Եգիպտոսի իշխանությունները հայտ են ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու վերաբերյալ:
Ըստ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի, որը ելույթ է ունեցել ռուսական հեռուստաալիքներից մեկով, Ռուսաստանը ստացել է ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու վերաբերյալ Եգիպտոսի պաշտոնական հայտի պատճենը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը կուսումնասիրի փաստաթուղթը և կնպաստի ընդունմանը, քանի որ շահագրգռված է Եգիպտոսի հետ նման գործակցություն զարգացնելու հարցում, հայտնում է Runews24.ru-ն:
Մայիսի 25-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ և Վիետնամի միջև առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրի նախագծին:
«Համաձայնագրի իրագործումը կնպաստի փոխադարձ ապրանքաշրջանառությանը և մասնակիցների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը, ինչպես նաև թույլ կտա լուծել Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացներին ԵՏՄ միանալու խնդրը»,-ասվում է փաստաթղթին կից տեղեկանքում:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ԵՏՄ-ն Վիետնամի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը ստորագրելու է մայիսի 29-ին:
Ավելի ուշ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ-նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը, հայտնեց, որ Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի կոլեգիան քննարկել է Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու հնարավորությունը:
«Իրանը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ, փորձագիտական մակարդակում գաղափարն արժանացել է ԵՏՄ բոլոր երկրների հավանությանը: Հուսով ենք, որ շուտով կսկսվեն Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի ստորագրման բանակցությունները»,- ասել է նա:
Սլեպնյովը նշեց նաև, որ Չինաստանը ևս շատ կարևոր և ռազմավարական գործընկեր է ԵՏՄ անդամ երկրների համար: Ըստ նրա, «չինական կողմի հետ արդեն քննարկվել է տնտեսական գործակցության հարցը և առաջիկայում բանակցությունները կմեկնարկեն»:
ԵՏՄ արտաքին գործակցության առումով Սլեպնյովը նշեց, որ բանակցություններ են ընթանում առևտրի ազատ գոտիների տսեղծման մասին Եգիպտոսի, Իսրայելի հետ, ինչն, անշուշտ իր դրական ազդեցությունը կունենա ԵՏՄ բոլոր անդամ երկրների, այդ թվում Հայաստանի տնտեսության զարգացման վրա:

Власти Египта подали заявку на создание зоны свободной торговли с Евразийским экономическим союзом.
По словам министра промышленности и торговли Дениса Мантурова, который выступил на одном из российских телеканалов, Россия получила копию официальной заявки Египта о свободной торговле со странами ЕАЭС.
Он отметил, что Россия изучит документ и окажет содействие его принятию, так как она заинтересована в подобном сотрудничестве с Египтом, сообщает Runews24.ru.
25 мая правительство РФ одобрило проект соглашения о зоне свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Вьетнамом.
Проектом Соглашения предусмотрены условия тарифной либерализации торговли товарами между государствами — членами ЕАЭС и Вьетнамом путем снижения или обнуления ставок ввозных таможенных пошлин на большинство товарных позиций, включенных в товарные номенклатуры участников Соглашения. При этом стороны Соглашения сохранят тарифную защиту на ряд наиболее чувствительных товарных позиций, добавляется в сообщении.
Ранее сообщалось, что ЕАЭС подпишет свое первое соглашение о свободной торговле с Вьетнамом 29 мая.
Позже на встрече с журналистами в Ереване член Коллегии (Министр) по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев сообщил, что коллегия Евразийской экономической комиссии обсудила с Ираном возможность создания зоны свободной торговли.
«Соответствующая инициатива от иранской стороны была высказана не так давно и получила поддержку членов ЕАЭС», – сказал он, добавив, что к переговорам по этому вопросу стороны планируют обратиться в ближайшее время.
Слепнев также отметил, что и Китай является очень важным торгово-экономическим и стратегическим партнером для стран-членов ЕАЭС.
По его словам, консенсус на переговорах между ЕАЭС и Китаем станет стимулом для воссоздания Великого Шелкового пути. «Мы уже обсудили с китайской стороной вопрос об экономическом сотрудничестве и в ближайшее время начнем переговоры по этому поводу», – отметил А. Слепнев.
А вот относительно расширения географии внешнеэкономического сотрудничества ЕАЭС А. Слепнев подчеркнул, что на данный момент союз ведет переговоры о создании зон свободной торговли с Египтом, Израилем, Вьетнамом, что, конечно же, сыграет положительную роль для развития экономики всех стран-членов ЕАЭС, в частности, для Армении.