Շուտով հնարավոր կլինի Ռուսաստանից Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան և Ղրղզստան մեկնելիս անսահմանափակ քանակությամբ կանխիկ գումար տանել: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը կարգադրություն է ստորագրել, որը թույլ կտա ներդաշնակեցնել տեղի օրենսդրությունն առևտրային դաշնակիցների նորմերի հետ:
Կառավարության կայքում զետեղված է կառավարության կարգադրությունը, որով օրինագիծ է ներկայացվում Պետդումա արտարժույթի և արժեթղթերով գործողությունների համար մաքսային տուրքերից ազատելու վերաբերյալ:
Ինչպես ասվում է կառավարության պորտալում, այդ օրինագիծը մշակվել է նույնականացնելու համար Մաքսային միության անդամ երկրների օրենսդրությունները: Օրինագծով ենթադրվում է ազատել ապրանքի արտադրության հետ կապված գործողությունները, ռուսական արժույթը, արտարժույթը (բացառությամբ նումիզմատական արժեք ունեցողների), ինչպես նաև շրջանառվող արժեթղթերը մաքսատուրքերից, հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը մայիսի 21-ին ստորագրեց նախօրեին երկրի խորհրդարանում ընդունված Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Ղրղզստանի անդամակցության մասին միջազգային պայմանագրերի վավերացման մասին օրինագիծը:
«Մենք լավ պայմաններ ապահովեցիքն, միայն դրանից հետո պայմանագիրը ստորագրվեց: Անդամակցումը ԵՏՄ-ին ղրղզական ապրանքների համար կբացի մոտ 200-միլիոնանոց շուկա»,-հայտարարել է նախագահը: Նա նշել է, որ անդամակցելով ԵՏՄ-ին, Ղրղզստանը կդադարի լինել «սպեկուլյատիվ տնտեսությամբ երկիր» և կսկսի դինամիկ զարգանալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
2015-ի մայիսի 20-ին Ղրղզստանի խորհրդարանն ընդունեց ԵՏՄ-ին անդամակցության միջազգային պայմանագրերի վավերացման մասին օրինագիծը: Կողմ քվեարկեց 96 պատգամավոր, դեմ` 2-ը:
Խորհրդարանի խոսնակ Ասլիբեկ Ժեենբեկովն ասաց, որ «դա ճակատագրական որոշում է, որը պատմական կլինի պետության ապագայի համար: Մենք ճանապարհ ենք բացում նոր տնտեսական հնարավորությունների համար»: Այժմ ասաց նա, պայմանագիրը պետք է վավերացնեն ՌԴ, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի խորհրդարանները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ղրղզստանի խորհրդարանը նամակներ կուղղի ԵՏՄ անդամ պետությունների խորհրդարաններին` խնդրելով արագացնել ԵՏՄ-ին իրենց երկրի անդամակցության վերաբերյալ պայմանագրի վավերացումը: Այդ մասին մայիսի 20-ի նիստում հայտնել է խորհրդարանի նախագահ Ասիլբեկ Ժեենբեկովը:
Պատգամավորները քննարկել են ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին պայմանագրի վավերացման օրինագիծը: Ղրղզստանի վարչապետ Տեմիր Սարիևը նշել է, որ վավերացման գործընթացները Ղազախստանում և Ռուսաստանում արդեն սկսվել են` հավելելով, որ վարչապետների առաջիկա հանդիպմանը նա կդիմի վավերացման գործընթացն արագացնելու խնդրանքով:
«Վերջին հարցումների համաձայն բնակչության 80-90 տոկոսը հավանություն է տալիս ԵՏՄ-ին միանալու քաղաքականությանը: Նախագահը, խորհրդարանը, կառավարությունը միասնական էին այս որոշման հարցում: Մենք գիտենք, որ դա մի օրում չի արվել, 3 տարի մեծ աշխատանք է տարվել: Երբ ընդունվեց Ճանապարհային քարտեզը, ենթադրվում էր, որ աշխատանքները կավարտվեն մինչև 2015-ը, իսկ կանդամակցենք 2016-ին: Սակայն նախագահ Ատամբաևը դիմեց երկրների նախագահներին, որպեսզի պայմանագիրը կնքվի 2015-ի մայիսին: Հիմա խնդրում ենք, որ արագացվի վավերացումը, երբ դա արվի, մաքսային սահմանները Ղրղզստանի և Ղազախստանի միջև կբացվեն»,-ասել է Սարիևը:
Պատգամավորներն առաջարկել են վավերացման գործընթացն արագացնելու վերաբերյալ խնդրանքով նամակներ ուղարկել ՌԴ, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի խորհրդարաններին: Խոսնակը նշել է, որ նամակները կուղարկվեն մոտ ապագայում, հայտնում է Knews.kg-ն:

25 Май 2015 - 08:19 AMT
Скоро из России в Армению и другие страны ЕАЭС можно будет летать с неограниченным объемом наличности
Летать в Белоруссию, Казахстан, Киргизию или Армению с неограниченным объемом наличности скоро станет окончательно возможно. Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев подписал распоряжение, которое поможет унифицировать отечественное законодательство с нормами торговых союзников.
На сайте правительства опубликовано распоряжение, которое вносит в Госдуму законопроект об освобождении от уплаты таможенных сборов за операции в отношении валюты и ценных бумаг.
Как отмечается на правительственном портале, этот законопроект разработан в целях унификации законодательств государств-членов Таможенного союза. Он предлагает освободить от уплаты таможенных сборов за совершение действий, связанных с выпуском товаров, российскую валюту, иностранную валюту (за исключением используемой для нумизматических целей), а также ценные бумаги, выпущенные в обращение, сообщает «Российская газета».
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев подписал 21 мая принятый накануне парламентом страны законопроект о ратификации международных договоров по присоединению республики ЕАЭС.
«Мы добились хороших преференций, и только после этого договор о вступлении был подписан. Вступление в ЕАЭС откроет доступ для киргизских товаров на почти 200-миллионный рынок евразийского интеграционного объединения», — заявил глава киргизского государства.
Он подчеркнул, что со вступлением в Союз Киргизия перестанет быть страной «со спекулятивной экономикой» и начнет динамично развиваться.
20 мая Жогорку Кенеш (парламент) Кыргызстана принял законопроект о ратификации международных договоров по присоединению республики к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) от 29 мая 2014 года. В третьем чтении «за» проголосовало 96 депутатов, двое против, всего регистрацию прошли 98 депутатов.
Спикер парламента Асылбек Жээнбеков сказал, что «парламент принял судьбоносное решение, которое определит будущее нашего государства. Мы открываем путь к новым экономическим возможностям, доступ для наших предпринимателей к огромным рынкам».
Теперь, как заявил на заседании парламента премьер-министр Кыргызстана Темир Сариев, парламенты России, Казахстана, Беларуси и Армении должны провести ратификацию договоров.
До того сообщалось, что парламент Кыргызстана отправит письма в парламенты стран ЕАЭС с просьбой скорее ратифицировать Договор о присоединении страны к альянсу. Об этом на заседании 20 мая сообщил спикер парламента Асылбек Жээнбеков (СДПК).
Премьер-министр Кыргызстана Темир Сариев отметил, что процедуры ратификации в Казахстане и России уже начаты, добавив, что на ближайшей встрече глав правительств он обратится к другим премьер-министрам с просьбой ускорить процесс ратификации.
«Последние опросы показали, что 80-90 % населения поддерживают политику присоединения. Президент, Жогорку Кенеш, правительство были едины в этом решении. Мы знаем, что это не за один день было, 3 года велась большая работа. Когда была принята Дорожная карта, предполагалось, что все работы будут окончены к 2015 году, а вступим в 2016 году. Но президент Алмазбек Атамбаев обратился к президентам всех стран, чтобы договор был подписан в мае 2015 года. Сейчас мы просим, чтобы партнеры скорее провели ратификацию, когда Договор будет ратифицирован, таможенные границы между Кыргызстаном и Казахстаном будут открыты», – сказал Сариев.
Депутаты предложили направить письма с просьбой о скорейшей ратификации парламентам России, Казахстана, Беларуси и Армении от имени Жогорку Кенеша. Спикер ЖК отметил, что письма будут отправлены в ближайшее время.