Տնտեսական աճը 2015-ին Հայաստանում կկազմի առնվազն 2-3 % , կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետն ասաց, որ տնտեսական ակտիվություն կա: «Հիմա ես համոզված եմ, որ 2-3 % տնտեսական աճ ունենք չորս ամսով և դատարկ խոսակցություններին պիտի վերջ տրվի: Որոշ քաղաքական ուժեր կամ գործիչներ ուզում են, որ կառավարությունը ձախողվի, տնտեսական անկում լինի, ես համոզված եմ, որ իրենց ցանկությունը չի իրականանալու, և մենք արձանագրելու ենք տնտեսական աճ»,- ասել է նա:
Վարչապետը շեշտեց, որ այս ամիսների ընթացքում իրականացվող ծրագրերն ու հաշվարկները դրա մասին են վկայում: «Մենք կանխատեսել ենք միջնաժամկետով 2015 թվականի համար 1 տոկոս տնտեսական աճ, բայց վստահ եմ, որ ավելին է լինելու՝ 2-3 տոկոս է լինելու: Եթե այն ծրագրերը, որ պլանավորել ենք այս տարի իրականացնելու, ես համոզված եմ, որ մեր բյուջեում դրված 4.1% տնտեսական աճը փորձելու ենք, ամեն ինչ անելու ենք, որ այդ թվերն ապահովենք: Հասկանալի է, որ կան տարածաշրջանային պրոբլեմներ, բայց դա հիմք չէ, որ մենք չփորձենք ամեն ինչ անել, որ տնտեսական աճ արձանագրենք մեր երկրում: Սա է մեր մոտեցումը»,- ասաց նա, հայտնում է Tert.am-ը:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը Հայաստանում 2015-ի հունվար-ապրիլին աճել է 2,7 տոկոսով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ըստ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը ՀՀ-ում 2015-ին ծրագրված է 4,1%,իսկ գնաճը` 4% (±1,5%): ԿԲ-ն գնահատում է երկրի տնտեսական աճը 0,4%-2% սահմանում:
Մինչդեռ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փորձագետների հրապարակած զեկույցում ասվու է, որ առաջիկա մեկուկես տարիներին տնտեսական ակտիվության անկումը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում կշարունակվի: Տնտեսական անբարենպաստ միջավայրի գլխավոր պատճառները, ըստ Հիմնադրամի մասնագետների, երկուսն են` միջազգային շուկայում նկատվող նավթի գնի անկումն ու Ռուսաստանում առկա ճգնաժամը:
Զեկույցից պարզ է դառնում, որ Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի՝ տնտեսական լուրջ խնդիրներ ունեցող ութ երկրների շարքում անգամ Հայաստանն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում՝ դրանցից միակն է լինելու, որտեղ 2015-ին համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) անկում է արձանագրվելու` շուրջ մեկ տոկոսի չափով: «2016-ին ևս իրական ՀՆԱ-ի ծավալների աճ Հայաստանում չի լինի: Կանխատեսվում է զրոյական ցուցանիշ», – պնդում են զեկույցի հեղինակները:
Գնաճի տեմպերը Հայաստանում առաջիկայում ևս բավական տպավորիչ են լինելու, նշում են են զեկույցի հեղինակները: Սպառողական գների աճը 2015 թվականին կկազմի 6,4 տոկոս` 2014 թվականի 3 տոկոսի դիմաց: 2016-ին, ըստ Հիմնադրամի փորձագետների, գնաճի տեմպերը փոքր-ինչ կնվազեն` կազմելով շուրջ 4 տոկոս:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մասնագետները նաև արձանագրում են, որ առաջիկայում Հայաստանի տնտեսություն ավելի քիչ գումար մուտք կգործի մասնավոր տրանսֆերտների տեսքով, իսկ նավթի գնի անկումը լուրջ դրական ազդեցություն հազիվ թե ունենա` նախևառաջ տնտեսության կառուցվածքի և դրամի փոխարժեքի անկման պատճառով: «Ռուբլու հետագա թուլացումը է՛լ ավելի կնվազեցնի Ռուսաստանից ուղարկվող դրամական փոխանցումների արժեքը: Դա նախևառաջ վերաբերում է Հայաստանին, ինչպես նաև Տաջիկստանին և Ղրղըզստանին», – նշում են Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փորձագետները:
Ինչ վերաբերում է միջազգային շուկայում նավթի գնի նվազմանը և դրա հնարավոր ազդեցությանը դիտարկվող երկրների տնտեսությունների վրա, զեկույցի հեղինակները նշում են. – «Հայաստանում և Ղրղըզստանում նավթի գնի անկման հնարավոր դրական ազդեցությունը չեզոքացվում է տարադրամների արժեզրկման և մրցակցության ցածր մակարդակի պատճառով»:

Экономический рост в Армении по итогам 2015 года составит сказал в четверг в ходе заседания армянского правительства премьер-министр Овик Абрамян.
По словам премьера, в стране по итогам первых четырех месяцев уже зафиксирована экономическая активность, в связи с чем ожидается экономический рост по итогам года, о чем свидетельствуют и тенденции представленных показателей.
В частности, он отметил, что по итогам первых четырех месяцев 2015 года экономический рост уже составил 2,2-2,3%.
«Необходимо положить конец пустым разговорам о том, что у нас будет зарегистрирован экономический спад. Некоторые политические деятели и силы хотят провала правительства и экономического спада, но я уверен, что их желание не осуществится, и у нас по итогам года будет зарегистрирован экономический рост», – сказал Абрамян.
Как считает премьер-министр, со второго полугодия 2015 года это будет более очевидным за счет реализации запланированных программ, которые приведут к экономической активности и экономическому росту по итогам года.
«Согласно среднесрочной программе правительства, по итогам 2015 года запланирован экономический рост в 1%, который, я уверен, будет выше – минимум 2-3%, а при реализации запланированных программ мы даже постараемся совместными усилиями достичь заложенного в госбюджете показателя роста экономики в размере 4,1%», – сказал Абрамян, сообщает АРКА.
При этом премьер подчеркнул фактор региональных проблем, которые в том числе влияют на Армению, однако подчеркнул необходимость не допустить их существенного воздействия на показатели страны. «Мы сделали максимум для достижения экономического роста в Армении», – сказал Абрамян.
Согласно данным Нацстатслужбы, показатель экономической активности Армении, по оперативным статистическим данным, в январе-апреле 2015 года вырос на 2,7% по сравнению с тем же периодом 2014 года.
Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2015 год запланирован в размере 4,1%, а инфляция – на уровне 4% (±1,5%). ЦБ Армении оценивает экономический рост страны в 2015 году в пределах 0,4%-2%.
В опубликованном 19 мая докладе Международного валютного фонда (МВФ) прогнозируется снижение в предстоящие полтора года экономической активности на Южном Кавказе и в Центральной Азии продолжится.
По мнению специалистов МВФ, существуют две главные причины неблагоприятной экономической обстановки: наблюдаемое на мировом рынке снижение цены на нефть и кризис в России.
Из доклада становится ясно, что даже среди восьми стран Южного Кавказа и Центральной Азии, имеющих серьезные экономические проблемы, Армения занимает особое место. Она единственная из всех этих стран, где в 2015 году будет зафиксировано снижение валового внутреннего продукта (ВВП) примерно на 1%. «В 2016 году также реального роста объемов ВВП в Армении не будет, прогнозируется нулевой показатель», – утверждают авторы доклада.
Темпы инфляции в Армении в ближайшее время будут довольно впечатляющими, отмечают авторы доклада. Рост потребительских цен в 2015 году составит 6,4%, вместо 3% в 2014 году. В 2016 году, по мнению экспертов Фонда, темпы инфляции немного снизятся, составив около 4%, сообщает Армянская служба Радио Свобода.
Специалисты МВФ также отмечают, что в ближайшее время в экономику Армении поступит гораздо меньше денег в виде частных трансфертов, а снижение цены на нефть вряд ли окажет серьезное положительное влияние, прежде всего, по причине структуры экономики и девальвации драма. «Дальнейшее ослабление рубля еще больше снизит стоимость поступающих из России денежных переводов. Это, прежде всего, касается Армении, а также Таджикистана и Кыргызстана», – отмечают эксперты МВФ.
Что касается снижения цены на нефть на мировом рынке и его возможного влияния на экономику рассматриваемых стран, то авторы доклада отмечают: «В Армении и Кыргызстане положительное влияние возможного падения цены на нефть нейтрализуется по причине девальвации национальной валюты и низкого уровня конкуренции».