Մայիսի 7-ին Վաշինգտոնում ստորագրվել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների կառավարությունների միջև տարիներ շարունակ բանակցված «Առևտրի և ներդրումների մասին» համաձայնագիրը, որի նպատակն է նպաստել երկու երկրների միջև առևտրի և ներդրումների ընդլայնմանը, հայտնել է «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության ղեկավար Արամ Վանեցյանը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Մի քանի ամիս առաջ հայտարարություններ եղան Միացյալ Նահանգների կողմից՝ կոնգրեսականներ, տնտեսական մասնագետներ, վերլուծաբաններ, ասում էին, որ Ռուսաստանի նկատմամբ իրագործվող արևմտյան պատժամիջոցների արդյունքում տուժում է նաև Հայաստանը, և Հայաստանի օգնելու միջոցներից մեկը այս առևտրի պայմանագիրն է, որը ավելի մեծ հնարավորություն կտա Հայաստանին գրավելու արտասահմանյան, մասնավորապես՝ ամերիկյան ներդրողներին», – մանրամասնեց Վանեցյանը:
Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում մի քանի ժամից կմեկնարկի նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթքը, որին հազարավոր քաղաքացիների հետ միասին կմասնակցեն ամերիկացի օրենսդիրներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Միացյալ Նահանգների երկրորդ ամենաազդեցիկ պաշտոնյայի՝ փոխնախագահ Ջո Բայդենի գլխավորությամբ:
Վաշինգտոնի ազգային տաճարում նախատեսված այդ միջոցառման ընթացքում ելույթով հանդես կգա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով արդեն երկրորդ օրն է՝ աշխատանքային այցով գտնվում է Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքում:
Մայիսի 6-ին Սերժ Սարգսյանն այցելել է հրեական ողջակիզման թանգարան, որտեղ ծանոթացել է Հոլոքոսթի պատմությանն ու հարգանքի տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին:
Հայաստանի նախագահի այցն անչափ կարևոր է, քանի որ հյուրընկալել Հայաստանի նման եզակի պատմություն ունեցող երկրի նախագահին մեծ պատիվ է: Այս այցը նաև ցույց է տալիս նախագահի հարգանքը մեր նկատմամբ, նշել է թանգարանի ավագ խորհրդական Արթուր Բերգերը:
Հայաստանի նախագահի գրասենյակը տարածել է նախագահ Սարգսյանի գրառման տեքստը՝ թողնված թանգարանի պատվավոր հյուրերի գրքում: Հայաստանի նախագահը, մասնավորապես, նշել է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունների մասին պատմող թանգարանները հստակ ուղերձ են ներկա և ապագա սերունդներին , որպեսզի միշտ վառ պահեն անցյալի դառը հիշողությունները՝ դրանցից դասեր քաղելու և դրանք սերնդեսերունդ փոխանցելու համար:
Հայաստանի նախագահի հետ Վաշինգտոն են մեկնել նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին երկրորդը և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ առաջինը:
Մայիսի 7-ին ամերիկյան Սենատն իր աշխատանքը սկսել է Արամ Առաջինի աղոթքի խոսքով: Կիլիկիո թեմի առաջնորդն իր խոսքում կրկնել Վատիկանի տաճարում Հռոմի պապի ներկայությամբ հնչեցրած իր հայտնի խոսքը՝ «արդարությունն Աստծո պարգևն է, և արդարության բռնաբարումը մեղք է Աստծո նկատմամբ»:

7 мая в Вашингтоне между правительствами Армении и США было подписано соглашение «О торговле и инвестициях», вокруг которого много лет шли переговоры и цель которого содействовать расширению торговли и инвестиций между двумя странами. Об этом сообщил руководитель армянской службы «Голоса Америки» Арам Ванецян, передает Армянская служба Радио Свобода.
«Несколько месяцев назад были заявления со стороны США, конгрессмены, экономисты, аналитики говорили, что в результате западных санкций в отношении России страдает также Армения, и одним из средств помочь Армении является это торговое соглашение, которое даст Армении больше возможностей для привлечения иностранных, в частности американских инвестиций», – пояснил Ванецян.
За день до того Серж Саргсян посетил мемориальный комплекс-музей Холокоста, где ознакомился с историей Холокоста и воздал дань уважения памяти жертв этого преступления.
«Визит президента Армении крайне важен, поскольку принимать президента такой страны, как Армения, имеющей уникальную историю, это большая честь. Этот визит также показывает уважение президента по отношению к нам», – отметил старший советник музея Артур Бергер.
Пресс-служба президента Армении распространила текст записи президента в книге почетных посетителей музея:
«Я глубоко тронут увиденным. Это место, в стенах которого соседствуют глубокая скорбь и луч надежды, где подчеркивается преобладание мужества посмотреть в глаза прошлому в противовес отрицания и сокрытия прошлого. Это неоценимый вклад в надежное будущее.
Музеи, посвященные преступлениям против человечности, каковыми являются мемориал-музей памяти жертв Холокоста, музей-институт Геноцида армян, являются не только данью памяти жертв, но также четким посланием нынешним и будущим поколениям – всегда держать в памяти горькие воспоминания прошлого, извлекать из них уроки и передавать будущим поколениям».
Вместе с президентом в Вашингтон отправились также Католикос всех армян Гарегин Второй и Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый.
7 мая работа Сената США началась со слов молитвы, произнесенной Католикосом Арамом Первым. Католикос Великого Дома Киликийского повторил в Сенате свои известные слова, прозвучавшие в Соборе Святого Петра в Ватикане в присутствии Папы Римского: «Справедливость – это награда от Бога, а насилие над справедливостью – это грех перед Богом».