(?) Ալեքսեյ, Հայաստանն արդեն ձեռք է բերել ձկնաբուծության տարածաշրջանային առաջատարի համբավ և hանրապետությունում նմանատիպ մեծաթիվ ձեռնարկություններ են գործում: Ձեր ընկերությունը Հայաստանից ձուկ արտահանող խոշորագույն ընկերություններից է: Ինչո՞ւ են ռուսաստանցիները նախապատվությունը տալիս հենց Artezianica-ի արտադրանքին:
(!) Առաջին հերթին դա Բնականի դինամիկա (Dynamic Organic) հայեցակարգն է: Կարելի է ասել, որ մեր ձկան պատմությունը սկսվում է բիբլիական Արարատի գագաթից: Չէ որ հենց այնտեղ, հավերժ սառցադաշտերում է կուտակվում ձյունը, որի հալոցքից առաջացած ջուրը եզակի բնական աղբյուրներ է ստեղծում Արարատյան դաշտավայրում, որտեղ էլ մենք բուծում ենք մեր ձուկը: Սրան գումարվում են առաջատար տեխնոլոգիաները, Դանիայում հատուկ մշակված սննդակարգը: Արդյունքում ստանում ենք եզակի օրգանական պրոդուկտ անաղարտ համով: Բացի այդ, Artezianica-ի արտադրանքի կարևորագույն ուղղորդիչ ուժը և երաշխավորված որակի գրավականն է պրոֆեսիոնալ, հավաստագրեր ունեցող անձնակազմը և խիստ վերահսկողությունը յուրաքանչյուր օղակում` սկսած վերամշակման պայմաններից, փաթեթավորումից, պահպանման պայմաններից ու վերջացրած այն սպառողին հասցնելով: Այսինքն, կարող ենք վստահաբար ասել, որ ամեն ինչ գիտենք մեր ձկնեղենի մասին` որսալու պահից մինչև խանութի վաճառասեղանին կամ հաճախորդի դռան մոտ հայտնվելը:
(?) Վերջերս արդիական են դարձել բնապահպանական խնդիրները` արտեզիան հորերի շահագործումն Արարատյան դաշտավայրում կարող է հանգեցնել Հայաստանի բնական ջրային պաշարների սպառմանը…
(!) Ներդրումներ անելով Հայաստանում` ի սկզբանե երկարաժամկետ գործակցություն էինք ծրագրում, ինչը ենթադրում է խնայողաբար վերաբերմունք երկրի պաշարներին, որտեղ բիզնես ենք անում: Մի հասարակ փաստ` ջրօգտագործման, այսինքն` ջրի ռեսուրսների և հորերի քանակով, թույլտվությունների հաշվառումների տվյալների համաձայն Artezianica-ն համարվել է ամենախնայող ձեռնարկությունը: Առաջատար դիրքեր զբաղեցնելով արտադրության ոլորտում գրեթե 50 անգամ պակաս ջուր ենք օգտագործում Արարատյան դաշտավայրի հորերից, քան մյուս ձկնաբուծարանները:
Ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու խնայող վերաբերմունքը ռեսուրսներին, մեր տեսակետից, առանցքային են Հայաստանում արդյունաբերական ձկնաբուծության ոլորտում: Բիզնեսի տիպիկ օրենքները` մենաշնորհ, չարդարացված մասշտաբայնություն, ջրային ռեսուրսների օգտագործման չարաշահում, խաղի ոչ շուկայական կանոններն իրենց դարն ապրած հասկացություններ են, որոնք արգելակում են ոլորտի զարգացումը: Ձկնաբուծությունը պահեստամասերի վաճառք կամ հյուրանոցի շահագործում չէ: Այստեղ մեծ նրբություններ կան: Չափազանց կարևոր է գործակցությունը փորձագետների հետ, ձկների բուծման առանձնահատկությունները հաշվի առնելը, հնարավոր հիվանդությունները և այլն: Artezianica-ի տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս հագեցնել ջուրը թթվածնով, կերակրել ձկներին իդեալական կերով: Այս երկու բաղադրիչը` որակյալ կերն ու ջրի շրջանառությունը, ապահովում են պատասխանատու մոտեցում ջրի տնտեսմանը:
(?) Հայաստանը բարդ տարածաշրջանում է գտնվում, տրանսպորտային հնարավորությունները սահմանափակ են, Ռուսաստանը, ուր հիմնականում արտահանվում է ձեր արտադրանքը, նույնպես բարդ վիճակում է` Արևմուտքի պատժամիջոցները, ռուբլու արժեզրկումը, էժանացող նավթը… Ի՞նչ խնդիրների է բախվում ձեր ընկերությունն այս պայմաններում:
(!) Իրոք, արժութային տատանումները զգալիորեն բարդացնում են հայ արտադրողների արտահանման հնարավորություններն արտաքին շուկայում: Պետք է խոստովանեմ, որ Ռուսաստանում կա ընդհանուր սպառման անկում, սակայն, նրա համար, ով կորոշի հեռանալ շուկայից, հետո շատ բարդ կլինի վերադառնալը: Վերջերս այս կարծիքը հայտնեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատժամիջոցներին սատարող եվրոպացի արտադրողների հետ զրույցում և մենք լիովին համամիտ ենք: Հասկանալով այս ամենը` ռիսկի ենք դիմում, այդ թվում ֆինանսական, պատասխանատու վերաբերմունք դրսևորելով մեր պարտավորությունների հանդեպ: Այս իրավիճակում խոշոր ռուսական ցանցերը գերադասում են աշխատել ստուգված, հուսալի, բարեխիղճ գործակալների հետ: Ուստի այս բարդ ժամանակներում մեզ հաջողվում է նույնիսկ ընդլայնել մեր տեսականին:
(?) Որպես ռուսաստանցի ներդնող ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձկնաբուծության հեռանկարները Հայաստանում:
(!) Անկասկած, ցանկանում ենք, որ ձկնաբուծությունը Հայաստանում զարգանա, որպեսզի նոր աշախատատեղեր ստեղծվեն, և Հայաստանը հերթական անգամ մտնի պատմության մեջ` զարգացնելով եզակի ու հազվագյուտ ձկան արտադրություն: Մեր հետագա գործունեությունը կապված է մշտական կատարելագործման հետ` Artezianica-ն ներդնելու է նոր տեխնոլոգիաներ, պատրաստելու է նոր մասնագետների, բոլոր փուլերում կիրառելով միայն փորձագիտական մոտեցում:
Ձկնաբուծությունն ու խավիարի արտադրությունն արվեստ է, ընդ որում՝ ոչ մասսայական: Artezianica-ն պատրաստ է այդ արվեստը մատուցել աշխարհին:

(?)Alexey, Armenia is already known as a regional leader for aquaculture, with a number of fish farming businesses operating in the republic. Your company is among the major Armenian exporters of fish products. Why is the ARTEZIANICA production preferred among others?
(!)First of all, it’s due to the company concept – Dynamic Organic. The history of our fish starts on top of biblical mount of Ararat. It was a melting snow from that very mountain that originated the unique natural springs of the valley of Ararat where we farm our fish. We also pride ourselves in our innovative technologies and feeding program developed in Denmark. The result is the unique organic product with a pure, original taste. A staff of certified professionals and strict control over every chain of production are the motive force and guarantee of quality of ARTEZIANICA production. We can safely say we know all there is to know about our fish – from the moment its caught to the time it appears in the store or at the customers’ doors.
(?)The ecological issue has been recently actualized – the use of Artesian wells in the valley of Ararat can lead to ddepletion of natural water resources in Armenia.
(!)By investing in the Armenian business we were planning a long-term cooperation, which calls for careful treatment of the resources of the country we build our business in. I'd like to cite a simple fact – ARTEZIANICA is among the top companies for sparing use of water resources and artesian wells. As a leading fish farming business, our use of water is almost 50 times lower compared to some other fish farming companies.
Modern technologies and careful use of resources are the key issues in the fishing industry in Armenia. Monopoly, unjustified large scale of production, abuse of water resources and violations of market rules are obsolete phenomena, which hinder development of the field. The art of fish breeding differs greatly from spares sale or hotel management. Cooperation with experts, consideration of the fish growth rates, spawning, possible diseases and other factors are of great importance. ARTEZIANICA technologies allow enriching the water with oxygen and feed the fish with fodder ideal for the certain species. These two components – quality fodder and water circulation – is one of the best principles to save water resources.
(?)Armenia is located in a complicated region, where its transport possibilities are limited. Russia, which is the main destination of Armenian production export, is now hit by Western sanctions, ruble devaluation and falling oil prices. Did your company come across any problems under the circumstances?
(!)Actually, currency fluctuations hamper the export possibilities of Armenian producers at foreign markets. We should also acknowledge the drop of demand in Russia. However, as President Vladimir Putin noted recently, those who are now leaving the market will inevitably have problems when coming back. Understanding the situation, we accept the risks, including financial ones, and carry out our contracts with great responsibility. Under the circumstances, Russian companies prefer to cooperate with trustworthy partners. That’s why we manage to operate successfully and even expand our assortment.
(?)How do you, as a Russian investor, see the prospects of fish breeding in Armenia?
(!) We certainly want this field to develop, with Armenia creating new jobs and entering history as a country breeding rare and unique fish species. ARTEZIANICA, in turn, will introduce new technologies and train specialists. Fish breeding and caviar processing is an art, it’s not a mass art, and we are ready to export this art to the world.