ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը դադարեցրել է անվճար Wi-Fi ինտերնետի տրամադրումը Երևանի մետրոպոլիտենում՝ մինչև երրորդ անձանց կողմից իր ենթակառուցվածքին չարտոնված միջամտության հետ կապված խնդրի լուծումը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երևանի մետրոպոլիտենի տարածքում անվճար Wi-Fi ինտերնետ է տրամադրում 2012 թվակականի օգոստոսից, որպեսզի մետրոյով երթևեկող քաղաքացիներն ունենան հաղորդակցվելու և համացանցից օգտվելու հնարավորություն՝ գնացքի սպասելիս կամ երթևեկության ընթացքում: Wi-Fi ինտերնետ ծառայությունը Երևանի մետրոպոլիտենի տարածքում գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում մշտապես մատուցվել է անվճար և առանց որևէ նախապայմանի, այդ թվում՝ առանց ցանցին միանալու համար գովազդային բնույթ կրող որևէ տեսանյութ դիտելու նախապայմանի:
Սակայն վերջերս, երրորդ անձանց կողմից՝ առանց ընկերության հետ համաձայնեցնելու միջամտություն է կատարվել ընկերության ենթակառուցվածքին՝ անվճար Wi-Fi ցանցին միանալ ցանկացող քաղաքացիներին առաջարկելով դիտել գովազդային տեսանյութեր՝ որպես Wi-Fi ցանցին միանալու անհրաժեշտ նախապայման:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից վերը նշվածը գնահատվում է որպես ապօրինի միջամտություն իր ենթակառուցվածքին և վերջինիս չարտոնված շահագործում՝ շահույթ ստանալու նպատակով:
Հետևաբար, ընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնելու անվճար Wi-Fi ինտերնետի տրամադրումը՝ մինչև իր ենթակառուցվածքին չարտոնված և ապօրինի միջամտության վերացումը:

VivaCell-MTS has suspended the provision of free Wi-Fi in Yerevan subway until the issue of unauthorized utilization of its wi-fi infrastructure by a third-party is resolved, the company said in a press release.
VivaCell-MTS has been providing free Wi-Fi since August 2012, in order to supply the passengers of Yerevan subway with means of communication and leisure while waiting for the train or on the move. Wi-Fi access has been provided on unconditional basis, for the whole period of staying in the subway, with no requirement to watch any content prior to connection or staying online.
However, the company said, recently, a third-party organization, without prior notice, contact or agreement with VivaCell-MTS, has made an intervention into the infrastructure by offering persons willing to access free Wi-Fi to watch ad spots as a precondition necessary for staying connected to Wi-Fi and was promoting the sales of advertising spots prior to accessing the free Wi-Fi.
VivaCell-MTS says it considers the above-mentioned as an unlawful intervention into its infrastructure and unauthorized utilization of its resources with the aim to generate revenues.
Therefore, the company is determined to suspend the provision of free Wi-Fi, until the unlawful intervention into its infrastructure is stopped.