Ղազախստանի և ԵՏՄ երկրների (ՌԴ, Բելառուս, Հայաստան) ապրանքաշրջանառությունն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում նվազել է 21%-ով` հասնելով 3,43 մլրդ դոլարի, հայտնել է Ղազախստանի ազգային էկոնոմիկայի նախարարության վիճակագրության կոմիտեն:
Արտահանումը ԵՏՄ երկրներ նվազել է 31%-ով և գնահատվում է 901,6 մլն դոլար, ներմուծումը նվազել է 16,5%` մինչև 2,53 մլրդ դոլար:
Ղազախստանը հանքանյութ է արտահանում ԵՏՄ երկրներ (ԵՏՄ երկրներ արտահանման ընդհանուր ծավալի 49,4%), քիմարդյունաբերության արտադրանքը (20%), մետաղներ (18,9%), կենդանական և բուսական ծագման ապրանքներ, պատրասի պարենային ապրանքներ (3,9%):
ԵՏՄ երկրներից Ղազախստանը ներմուծում է ավտոմոբիլներ և սարքավորումներ (ներմուծման ընդհանուր ծավալի 32%), հանքային ապրանքներ (17,7%), մետաղներ (13,4%), քիմարդյունաբերության արտադրանք (12,7%), կենդանական և բուսական ծագման ապրանքներ, պատրասի պարենային ապրանքներ (12,5%), հայտնում է Գազետա.ռու-ն:
2015-ի հունվար-մարտին արդյունաբերական արտադրության ծավալը Հայաստանում կազմել է 605 մլն դոլար` 2014-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ավելանալով 2 տոկոսով: Այս ցուցանիշով Հայաստանն առաջատար է ԵՏՄ երկրների թվում: Այս մասին ասվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ԵՏՀ տվյալների, ընդհանուր առմամբ ԵՏՄ անդամ պետությունների արդյունաբերության ծավալները նվազել են 0,7 տոկոսով` կազմելով 212 մլրդ դոլար:
Վիճակագրական տվյալներով, Ղազախստանում ևս աճել են արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները` 0,6 տոկոսով` կազմելով 18,3 մլրդ դոլար: Բելառուսում 2014-ի հունվար-մարտին գրանցվել է 7,3 տոկոս անկում` 11,6 մլրդ դոլար, իսկ Ռուսաստանում արդյունաբերության ծավալը նվազել է 0,7 տոկոսով` կազմելով 181,5 մլրդ դոլար: Ղրղզստանում, որը ԵՏՄ-ին անդամակցելու փուլում է գտնվում, արդյունաբերության ծավալների աճը կազմել է 20.9 տոկոս` կազմելով 825,1 մլն դոլար:

Товарооборот Казахстана и стран ЕАЭС (Россия, Белоруссия, Армения) в I квартале текущего года упал на 21%, до $3,43 млрд, сообщает комитет по статистике министерства национальной экономики Казахстана.
Экспорт в страны ЕАЭС сократился на 31% и оценивается на уровне $901,6 млн, импорт снизился на 16,5%, до $2,53 млрд.
Казахстан поставляет в страны ЕАЭС минеральные продукты (49,4% от общего объема экспорта в страны ЕАЭС), продукцию химпромышленности (20%), металлы (18,9%), продукты животного и растительного происхождения, готовые продовольственные товары (3,9%).
Из стран ЕАЭС осуществляются поставки автомобилей и оборудования (32% от всего объема импорта), минеральные продукты (17,7%), металлы(13,4%), продукция химической промышленности (12,7%), продукты животного и растительного происхождения, готовые продовольственные товары (12,5%), передает Газета.Ру.
Ранее сообщалось, что объем промышленного производства в Армении в январе-марте 2015 года составил $605 млн., увеличившись по сравнению с тем же периодом 2014 года на 2%, по данному показателю Армения лидирует среди стран ЕАЭС. Об этом говорится в опубликованном на сайте Евразийской Экономической Комиссии (ЕЭК) сообщении.
Согласно данным ЕЭК, в целом, объем промпроизводства государств–членов ЕАЭС снизился на 0,7% и составил $212 млрд.
Объем промпроизводства Кыргызстана, находящегося в процессе присоединения к ЕАЭС, вырос на 20,9%, составив $825,1 млн.
В январе-марте текущего года на долю России приходилось 85,6% общего объема промышленного производства государств–членов ЕАЭС, Казахстана – 8,6%, Беларуси – 5,5%, Армении – 0,3%