Հայկական հաղթանակները, հերոսությունները այսօր էլ կան և արտահայտվում են առաջին գծում մեր զինվորների հերոսություններով, հայտարարել է մայիսյան հաղթանակների առթիվ Սարդարապատի հուշահամալիր այցելած պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը `անդրադառնալով օրվա խորհրդին:
Այսօր` մայիսի 28-ին երկրի բարձրագույն իշխանությունը, այդ թվում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Սարդարապատի հուշահամալիրում էին` Առաջին Հանրապետության 97-րդ տարեդարձի, Սարդարապատի հերոսամարտում տարած հաղթանակի առթիվ:
Նրանք ծաղկեպսակ դրեցին Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ:
«Չէի ասի, թե վերջին ժամանակներս հաղթանակներ չենք ունեցել: Վերջին հաղթանակները, որոնք ունեցել ենք Արցախյան ազատամարտից հետո շարունակական են, քանի որ այսօր առաջին գծում մեր զինվորը ամեն օր հերոսություն է կատարում` հաստատակամ, ըմբոստ հայացքով նայում է դեպի առաջ և հետևում մեր ժողովրդի խաղաղ արարումին»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ քաղաքացու կյանքին, որ դժվարին սոցիալական պայմաններում գտնվելով է ապրում, ՀՀ պաշտպանության նախարարը նկատեց. «Մեր ժողովրդի համար երբևէ հեշտ կյանք չի եղել, միշտ դժվարություններ քաշել են, մենք դժվար պայքարում են ստեղծել: Եվ այդ առումով հերոս է մեր ամբողջ ժողովուրդը», հայտնում է Tert. am-ը:
Իսկ հայոց պատմության լավագույն հերոսական էջերը` Ղարաքիլիսա, Բաշ-Ապարան, և այլն ունեն նաև նորագույն էջեր` Շուշիի ազատագրում և Ղարաբաղյան ազատամարտ:
Սա, ըստ Սեյրան Օհանյանի, եղել է միայն շնորհիվ նվիրումի, գաղափարական պատրաստակամության, հայրենասիրության վսեմ հատկանիշների, ի փառս Հայաստանի և ի փառս Արցախի:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը Սարդարապատի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու է Ղարաբաղի ժողովուրդը, որը մեկ անգամ արդեն ապացուցել է որևէ մեկը չի կարող լուծել այն։
«Ղարաբաղի ժողովրդին ամեն ինչ հետաքրքրում է և համապատասխան հետևություններ կատարում է, և պետք է հասկանալ, որ Ղարաբաղի ժողովրդին պետք չէ որևէ բան պարտադրել»,-ասաց նա և նշեց, որ հիմա սահմանի վիճակը հանգիստ է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման օրվան և դրա և օրվա խորհրդին՝ նա ասաց, թե հպարտ է, որ այս ճակատամարտը եղել է, որը նաև հետագա մեր հաղթանակների նախադրյալն է դարձել: «Կարծում եմ, որ Սարդարապատով մեր ժողովուրդն ապացուցել է, որ եթե պայքարում ես, ապա կարող ես հաղթել»,-ասաց նա։

28 Май 2015 - 11:28 AMT
Армянские победы, героизм существует и по сей день, и выражаются они в подвигах наших солдат на передовой. Об этом заявил 28 мая посетивший Мемориальный комплекс Сардарапат по случаю майских побед министр обороны Армении Сейран Оганян.
Высшее руководство Армении, в том числе президент Серж Саргсян и Католикос всех армян Гарегин II посетили Мемориальный комплекс Сардарапатской битвы по случаю 97-й годовщины провозглашения Первой Республики.
Они возложили венок к монументу, увековечивающему память героев Сардарапатской битвы.
«Я бы не сказал, что в последнее время у нас не было побед. Последние победы, которые были у нас после Арцахского освободительного движения нескончаемы, поскольку наши солдаты на передовой ежедневно совершают подвиги», – сказал Сейран Оганян.
Касаясь жизни граждан РА, которые находятся в сложных социальных условиях, министр обороны Республики Армения сказал: «У нашего народа никогда не было легкой жизни, они всегда претерпевали сложности. И с этой точки зрения весь наш народ является героем».
А лучшие победные страницы истории Армении – Баш Апаран, Гаракилис и другие имеют также продолжение – освобождение Шуши и Карабахская война.
Это, по словам Сейрана Оганяна, произошло только благодаря возвышенным качествам преданности, идеологической подготовленности и патриотизма во имя Армении, во имя Арцаха, передает Tert.am.
В свою очередь, командующий Армии обороны НКР Мовсес Акопян в беседе с журналистами в мемориальном комплексе Сардарапат сказал, что карабахский вопрос решит сам народ Карабаха, который уже однажды доказал, что никто не в состоянии решить этот вопрос.
«Народ Карабаха интересуется всем и делает соответствующие выводы, и нужно понимать, что народу Карабаха не стоит навязывать что-либо»,- сказал он и отметил, что в настоящее время на границе спокойно.
Что касается Дня создания Первой Республики Армения и его символа, он сказал, что гордится, что это сражение было и что послужило предпосылкой для наших дальнейших побед.