Պաշարաբանական հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանում քամու էներգիայի օգտագործումն ունի մեծ հեռանկար և Հայաստանն ունի հողմաէներգետիկայի բավականին զգալի պաշարներ, որոնց տնտեսապես հիմնավորված պոտենցիալը գնահատվում է մոտ 1.26մլրդ. կվտժ:
Հայաստանի մի քանի շրջաններում հողմաէներգետիկական պոտենցիալի ճշտման նպատակով 1999 թվականին Հոլանդիայի կառավարությունը Հայաստանին հատկացրել է դրամաշնորհ քամու էներգիայի (ArmNedWind ծրագիր) մոնիտորինգ իրականացնելու համար: Տեղակայվել է հինգ կայան Պուշկինի, Սելիմի, Քարախաչի լեռնանցքներում, Արդանիշ ավանում (Սևանա լիճ) 7 Արփի լճի վրա: Ծրագիրն իրականացվել է 1999 թվականից մինչև 2002 թվականը: Աշխատանքների կատարման արդյունքում կուտակվել են հողմաէներգետիկական պոտենցիալի վերաբերյալ մեծածավալ տվյալներ, պատրաստվել է բիզնես առաջարկություն 20ՄՎտ հզորության հողմաէլեկտրակայան կառուցելու համար:
«Սոլարէն» ընկերությունը 2000 թվականին կատարել է հողմաէներգետիկական պոտենցիալի գնահատման պաշարաբանական հետազոտություն, ընտրել է հողմաէներգետիկական կայանների շինարարության համար հեռանկարային տարածքներ:
2003թ-ին ԱՄՆ NREL-ի (National Renewable Energy Laboratory) կողմից մշակվել է Հայաստանի հողմաէներգետիկ պաշարների քարտեզը, ըստ որի տնտեսապես շահավետ հողմաէլեկտրակայանների ընդհանուր հզորությունը գնահատվում է մոտ 450 ՄՎտ, իսկ հիմնական հեռանկարային տեղանքները գտնվում են` Զոդի լեռնանցքում, Բազում լեռներ՝ Քարախաչի և Պուշկինի լեռնանցքներում, Ջաջուռի լեռնանցքում, Գեղամա լեռների շրջանում, Սևանի լեռնանցքում, Ապարանի շրջանում, Սիսիանի և Գորիսի միջև գտնվող բարձունքային գոտում, Մեղրիի շրջանում: 2005 թվականի դեկտեմբերին Պուշկինի լեռնանցքում շահագործման հանձնվեց Հայաստանում, ինչպես նաև Կովկասում, առաջին հողմաէլեկտրակայանը` 2,6 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ: Նշված տեղանքում նախատեսվում է կառուցել մինչև 20 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ հողմաէլեկտրակայան:
Եվրամիության TACIS-ի «Օժանդականություն` Հայաստանի էներգետիկ քաղաքականությանը» ծրագրի շրջանակներում կատարվել են մոնիթորինգային աշխատանքներ Սևանի Սիմյոնովկա լեռնանցքում և կազմվել է տեխնիկատնտեսական հիմնավորում 35 Մվտ գումարային դրվածքային հզորությամբ հողմաէլեկտրակայանի կառուցման համար:
Գերմանական KfW բանկի օժանդակությամբ DECON գերմանական ընկերության կողմից Կոտայքի մարզում կատարվելու է 50-75Մվտ գումարային դրվածքային հզորությամբ հողմաէլեկտրակայանի կառուցման համար քամու ներուժի մոնիթորիգ, որի արդյունքում կպատրաստվեն տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները:
Իտալական մասնավոր ընկերության կողմից ավարտվել են Շիրակի մարզի Քարախաչ լեռնանցքի տարածքի հողմաէներգետիկ ծրագրի մոնիթորինգային աշխատանքները: Ընկերությունը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին մինչև 20ՄՎտ գումարային դրվածքային հզորությամբ

Многолетние исследования запасов показали, что для развития ветроэнергетики в Армении существуют огромные перспективы, поскольку в нашей стране имеются значительные запасы ветряной энергии. Экономически обоснованный потенциал был оценен в 1,26 млрд квт.ч. В 1999 году, для уточнения потенциала в некоторых регионах Армении, правительством Голландии был предоставлен грант, что позволило в рамках программы ArmNed Wind осуществить соответствующий мониторинг. На протяжении от 1999 до 2002 годов было установлено пять станций в Пушкинском, Селимском и Карахачском перевалах, в поселке Арданиш и около озера Арпи.
За время проведения работ был накоплен огромный массив данных о потениале ветроэнергетики, после чего было составлено бизнес предложение о строительстве ветряной электростанции мощностью 20 МВт. В 2000 году компания «Соларен» провела повторное исследование и выбрала самые перспективные, с точки зрения строительства станций территории.
В 2003 году Национальная лаборатория возобновляемой энергии США разработала карту запасов ветряной энергии Армении, судя по которой суммарная мощность экономически выгодных станций оценивается в 450 МВт, а самые перспективные территории расположены в Зодском ущелье, в Базумских горах – Карахачском и Пушкинском ущельях, в Джаджурском ущелье, на территории Гегемского хребта, в Севанском ущелье, в Апаранской и Мегрийской областях, а так же на возвышенностях между Сисианом и Горисом.
В декабле 2005 года в Пушкинском ущелье была введена в эксплуатацию первая в Армении и на Кавказе ветряная электростанция мощностью в 2,6 МВт. В данной территории предусмотрено строительство более крупной электростанции с суммарной мощностью 20 МВт. В рамках программы ЕС- TACIS «Содействие энергетической политике Армении» был проведен мониторинг в ущелье Семеновка на Севане и составлено техническое обоснование о строительстве ветряной электростанции мощностью 35 МВт.
При содействии немецкого банка KfW немецкая компания DECON проведет мониторинг потенциала ветряной энергии в Котайке, для строительства электростанции мощностью от 50 до 75 МВт – будут представлены технические обоснования. Итальянская частная компания завершила мониторинг в Карахачском ущелье Ширакского региона и обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг для получения лицензии на строительство ветряной электростанции «Карахач-1» мощностью 20 МВт, которая в дальнейшем будет увеличена до 90 МВт.
Наконец, совместная армяно-американская компания «Зод Уинд» завершила мониторинг в Сотском ущелье Гегаркуника. Сейчас ведутся переговоры с разными организациями для строительства ветряной энергостанции «Зод» с мощностью 20 МВт.