Հայկական Ինտերնետ թրաֆիկի փոխանակման «Արմիքս» հիմնադրամը ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության կողմից անհատույց ստացավ ցանցային նոր սարքավորումներ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից նվիրաբերված նորագույն HP DL 370 սերվերները թույլ կտան ապահովել «Արմիքս» հիմնադրամի կողմից սպասարկվող ինտերնետի հայկական հատվածի անխափան շահագործումը, հնարավորություն կստեղծեն «Արմիքս»-ին միացած օպերատորներին իրականացնել ինտերնետ տրաֆիկի փոխանակում` օգտագործելով ինչպես 1 ԳԲ, այնպես էլ 10 ԳԲ կապակցման հնարավորությունները: Էապես կբարելավվի նաև «Արմիքս»-ի միջոցով փոխկապակցված օպերատորներին տրամադրվող Գուգլ Գլոբալ Քեշի (Google Global Cache-GGC) և հայկական կոնտենտի խոշորագույն կետի` «Արմթուբ»-ի հասանելիությունը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակական աջակցություն է տրամադրում հայկական կոնտենտի ստեղծման, զարգացման նախաձեռնություններին, ինչպես նաև ինտերնետի հայկական հատվածի կենսագործունեությունը ապահովող կառույցներին: Մեր ընկերությունն այս մոտեցումը համարում է ոլորտի առաջընթացի և բիզնեսի կայուն զարգացման կարևոր նախապայման»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայկական Ինտերնետ թրաֆիկի փոխանակման «Արմիքս» հիմնադրամի ստեղծման ակունքներում գտնվող և կառույցի վարչության անդամ հանդիսացող ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը շարունակաբար առարկայական օժանդակություն է տրամադրում հիմնադրամի կայացմանը` հաշվի առնելով դրա նշանակությունը Հայաստանի հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների զարգացման գործում և ոլորտի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների արդիականությունը:

Armenian Internet Traffic Exchange Foundation Armix has received new network equipment free of charge from VivaCell-MTS.
As the company said in a press release, the cutting-edge HP DL 370 servers donated by VivaCell-MTS will ensure the uninterrupted operation of the Armenian part of the Internet traffic which is processed by Armix. The equipment will also allow the operators, which have joined Armix to exchange Internet traffic with both 1 GB and 10 GB speed options.
Besides, the new servers will improve the access of operators, interconnected through Armix to Google Global Cache-GGC and to the biggest provider of Armenian content Arm-Tube (www.arm-tube.am).
“VivaCell-MTS provides continuous support to initiatives of creating and developing Armenian content, as well as to organizations regulating the operation of the Armenian part of the Internet. This is how the Company understands and exercises the sustainable approach to the business and considers this an important precondition for the improvement of the field,” stated VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.