Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի կոլեգիան քննարկել է Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու հնարավորությունը, այսօր` մայիսի 14-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ-նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը:
«Իրանը ցուցաբերել է նախաձեռնություն, փորձագիտական մակարդակում գաղափարն արժանացել է ԵՏՄ բոլոր երկրների հավանությանը: Հույսով ենք, որ շուտով կսկսվեն Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի ստորագրման բանակցությունները»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը:
ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության հրավերով Անդրեյ Սլեպնյով Հայաստանում են ԵՏՄ հանձնաժողովի կոլեգիայի այլ անդամ-նախարարներ: Ինչպես ասուլիսի ժամանակ հայտնլ է ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը, այցի նպատակն է ՀՀ պետական մարմինների ու գործարարների հետ քննարկել մաքսային օրենսգրքի, ինչպես նաև արտահանման և ներմուծման հետ կապված խնդիրներ, ինչպես նաև հայ հանրությանը ներկայացնել ԵՏՄ-ի և Վիետնամի Սոցիալական Հանրապետության միջև կնքվելիք ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի մանրամասները:
Նրա խոսքերով՝ Վիետնամի հետ ազատ առևտրի պայմանագիրն առաջինն է, որը ԵՏՄ-ն պատրաստվում է ստորագրել երրորդ երկրի հետ:
Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի անդամ Անդրեյ Սլեպնյովն ասել է, որ ԵՏՄ երկրների նախագահներն արդեն քննարկել են Վիետնամի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր ստորագրելու մասին հարցը: Ներկա պահին ավարտվում են համաձայնագրի հետ կապված ներպետական գործընթացները, և հույս ունեն, որ այն առաջիկայում կստորագրվի:
Ըստ նրա՝ համաձայնագիրը ներառում է թե՛ գյուղատնտեսության, թե՛ արդյունաբերության ոլորտները: Ա. Սլեպնովի խոսքով՝ ԵՏՄ-ի ու Վիետնամի միջև կնքվելիք համաձայնագիրը կարևոր նշանակություն է ունենալու Հայաստանի համար:
«Իհարկե, այսօր Հայաստանի ու Վիետնամի միջև զրոյական է տնտեսական համագործակցությունը, բայց Վիետնամը մեծ երկիր է և կարող է Հայաստանի համար ծառայել որպես մուտք՝ դեպի ասիական շուկաներ»,- ասել է Ա.Սլեպնյովը՝ հավելելով, որ համաձայնագիրը պետք է քննարկվի Հայաստանի խորհրդարանում:
ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության հրավերով մայիսի 13-15-ը կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամներ (նախարարներ), հարկային ոլորտի պատասխանատու Տիմուր Սուլեյմենովի, մաքսային օրենսդրության պատասխանատու Վլադիմիր Գոշինի, առևտրի ոլորտի պատասխանատուներ Անդրեյ Սլեպնովի, Արա Նռանյանի, Ռոբերտ Հարությունյանի այցը Հայաստանի Հանրապետություն:

Коллегия Евразийской экономической комиссии обсудила с Ираном возможность создания зоны свободной торговли. Об этом заявил 14 мая на встрече с журналистами в Ереване член Коллегии (Министр) по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев.
«Соответствующая инициатива от иранской стороны была высказана не так давно и получила поддержку членов ЕАЭС», – сказал он, добавив, что к переговорам по этому вопросу стороны планируют обратиться в ближайшее время, передает Panorama.am.
По сообщению Синьхуа, Слепнев также отметил, что Китай является очень важным торгово-экономическим и стратегическим партнером для стран-членов ЕАЭС.
По его словам, консенсус на переговорах между ЕАЭС и Китаем станет стимулом для воссоздания Великого Шелкового пути. «Мы уже обсудили с китайской стороной вопрос об экономическом сотрудничестве и в ближайшее время начнем переговоры по этому поводу», – отметил А. Слепнев.
А вот относительно расширения географии внешнеэкономического сотрудничества ЕАЭС А. Слепнев подчеркнул, что на данный момент союз ведет переговоры о создании зон свободной торговли с Египтом, Израилем, Вьетнамом, что, конечно же, сыграет положительную роль для развития экономики всех стран-членов ЕАЭС, в частности, для Армении.
В свою очередь замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян отметил, что евразийская интеграция Армении протекает в естественном русле, а необходимые юридические акты, подтверждающие полноправное членство страны в ЕАЭС ратифицированы.
С 13 по 15 мая в Ереване проходит профильное заседание с участием экспертов таможенного блока Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) и представителей таможенных структур и бизнес-сообщества Армении.
В повестку дня заседания вошли самые актуальные вопросы, касающиеся, в частности, регулировки таможенных процедур, в том числе проекта соглашения о создании зоны свободной торговли между ЕАЭС и Вьетнамом.
Ранее сообщалось, что ЕАЭС 29 мая подпишет свое первое соглашение о свободной торговле с Вьетнамом, заявил казахстанский президент Нурсултан Назарбаев.
«29 мая в рамках заседания межправсовета планируется подписание первого соглашения о зоне свободной торговли ЕАЭС с Вьетнамом. Хочу отметить, что по итогам многосторонних переговоров были достигнуты взаимовыгодные условия по доступу на рынок товаров, определены параметры взаимодействия в части торговых услуг», — заявил Назарбаев в ходе заседания Высшего евразийского экономического совета 8 мая.