Ամերիկյան Google կորպորացիան մտադիր է լուսանկարների ներբեռնման, մշակման, փոխանակման և զետեղման նոր ծառայություն գործարկել, որը կապված չի լինի Google+ սոցցանցի հետ: Այդ մասին հայտարարել են ընկերության ծրագրերին ծանոթ աղբյուրները:
Նոր գործիքը թույլ կտա օգտատերին լուսանկարներ տեղադրել Facebook-ում, Twitter-ում և, հավանաբար, կներկայացվի Google-ի ծրագրային ապահովման հեղինակների ամենամյա համաժողովում, որը մայիսի 28-ին կմեկնարկի Սան Ֆրանցիսկոյում:
Նոր գործիքը թույլ կտա որոնողական հսկային մրցակցել այլ ընկերությունների հետ, մասնավորապես, Facebook-ի, որին պատկանում է լայն տարածում ստացած Instagram ծառայությունը:
Instagram-ը լուսանկարներ տարածելու անվճար հավելված է սոցցանցի տարրերով, որը թույլ է տալիս լուսանկարներ և տեսանյութեր փոխանակել, անել ակնթարթային լուսանկարներ, տարածել դրանք իր ծառայության կամ այլ սոցցանցերի միջոցով: 2012-ի ապրիլին Facebook-ը գնեց այն` վճարելով 300 մլն դոլար և ընկերության 23 մլն բաժնետոմսով, ինչն ընդհանուր առմամբ կազմեց 1 մլրդ դոլար:

Американская корпорация Google собирается запустить новый сервис загрузки, обработки, обмена и размещения фотографий, не связанный с социальной сетью Google+. Об этом заявили источники, знакомые с планами компании.
Новый инструмент позволит пользователям размещать фотографии в Фейсбук, Твиттер и, вероятно, будет представлен в рамках ежегодной конференции разработчиков программного обеспечения Google, которая стартует 28 мая в Сан-Франциско.
Новый инструмент позволит поисковому гиганту конкурировать с другими компаниями, в частности с Facebook, которой принадлежит популярный сервис Instagram.
Instagram – бесплатное приложение для обмена фотографиями и видеозаписями с элементами социальной сети, позволяющее снимать фотографии и видео, применять к ним фильтры, а также распространять их через свой сервис и ряд других социальных сетей. В апреле 2012 года Instagram был приобретен компанией Facebook. Цена покупки составила 300 млн долларов денежными средствами и 23 млн акций компании, что в общей сложности составило 1 млрд долларов.