Մայիսի 24-ին ավարտվեց համաշխարհային կինեմատոգրաֆի ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկը` Կաննի 68-րդ կինոփառատոնը: Չնայած կինոքննադատների կանխատեսումներին, որոնց կարծիքով տարին հաղթական պետք է լիներ իտալական կինոյի համար, ժյուրին գերադասեց գլխավոր պարգևները հանձնել ֆրանսիացի կինեմատոգրաֆիստներին:
«Գլխավոր մրցանակը` «Ոսկե արմավենու ճյուղը» ստացավ ֆրանսիացի ռեժիսոր Ժակ Օդիարի «Դիպանը»: Սոցիալական դրաման պատմում է Շրի Լանկայից փախստականի ճակատագրի մասին, որն իր ֆիկտիվ ընտանիքով հայտնվում է Փարիզի արվարձանում: Կինոնկարը, որը բարձրացնում է այսօր սուր հնչեղություն ունեցող բազմակուլտուրալիզմի թեման, ստացավ հանդիսատեսի և ժյուրիի անդամների հիացական արձագանքները, թեև կինոքննադատները մինչև վերջին պահը վստահ էին, որ մրցույթի հաղթող կդառնա Կաննի և «Օսկարի» դափնեկիր Պաոլո Սորենտինոյի «Երիտասարդությունը»:
Երկրորդ նշանակալի մրցանակին` Գրան պրիին, արժանացավ հունգարացի ռեժիսոր Լասլո Նեմեշի «Սաուլի որդին» կինոժապավենը: Նեմեշը դեբյուտանտ է լիամետրաժ կինոյում, մինչ այդ նա միայն կարճամետրաժ կինոնկարներ է նկարահանել: Ֆիլմը Օսվենցիմի զոնդերկոմանդի անդամի մասին է, որը որոշում է հուդայական ծեսով հուղարկավորել գազի խցիկում սպանված տղային` նրան որպես իր որդի ներկայացնելով:
Ժյուրիի մեծ մրցանակին արժանացավ հույն ռեժիսոր Յորգոս Լանտիմոսի «Լոբստեր» ֆիլմը: Լավագույն ռեժիսոր ճանաչվեց Հոու Սյաո Սյանը «Ասասին» («Մարդասպանը») ֆիլմով, որի գլխավոր հերոսուհին միջնադարյան Չինաստանում ապրող աղջիկ է, որին սովորեցրել են սպանելու արվեստը: «Լավագույն սցենար» անվանակարգում մրցանակի արժանացավ Միշել Ֆրանկոյի «Քրոնիկը»:
Կնոջ լավագույն դերակատարման համար մրցանակը կիսեցին Ռունի Մարան (Թոդ Հեյնսի «Թագավորը» ֆիլմում գլխավոր դերակատարման համար) և Էմանուել Բերկոն (Մայվեն լե Բեսկոյի «Իմ թագավորը» ֆիլմի համար գլխավոր դերակատարման համար): «Տղամարդու լավագույն դերակատարման համար պարգևատրվեց Վենսան Լինդոնը Ստեֆան Բրիզեի «Շուկայի օրենքը» ֆիլմում դերի համար:
Լավագույն կարճամետրաժ կինոնկար ճանաչվեց Լիբանանի և Քաթարի համատեղ արտադրության «Ալիքներ» ֆիլմը: Պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղին» արժանացավ Անյես Վարդան:
Կաննի միջազգային կինոփառատոնը (ֆր.՝ Festival international du film de Cannes), անցկացվում է յուրաքանչյուր տարի մայիս ամսին Ֆրանսիայի Կանն քաղաքում։ Համարվում է ամենահեղինակավորներից մեկը: Առաջին անգամ անցկացվել է 1939 թվականին, իսկ կանոնավոր կերպով սկսել է անցկացվել 1946 թվականից սկսած։ Կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը «Ոսկե արմավենու ճյուղն» է (Palme d’Or ), որը շնորհվում է ժյուրիի կողմից սահմանված տարվա լավագույն ֆիլմին։ Մի քանի անգամ այն շնորհվել է միաժամանակ մեկից ավելի ֆիլմերի։ Մյուս մրցանակներից են Գրան պրի լավագույն դերասանի, ռեժիսորի և սցենարիստի համար, Ժյուրիի հատուկ մրցանակ, «Ոսկե արմավենու ճյուղ» լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի համար, «Ոսկե տեսախցիկ» լավագույն դեբյուտային ֆիլմի համար և այլն։

На Лазурном берегу 24 мая завершился 68-й Каннский кинофестиваль – одно из главных событий мирового кинематографа. Несмотря на предсказания кинокритиков, по мнению которых год станет триумфальным для итальянского кино, жюри предпочло отметить главными наградами французских кинематографистов.
Главный приз – «Золотую пальмовую ветвь» кинофестиваля получил фильм француза Жака Одиара «Дипан». Социальная драма рассказывает о судьбе беженца из Шри-Ланки, со своей фиктивной семьей оказавшегося в парижском пригороде. Картина, поднимающая острую на сегодняшний день проблему мультикультуризма была с восторгом принята зрителями и членами жюри, хотя кинокритики до последнего были уверены, что победителем конкурса станет «Молодость» каннского и оскаровского лауреата Паоло Соррентино.
Вторую по значимости награду – Гран-при фестиваля получила лента венгерского режиссера Ласло Немеша «Сын Саула». Немеш – дебютант в полнометражном кино, до «Сына Саула» снимавший только короткометражки. Эта картина режиссера рассказывает о члене зондеркоманды в Освенциме, который решает похоронить по иудейскому обряду мальчика, убитого в газовой камере, выдав его за своего сына.
Большой приз жюри — фильм «Лобстер» грека Йоргоса Лантимоса. Лучшим режиссером признан Хоу Сяо-Сянь, снявший фильм «Ассасин» («Убийца») о девушке из средневекового Китая, обученной искусству убивать. В номинации «Лучший сценарий» отмечен фильм «Хроник» Мишеля Франко.
Приз за лучшую женскую роль разделили Руни Мара – за одну из главных ролей в картине Тодда Хейнса «Кэрол» и Эмманюэль Берко – за главную роль в фильме Майвенн Ле Беско «Мой король». В номинации «Лучшая мужская роль» награды удостоен Венсан Линдон за главную роль в фильме «Закон рынка» Стефана Бризе.
Лучшим короткометражным фильмом признана ливанско-катарская лента «Волны». «Почетной пальмовой ветви» удостоена Аньес Варда.
Международный каннский кинофестиваль (фр. Festival international du film de Cannes) – ежегодный кинематографический фестиваль, проводимый в конце мая в курортном городе Канны (Франция) на базе Дворца фестивалей и конгрессов на набережной Круазет. Аккредитован Международной федерацией ассоциаций кинопродюсеров (FIAPF) в числе тринадцати конкурсных фестивалей игровых фильмов (так называемые «фестивали категории А»). Каннский кинофестиваль является одним из старейших (задуман в 1939, впервые проведён в 1946 году) и самых престижных в мире.