Հայկական հաղթանակները, հերոսությունները այսօր էլ կան և արտահայտվում են առաջին գծում մեր զինվորների հերոսություններով, հայտարարել է մայիսյան հաղթանակների առթիվ Սարդարապատի հուշահամալիր այցելած պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը `անդրադառնալով օրվա խորհրդին:
Այսօր` մայիսի 28-ին երկրի բարձրագույն իշխանությունը, այդ թվում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Սարդարապատի հուշահամալիրում էին` Առաջին Հանրապետության 97-րդ տարեդարձի, Սարդարապատի հերոսամարտում տարած հաղթանակի առթիվ:
Նրանք ծաղկեպսակ դրեցին Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ:
«Չէի ասի, թե վերջին ժամանակներս հաղթանակներ չենք ունեցել: Վերջին հաղթանակները, որոնք ունեցել ենք Արցախյան ազատամարտից հետո շարունակական են, քանի որ այսօր առաջին գծում մեր զինվորը ամեն օր հերոսություն է կատարում` հաստատակամ, ըմբոստ հայացքով նայում է դեպի առաջ և հետևում մեր ժողովրդի խաղաղ արարումին»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ քաղաքացու կյանքին, որ դժվարին սոցիալական պայմաններում գտնվելով է ապրում, ՀՀ պաշտպանության նախարարը նկատեց. «Մեր ժողովրդի համար երբևէ հեշտ կյանք չի եղել, միշտ դժվարություններ քաշել են, մենք դժվար պայքարում են ստեղծել: Եվ այդ առումով հերոս է մեր ամբողջ ժողովուրդը», հայտնում է Tert. am-ը:
Իսկ հայոց պատմության լավագույն հերոսական էջերը` Ղարաքիլիսա, Բաշ-Ապարան, և այլն ունեն նաև նորագույն էջեր` Շուշիի ազատագրում և Ղարաբաղյան ազատամարտ:
Սա, ըստ Սեյրան Օհանյանի, եղել է միայն շնորհիվ նվիրումի, գաղափարական պատրաստակամության, հայրենասիրության վսեմ հատկանիշների, ի փառս Հայաստանի և ի փառս Արցախի:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը Սարդարապատի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու է Ղարաբաղի ժողովուրդը, որը մեկ անգամ արդեն ապացուցել է որևէ մեկը չի կարող լուծել այն։
«Ղարաբաղի ժողովրդին ամեն ինչ հետաքրքրում է և համապատասխան հետևություններ կատարում է, և պետք է հասկանալ, որ Ղարաբաղի ժողովրդին պետք չէ որևէ բան պարտադրել»,-ասաց նա և նշեց, որ հիմա սահմանի վիճակը հանգիստ է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման օրվան և դրա և օրվա խորհրդին՝ նա ասաց, թե հպարտ է, որ այս ճակատամարտը եղել է, որը նաև հետագա մեր հաղթանակների նախադրյալն է դարձել: «Կարծում եմ, որ Սարդարապատով մեր ժողովուրդն ապացուցել է, որ եթե պայքարում ես, ապա կարող ես հաղթել»,-ասաց նա։

Armenian victories and heroism can be seen today as well. It is the soldiers’ heroism on the frontline, Armenia’s Minister of Defense Seyran Ohanyan stated as he visited the Sardarapat memorial complex on the occasion of May victories, Tert.am reports.
“I would not say we have not had victories in recent time. These are victories we have gained since the Artsakh liberation movement. Our victories are ever-lasting, with our soldiers committing acts of heroism on the frontline every day,” Ohanyan said.
Commenting on grave social conditions in Armenia, Ohanyan said: “Our people have never lived a carefree life, they have always experienced difficulties. In this respect, our nation is a nation of heroes.”
“The best heroic chapters of Armenian history – Gharaqilis, Bash-Aparan and others – had their continuation in the liberation of Shushi and Nagorno Karabakh war.
That was possible only due to loyalty, ideological background and patriotism for Armenia and Artsakh,” he said.
Commander of the Nagorno Karabakh Defense Army Movses Hakobyan spoke to reporters at the Sardarapat memorial complex.
It is the people of Nagorno Karabakh that will resolve the Nagorno Karabakh problem. And they have proved that no one else can resolve it.
“People are well informed and can learn lessons. And nothing should be forced on the people of Karabakh,” Hakobyan said.
Dwelling on the First Republic Day celebrations, Hakobyan said he is proud of the battle that inaugurated further victories of the Armenian people.