Գյուղատնտեսության զարգացող ենթաճյուղերից մեկը` ջերմոցային տնտեսություններն Ամերիաբանկի ուշադրության կիզակետում են: Մայիսի 15-ին Կոտայքի մարզի Գողթ գյուղում կբացվի 10.5 հա մակերես ունեցող ջերմոց, որի ֆինանսավորման գերակշիռ մասն իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից, ասվում է բանկի հաղորդագրության մեջ:
Ջերմոցի կառուցումը «Արմյանսկիյ ՈՒրաժայ ՍՊԸ» նախաձեռնությունն է, որը մեկնարկել է 2014թ.-ից: Ընդհանուր առմամբ կատարվել են 30 հա հողային աշխատանքներ, սակայն, ինչպես նշվեց, առայժմ գործարկվելու է միայն 10.5 հա մակերեսով ջերմոց: Գողթի ջերմոցում նախատեսվում է աճեցնել բանջարաբոստանային կուլտուրաներ` առավելապես լոլիկ, պղպեղ և վարունգ, որը գրեթե ամբողջությամբ կարտահանվի հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնություն: Նշենք, որ այս ջերմոցային տնտեսության բացմամբ կստեղծվի 300 աշխատատեղ:
Գյուղատնտեսությունը 2010թ.-ից հանդիսանում է ՀՀ տնտեսության առաջատար ճյուղը: 2014թ.-ին ՀՆԱ-ում գյուղատնտեսության տեսակարար կշիռը կազմել է 19.3%: Վերջին տարիներին այս ոլորտի զարգացման հարցում մեծ դեր է ունեցել արդյունաբերական գյուղատնտեսության, մասնավորապես` այգեգործությանը, ձկնաբուծությանը և, հատկապես, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացումը: Վերջինիս վարկավորման գծով Ամերիաբանկի վարկային պորտֆելը բանկային համակարգում մեծությամբ առաջինն է. այն կազմում է շուրջ 40 մլն ԱՄՆ դոլար:

14 Май 2015 - 12:56 AMT
В селе Гохт Котайкской области Армении откроется теплица площадью в 10,5 га, в финансировании которой наибольшую долю реализовал Америабанк, сообщает пресс-служба банка.
Тепличные хозяйства, являющиеся одной из развивающихся отраслей сельского хозяйства, находятся в центре внимания Америабанка.
Строительство в селе Гохт теплицы, инициированное ООО «Армянский урожай», стартовало в 2014 году. В целом, проведены земляные работы на территории площадью 30 га, однако на данный момент будет задействована теплица площадью 10,5 га.
В теплице планируется выращивать овощебахчевые культуры, в частности, помидоры, перцы и огурцы. Практически весь объем продукции будет экспортироваться в Россию. Благодаря открытию теплицы будет создано 300 рабочих мест.
Как отмечается в сообщении, сельское хозяйство является передовой отраслью армянской экономики с 2010 года. Удельный вес агросектора в ВВП Армении в 2014 году составлял 19,3%. В последние годы в вопросе развития отрасли большую роль играло развитие промышленного сельского хозяйства, в частности, садоводства, рыбоводства и, особенно, тепличных хозяйств, по линии кредитования которых объем кредитного портфеля Америабанка в размере $40 млн. является наибольшим в банковской системе Армении, передает АРКА.