«Խելացի» ծրագրերի մշակմամբ հիմնականում զբաղվում են գիտահետազոտական ինստիտուտները. հիմնական նպատակն ունիվերսալ ինքնաուսուցանվող ալգորիթմերի ստեղծումն է, որպես արհեստական ինտելեկտի առաջին քայլեր: Հետազոտությունները դեռ հեռու են ավարտից, դեռ դուրս չեն եկել լաբորատորիաների պատերից, սակայն ամեն քայլի հետ առաջընթացն ակնհայտ է:
Մի խումբ գիտնականներ Չինաստանի Fujitsu գիտահետազոտական կենտրոնից ծրագիր են մշակել համաշխարհային պատմության համալսարանական թեստային առաջադրանքները լուծելու համար: Հավելվածը համադրում է առաջադրանքի տեքստերն ու պատասխանի տարբերակները նմանատիպ հոդվածների հետ Wikipedia-ում, որից հետո տալիս է ամենահամընկած տարբերակը: Իրական թեստային առաջադրանքում հեղինակներին հաջողվեց հավաքել ճիշտ պատասխանների 37 տոկոսը, ինչը 25 տոկոսով գերազանցում է «պատահական նշումների մեթոդին» վերագրվող 25 տոկոսը, սակայն դեռ հեռու է իդեալից:
Որպես տեղեկատվության հիմնական աղբյուր հեղինակներն օգտագործել են en.wikipedia.org հոդվածների արխիվը: Առաջադրանքները կառուցված են երեք ուղղություններից բաղկացած սխեմայից. թիրախային տեքստ-հարց դրա վերաբերյալ-պատասխանի տարբերակ: Յուրաքանչյուր եռյակի համար կազմվում էր Wikipedia-ի հոդվածների վերնագրերի ամբողջական ցանկը: Հետո հաշվարկվում էր տեքստում վերնագրերի համընկնումների աստիճանը պատասխանի յուրաքանչյուր տարբերակի հետ:
Որքան շատ են համընկնում վերնագրերը, որոնք ընդգրկված են թիրախային տեքստում և հարցը, պատասխանի տվյալ տարբերակի հետ, այնքան մեծ նշանակություն է դրան տրվում: Բացի այդ, հաշվի են առնվել վերնագրերի խաչաձևումներն, այսինքն` հղումները միմյանց Wikipedia-ի համապատասխան հոդվածների տեքստերում: Պատասխանների որակավորումն անցկացվել է 11 ստանդարտ ուսուցողական ալգորիթմերի միջոցով, վերջնական պատասխանը հաշվարկվել է որպես 11 ալգորիթմի միջինը:
Որպես թեստային առաջադրանք հեղինակները վերցրել են համաշխարհային պատմության ընդունելության «B» քննությունը, որն անցկացվել է Ճապոնիայում 2007 թ.: Ծրագիրը հավաքել է 37 միավոր 100-ից: Ծրագիրը համեմատաբար լավ արդյունք է ցույց տվել այն հարցերի դեպքում, որտեղ հարկավոր էր ճիշտ պատասխանն ընտրել առաջարկված 4 տարբերակից` այստեղ արդյունավետությունը կազմել է 45 տոկոս, սակայն ձախողել է այլ ձևաչափի ավելի բարդ առաջադրանքները (որոշ հատվածներում արդյունավետությունը զրոյական էր):
Արդյունքում հեղինակները նշում են, որ իրենց ծրագրի արդյունքն ավելի բարձր էր, քան պատահականի դեպքում, սակայն հավելվածի ավելի լայն կիրառման մասին դեռ վաղ է մտածել: Գիտնականները մի շարք բարելավումներ են նշում, որոնք մտադիր են օգտագործել առաջիկայում ալգորիթմում, և մտադիր են շարունակել զբաղվել այդ հարցով:

Разработкой «умных» программ занимаются в основном научно-исследовательские институты: главная цель – создание универсальных самообучающихся алгоритмов, как первых зачатков искусственного интеллекта. Исследования пока далеки от завершения и не покидают стены лабораторий, однако с каждым шагом прогресс заметен.
Группа ученых из научно-исследовательского центра Fujitsu в Китае разработала программу для решения университетских тестовых заданий по мировой истории. Приложение сопоставляет тексты заданий и вариантов ответа с содержанием похожих статей на Википедии, после чего выдает наиболее совпадающий вариант. В качестве теста в реальном задании авторам удалось набрать 37 процентов правильных ответов, что превышает 25 процентов для «метода тыка», но все еще далеко от идеала.
В качестве основного источника информации авторы использовали архив статей en.wikipedia.org. Задания были построены по схеме из трех направлений: целевой текст – вопрос по нему – варианты ответа. Для каждой тройки объектов составлялся полный список заголовков Википедии, входящих в текст каждого из них. Далее рассчитывалась степень совпадения заголовков в тексте и вопросе с каждым из вариантов ответа.
Чем больше совпадали заголовки, входящие в целевой текст и вопрос, с данным вариантом ответа, тем большая значимость ему присваивалась. Кроме того, учитывалось, насколько заголовки пересекались между собой, то есть количество ссылок друг на друга в текстах соответствующих статей Википедии.
Классификацию ответов проводили при помощи 11 стандартных обучающих алгоритмов, окончательное решение вычислялось как среднее по 11 алгоритмам.
В качестве тестового задания авторы взяли вступительный экзамен «B» по мировой истории, проводившийся в 2007 году в Японии. Программе удалось набрать 37 баллов из 100. Она относительно хорошо справилась с заданиями, где нужно было выбрать правильный ответ из четырех предложенных (результативность 45 процентов), но провалила более сложные задания другого формата (в некоторых блоках результативность была нулевой).
В итоге авторы отмечают, что результат их программы оказался выше, чем случайный, однако о широком использовании такого приложения думать еще рано. Ученые называют ряд улучшений, которые они собираются внести в алгоритм в будущем, и планируют продолжать заниматься этой тематикой.