Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) մայիսի 29-ին ազատ առևտրի մասին առաջին համաձայնագիրը կկնքի` Վիետնամի հետ, հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը:
«Մայիսի 29-ին միջկառավարական խորհրդի նիստում նախատեսվում է ստորագրել ազատ առևտրի մասին ԵՏՄ առաջին համաձայնագիրը` Վիետնամի հետ: Կցանկանայի նշել, որ բազմակողմ բանակցությունների արդյունքում փոխշահավետ պայմաններ սահմանվեցին ապրանքային շուկա դուրս գալու վերաբերյալ, որոշվեցին փոխգործակցության պարամետրերն առևտրային ծառայությունների մասով»,-հայտարարել է Նազարբաևը Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի և Ղրղզստանի առաջին գագաթնաժողովը տեղի ունեցավ մայիսի 8-ին Մոսկվայում:
Նիստի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշեց, որ եվրասիական ինտեգրման արդյունավետության մասին է վկայում միության անդամ երկրների ապրանքաշրջանառության զգալի աճը, որը հասնում է 20 մլրդ դոլարի, բարձր ավելացված արժեքի հարկով ապրանքների մասնաբաժնի աճն ու առևտրի ենթակառուցվածքների բարելավումը, հումքի մասնաբաժնի կրճատմամբ: Այսինքն փաստացի բանակցությունների փուլն ավարտվել է և այժմ մնացել է վավերացման գործընթացը: Հենց որ պայմանագրերն արձանագրությունների հետ միասին վավերացվեն, դրանք մեկ ընդհանուր փաթեթով կներկայացվեն բոլոր երկրների խորհրդարաններին: «Որոշված է իրավանորմատիվային ակտերի ցանկը, որոնք չեն համապատասխանում ԵՏՄ օրենսդրությանը և պետք է չեղյալ համարվեն ԵՏՄ-ին միանալու կապակցությամբ»,-ասվում է ԵՏՀ հաղորդագրության մեջ: Տնտեսական միության անդամները հավանություն են տվել Ղրղզստանի անդամակցությանը: Երեք փաստաթուղթ կա` հիմնական պայմանագիրը, որը ստորագրվել է դեկտեմբերի 23-ին, և երկու արձանագրություն, որոնք այդ փաստաթղթի մաս են կազմում:
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ ԵՏՄ երկրները որոշում են կայացրել ինտեգրացիոն միավորմանը Ղրղզստանի անդամակցության վերաբերյալ:
«Բոլոր հարցերը, որոնք կասկածների առիթ էին տալիս, հարթված են, և մենք այսօր փաստաթուղթ ենք ընդունում մեր միությանը Ղրղզսատնի անդամակցության մասին, շնորհավորում եմ»,-ասել է Նազարբաևը:
2014-ի դեկտեմբերի 23-ին ԵՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները ստորագրեցին ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Որոշ ժամանակ կողմերին չէր հաջողվում համաձայնության գալ որոշ հարցերում: Ինչպես ավելի վաղ լրագրողներին էր ասել ՌԴ նախագահ Յուրի Ուշակովը, Ղրղզստանը մարտին առաջարկեց որոշ փոփոխություններ կատարել արձանագրություններում, «որոնք տրամաբանական չեն թվում միության անդամներին»:
Ղրղզստանի կառավարությունը մայիսի 4-ին հավանություն տվեց Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) անդամակցելու վերաբերյալ պայմանագրի արձանագրությունների նախագծերին:
Ղրղզստանի նախագահ Ատամբաևը հաստատեց, որ ԵՏՄ-ին անդամակցության փաստաթղթերը ստորագրվել են: «Մենք, անշուշտ, կստորագրենք փաստաթղթերը, հետադարձ ճանապարհ չկա»,-ասել է Ատամբաևը Խորհրդի նիստում:

Евразийский экономический союз (ЕАЭС) 29 мая подпишет свое первое соглашение о свободной торговле с Вьетнамом, заявил казахстанский президент Нурсултан Назарбаев.
«29 мая в рамках заседания межправсовета планируется подписание первого соглашения о зоне свободной торговли ЕАЭС с Вьетнамом. Хочу отметить, что по итогам многосторонних переговоров были достигнуты взаимовыгодные условия по доступу на рынок товаров, определены параметры взаимодействия в части торговых услуг», — заявил Назарбаев в ходе заседания Высшего евразийского экономического совета, сообщает РИА Новости.
Первый саммит союза России, Белоруссии, Казахстана, Армении и Киргизии состоялся 8 мая в Москве.
В ходе заседания российский лидер Владимир Путин заметил, что об эффективности евразийской интеграции свидетельствует значительный рост товарооборота стран-участниц союза, который составил около 20 миллиардов долларов, улучшение инфраструктуры торговли и увеличение доли товаров с высокой добавленной стоимостью при одновременном сокращении доли сырья. То есть фактически на этом процесс переговоров закончился и теперь осталась процедура ратификации, как только договора вместе с протоколами будут ратифицированы, они одним пакетом пойдут в Жогорку Кенеш и парламенты всех стран. «Определен перечень нормативно-правовых актов, не соответствующих таможенному законодательству ЕАЭС и подлежащих отмене в связи с вступлением в силу Договора о присоединении», — отмечается в пресс-релизе ЕЭК. Члены экономического союза одобрили присоединение к союзу Киргизии. Это три документа: основной договор, который был подписан 23 декабря прошедшего года, и два протокола, которые являются частью этого документа.
Ранее сообщалось, что страны ЕАЭС приняли решение о присоединении к интеграционному объединению Киргизии
«Все вопросы, которые вызывали сомнения, сняты, и мы сегодня принимаем документ о полноценном принятии кыргызской стороны в наш союз, с чем я вас поздравляю», — сказал Нурсултан Назарбаев.
Договор о присоединении Киргизии был подписан в декабре 2014 года. Планировалось, что республика вступит в интеграционное объединение 8 мая после завершения ратификации. Между тем сторонам не удавалось договориться по некоторым вопросам. Как ранее сообщил журналистам помощник российского президента Юрий Ушаков, Киргизия в марте предложила внести изменения в действующие протоколы, «которые участникам союза не представляются логичными».
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев подтвердил подписание документов о присоединении республики к ЕАЭС.
«Мы, конечно же, подпишем все эти документы. Назад дороги нет, как говорится», — сказал Атамбаев в ходе заседания Высшего евразийского экономического совета.