted that the law will apply only to companies that have government-approved investment programs.
The bill was criticized by some opposition lawmakers, who argue that it will spur further emigration and contribute to creation of monopolies.
On March 3, the Armenian parliament passed amendments to the law on income tax that has cut tenfold the size of profit tax (to 2%) for large domestic companies with annual exports of least 50 billion drams. To be eligible, these companies must have government-approved export boosting programs.