Մայիսի 13-ին Ֆրանսիայում մեկնարկում է համաշխարհային կինեմատոգրաֆի տարվա գլխավոր իրադարձությունը` Կաննի միջազգային կինոփառատոնը: Կինոյի տոնը կշարունակվի մինչև մայիսի 25-ը: Ավանդաբար հազարավոր կինոգործիչներ են հավաքվում Կաննում`ներկայացնելու իրենց կինոնկարները, դիտելու այլոց ստեղծագործությունները, իսմ գլխավորը` ընտրելու այն լավագույնը, ինչ տվել է «արվեստներից կարևորագույնը» կինեմատոգրաֆիական տարվա ընթացքում:
Խոշորագույն համաշխարհային կինոփառատոնը կբացի ֆրանսիացի ռեժիսոր Էմանուել Բերկոյի «Գլուխը բարձր պահած» սոցիալական դրաման` ֆիլմ, որը բացահայտում է դեռահասության շրջանում հանցավորության և հասունացման, սոցիալական ադապտացիայի և սերունդների հավերժական պայքարի բարդ թեման: Սա երկրորդ դեպքն է փառատոնի պատմության մեջ, երբ այն բացում է կին ռեժիսորի ֆիլմը` 1987 թ. 40-րդ կինոփառատոնը բացվեց Դիանա Կյուրիի «Սիրահարված տղամարդիկ» ֆիլմով: Բացի այդ, ֆրանսիական ֆիլմերը չեն բացել փառատոնը 2005-ից ի վեր, երբ Կաննի 58-րդ կինոփառատոնը բացվեց Դոմինիկ Մոլլի «Լեմմինգ» ֆիլմով:
Ամենից կարևորն, անկասկած, մրցութային ծրագիրն է: Կաննի 68-րդ կինոփառատոնի «Ոսկե արմավենու ճյուղին» է հավակնում 19 կինոնկար` Ժակ Օդիարի «Դիպանը», Ստեֆան Բիզեի «Շուկայի օրենքը», Վալերի Դոնզելլիի «Մարգարետն ու Ժուլիենը», Մատեո Գարոնեի «Հեքիաթների հեքիաթը», Թոդ Հեյնսի «Քերոլը», Հոու Սյոսյանի «Մարդասպանը», Ցզյա Չժանկեի «Սարերը կշարժվեն», Հիրոկազու Կորեդայի «Ումիմատին», Ջասթին Կուրզելի «Մակբեթը», Յորգոս Լանտիմորի «Օմարը», Մայուենն Լե Բեսկոյի «Իմ թագավորը», Նաննի Մորետտիի «Իմ մայրը», Լասլո Նեմեշի «Սաուլի որդին», Պաոլո Սորենտինոյի «Երիտասարդությունը», Հոակիմ Տրիերի «Ռումբերից բարձրաձայն» ֆիլմը, Գաս վան Սենտի «Ծառերի ծովը» և Դենի Վիլնյովի «Վարձկան կինը»:
Ըստ կինոքննադատների, փառատոնի ֆավորիտներ են համարվում Կաննի մրցանակի և Օսկարի դափնեկիր Պաոլո Սորենտինոյի «Երիտասարդությունը» և նույնպես Կաննի փառատոնի մրցանակակիր Գաս վան Սենտի «Ծառերի ծովը»: «Երիտասարդությունը» ռեժիսորի երկրորդ անգլալեզու ֆիլմն է: Այն պատմում է տարեց դիրիժորի հանդարտ կենցաղի մասին, որի դերը կատարում է անզուգական Մայքլ Քեյնը: Դիրիժորը տարիներ անց առաջին անգամ մտադիր է նորից համերգ վարել թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի պատվին: Ինչ վերաբերում է «Ծառերի ծովը» դրամային, դա պատմություն է մի ամերիկացու մասին (Մեթյու Մաքքոնահի), որը գնում է «Ինքնասպանների անտառ» Ֆուդզիյամայի ստորոտում, որը հայտնի է որպես ինքնասպանությունների վայր, կյանքին վերջ դնելու նպատակով: Այնտեղ նա հանդիպում է ճապոնացու (Քեն Վատանաբե), որը նույնպես ցանկանում է ինքնասպան լինել` նրանք միասին շրջում են անտառում` միաժամանակ վերլուծելով սեփական կյանքը:
Հիմնական մրցույթի ժյուրին գլխավորում են հայտնի ամերիկացի ռեժիսորներ, «Օսկարի» դափնեկիրներ Իթան և Ջոել Քոենները: Ժյուրիի կազմում են նաև հայտնի մեքսիկացի ռեժիսոր Գիլիերմո դել Տորոն, դերասան Ջեյկ Ջիլենհոլը և այլոք:
«Հատուկ հայացք» մրցութային ծրագրին մասնակցում է 11 կինոնկար. Նաոմի Կավասեի «Ապ» ֆիլմը, Ապիչատպոնգ Վերասետակուլի «Ճոխության գերեզմանը», Կիեսի Կուրոսավայի «Ճամփորդություն դեպի ափը», Բրիլիանտե Մենդոսայի «Ծուղակը», Ռադու Մունտյանուի «Մի հարկ ներքևը», Կորնելիու Պորումբոյուի «Գանձը», Շին Սու Վոնի «Մադոննան», Դալիբորա Մատանիչի «Արևամուտը», Ռոբերտո Միներվինիի «Մյուս կողմը», Դևիդ Պաբլոսի «Ընտրայլը», Ալիս Վինոկուրի «Մերիլենդը»: Ժյուրիի նախագահն է հայտնի իտալացի դերասանուհի Իզաբելլա Ռոսսելինին: Արտամրցութային ծրագրին 10 ֆիլմ է մասնակցում. Բերկոյի «Գլուխը բարձր պահած», Վուդի Ալենի «Իռացիոնալ մարդը», Փիթ Դոկտերի «Գլուխկոտրուկը», Ջորդան Միլլերի «Խենթ Մաքսը. Ցասման ճանապարհ», Մարկ Օսբորնի «Փոքր արքայազնը», Նատալի Պորտմանի «Վեպ սիրո և խավարի մասին», Բարբե Շրեդերի «Ամնեզիան», Պավլե Վուկովիչի «Պանաման», Ասիֆ Կապադիայի «Էմին» և Գասպար Նոեի «Սերը»:
Մայիսի 25-ին փառատոնի փակման արարողության ժամանակ Պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղը» կհանձնվի Անիես Վարդային: Այս մրցանակին են արժանանում խոշորագույն ռեժիսորները, որոնц աշխատանքները մեծ ճանաչում են ստացել, սակայն ոչ մի անգամ չեն արժանացել Կաննի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին:
Կաննի միջազգային կինոփառատոնը (ֆր.՝ Festival international du film de Cannes), անցկացվում է յուրաքանչյուր տարի մայիս ամսին Ֆրանսիայի Կանն քաղաքում։ Համարվում է ամենահեղինակավորներից մեկը: Առաջին անգամ անցկացվել է 1939 թվականին, իսկ կանոնավոր կերպով սկսել է անցկացվել 1946 թվականից սկսած։
Կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը «Ոսկե արմավենու ճյուղն» է (Palme d’Or ), որը շնորհվում է ժյուրիի կողմից սահմանված տարվա լավագույն ֆիլմին։ Մի քանի անգամ այն շնորհվել է միաժամանակ մեկից ավելի ֆիլմերի։ Մյուս մրցանակներից են Գրան պրի լավագույն դերասանի, ռեժիսորի և սցենարիստի համար, Ժյուրիի հատուկ մրցանակ, «Ոսկե արմավենու ճյուղ» լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի համար, «Ոսկե տեսախցիկ» լավագույն դեբյուտային ֆիլմի համար և այլն։

13 Май 2015 - 12:59 AMT
Главное событие в жизни мирового кинематографа – Международный каннский кинофестиваль стартует сегодня на Лазурном берегу Франции: кинопраздник будет продолжаться до 25 мая. Традиционно тысячи представителей киноискусства соберутся в курортном городе Канны, представив свои картины, посмотрев на творчество других, но самое главное – выберут все то лучшее, что преподнесло «важнейшее из искусств» на протяжении кинематографического года.
Крупнейший мировой кинопросмотр будет открыт социальной драмой « С высоко поднятой головой» французского режиссера Эммануэль Берко – фильм, раскрывающий сложную тему подростковой преступности и взросления, социальной адаптации и вечной борьбы поколений. Это второй случай в истории фестиваля, когда фильмом открытия станет картина, поставленная режиссером-женщиной: 40-й кинофестиваль в 1987 году открывался фильмом «Влюбленный мужчина» Дианы Кюри. Кроме того, французские картины не открывали фестиваль с 2005 года, когда 58-й Каннский кинофестиваль открылся фильмом «Лемминг» Доминика Молль.
Важнее всего, конечно главная конкурсная программа. На 68-м Каннском кинофестивале на «Золотую пальмовую ветвь» будут претендовать 19 картин. «Дипан» Жака Одияра, «Закон рынка» Стефана Бризе, «Маргарет и Жюльен» Валери Донзелли, «Сказка сказок» Маттэо Гарроне, «Кэрол» Тодда Хейнса, «Убийца» Хоу Сяосянь, «Горы сдвинутся» Цзя Чжанке, «Дневник Умимати» Хироказу Корээды, «Макбет» Джастина Курзеля, «Омар» Йоргоса Лантимоса, «Мой король» Майуэнн Ле Беско, «Моя мать» Нанни Моретти, «Сын Саула» Ласло Немеша, «Молодость» Паоло Соррентино, «Громче чем бомбы» Хоакима Триера, «Море деревьев» Гаса Ван Сента и «Наемница» Дени Вильнева.
По словам кинокритиков, фаворитами данного фестиваля могут считаться «Молодость» каннского и оскаровского лауреата Паоло Соррентино и «Море деревьев» опять же обладателя каннского приза Гаса Ван Сента. «Молодость» – второй англоязычный фильм Соррентино. Фильм рассказывает о размеренном быте пожилого дирижера, которого играет блистательный Майкл Кейн и который хочет впервые за долгие годы встать к пюпитру ради королевы Елизаветы II. Что касается драмы «Море деревьев» – это история об американце (Мэттью Макконахи), который отправляется в «Лес самоубийц», чтобы покончить с собой у подножья горы Фудзияма – популярном месте для суицида. Там он встречает японца (Кен Ватанабе), который также хочет наложить на себя руки: вместе мужчины начинают путешествие по лесу, попутно анализируя свою жизнь.
Жюри основного конкурса будут возглавлять культовые американские режиссеры, лауреаты премии «Оскар» Итан и Джоель Коэны. В состав жюри входят известный мексиканский режиссер Гильермо Дель Торо, актер Джейк Джилленхол и другие.
В конкурсной программе «Особый взгяд» участвуют 11 картин: «An» Наоми Кавасе, «Кладбище великолепия» Апичатпонга Верасетакула, «Путешествие на берег» Киеси Куросавы, «Ловушка» Брильянте Мендосы, «Ниже этажом» Раду Мунтяны, «Сокровище» Корнелиу Порумбойю, «Мадонна» Шин Су Вона, «Зенит» Далибора Матанича, «Другая сторона» Роберто Минервини, «Избранный» Дэвида Паблоса и «Мэриленд» Алис Винокур. Председателем жюри этого конкурса выступит известная итальянская киноактриса Изабелла Росселлини.
Во внеконкурсной программе будут показаны десять фильмов: «С высоко поднятой головой» Эммануэль Берко, «Иррациональный человек» Вуди Аллена, «Головоломка» Пита Доктера, «Безумный Макс: Дорога ярости» Джорджа Миллера, «Маленький принц» Марка Осборна, «Повесть о любви и тьме» Натали Портман, «Амнезия» Барбе Шредер, «Панама» Павле Вуковича, «Эми» Асифа Кападиа и «Любовь» Гаспара Ноэ.
25 мая на церемонии закрытия фестиваля Почетная «Золотая пальмовая ветвь» будет вручена Аньес Варда. Этим призом награждаются крупнейшие режиссеры, работы которых широко известны, но ни разу не были отмечены главной наградой Каннского фестиваля.
Международный каннский кинофестиваль (фр. Festival international du film de Cannes) – ежегодный кинематографический фестиваль, проводимый в конце мая в курортном городе Канны (Франция) на базе Дворца фестивалей и конгрессов на набережной Круазет. Аккредитован Международной федерацией ассоциаций кинопродюсеров (FIAPF) в числе тринадцати конкурсных фестивалей игровых фильмов (так называемые «фестивали категории А»). Каннский кинофестиваль является одним из старейших (задуман в 1939, впервые проведён в 1946 году) и самых престижных в мире.