Յանն իր աշխատանքների համար բազմաթիվ մրցանակներ է ստացել, Կոսովոյում պատերազմի լուսանկարի համար արժանացել է World Press Photo-ի գլխավոր մրցանակին: PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է նրա հետ իր վտանգավոր մասնագիտության և ցեղասպանության վավերագրության մասին:
Մասնատված քաղաքները
Ամեն ինչ սկսվեց քաղաքականության, կրոնի կամ պատերազմի պատճառով մասնատված քաղաքների հմայքից: Դրդապատճառները տարբեր էին. օրինակ՝ քաղաքականությունը կամ հարստությունը: Այդպես ինձ հմայիչ թվաց մասնատված քաղաքների մտահղացումը: Որոշ ժամանակ Բեռլինում էի ապրում: Մտածեցի, որ հետաքրքիր է լինել կրոնական պատճառով մասնատված Եվրոպայի մի մասը: Եվ որոշեցի գնալ Բելֆաստ, որտեղ այդ ժամանակ դրամատիկ իրադարձություններ էին ծավալվում (Հյուսիսայի Իռլանդիայում էթնո-քաղաքական հակամարտություն էր` տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ բրիտանական իշխանությունների ու տեղական աջակողմյան կաթոլիկ և ազգային կազմակերպությունների միջև վեճի պատճառով.- խմբ.): Այնտեղ իմ տեսած բռնություններն ու սպանությունները չափազանց շատ էին:
Յան Գրարուփն այս լուսանկարն արել է Կենտրոնական Աֆրիկայում: Լուսանկարում պատկերված է հակաբալաքյան ոստիկանական խումբ, որը ցույց է տալիս, թե ինչ կանի մահմեդականներին հասնելու դեպքում
Աղքատներն ու հարուստները
Նույնիսկ ամենամռայլ վայրում մարդասիրություն կա: Ինձ համար ավելի հետաքրքիր է, թե ինչպես են մարդիկ հավաքվում խմբերով և շարունակում գոյատևել պատերազմական տարածաշրջաններում կամ այնպիսի իրավիճակներում, երբ ցեղասպանության նման վայրագություններ են իրականացվում: Հետաքրքիր է, որ ամենաաղքատ երկրներում ավելի շատ եմ հանդիպել մարդասեր և նրբանկատ մարդկանց, քան եվրոպական երկրներում: Մարդիկ ինչքան շատ գումար ունեն, կարծես, այդքան քիչ են հոգ տանում մյուսների մասին: Ինձ համար դա իսկապես հետաքրքիր երևույթ է: Միաժամանակ կարծում եմ, որ արդյունաբերական աշխարհը՝ Արևմտյան աշխարհը, պետք է օգնի քիչ զարգացած երկրների քաղաքացիներին: Պատմությանը հայացք նետելով համարում եմ, որ Արևմտյան քաղաքակրթությունը պատասխանատու է Աֆրիկայում իր գաղութների զարգացման համար: Փախստականների ներգաղթը չեմ ողջունում, սակայն այժմ ճգնաժամն այնքան մեծ է, որ պետք է ինչ-որ բան ձեռնարկել:
Զինվորական համազգեստով երկու պաղեստինցի տղայի լուսանկարն արվել է Ֆաթահի նահատակի հողարկավորության արարողության ժամանակ: Դա 2000-2005 թվականներին էր Պաղեստինի և Իսրայելի միջև բռնությունների սրացման ընթացքում, այսպես կոչված, երկրորդ հանդարտման պահին: Լուսանկարն արվել է Ռամալայում՝ Հորդանան գետի արևմտյան ափին
Սոմալի
Սոմալիում թիկնապահներ էի վարձել, քանի որ հակառակ դեպքում մեկ ժամ էլ չէի կարողանա միայնակ աշխատել: Այնտեղ կրոնական հակամարտություն էր, որը կազմակերպել էին իսլամիստական ծայրահեղական ահաբեկչական կազմակերպությունները: Հակառակ կողմից կրոնական խմբակցություններն էին, որոնք ուզում են խալիֆայություն կամ Իսլամական պետություն ստեղծել: Այս խմբակցությունների միջև գոյատևել փորձողը բնակչությունն է. հենց այդ բնակչությանն էլ նվիրված է անդրադարձս:
2013թ., Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշում ձկնորսն իր ուսերին տանում է օրվա որսը՝ 120 կգ քաշով շնաձկանը: Ձկնորսությունն ու ծովահենությունն այն քիչ մասնագիտություններից են, որոնք զարգանում են քաղաքացիական պատերազմից տուժած երկրում՝ մրցակցությունը դարձնելով գրեթե անիրական
Իմ մասնագիտությունը
Հաճախ միայնակ եմ աշխատում, միայնակ էի նաև Ռուանդայում: Երբ իրավիճակը վտանգավոր դարձավ, տեղափոխվեցի: Սոմալիում թիկնապահներ էի վարձել, քանի որ հակառակ դեպքում մեկ ժամ էլ չէի կարողանա աշխատել: Վտանգավոր աշխատանք է, բայց մենակ եմ ճանապարհորդում, քանի որ խմբով ճամփորդելը հետաքրքիր չէ՝մարդիկ նույն բաներն են անում, ինչի պատճառով էլ ինձ չեն հետաքրքրում դասական շրջագայությունները:
Ես 4 լեզու գիտեմ, և դա ինձ մի փոքր օգնում է, բայց անհրաժեշտության դեպքում աշխատում եմ նաև թարգմանիչների ու տեղացիների հետ, որոնք օգնում են հասկանալ խրթին խոսքը: Այստեղ էլ՝ Երևանում, ես կկարողանայի աշխատել փողոցներում, բայց չէիկարողանա հասկանալ քաղաքի «խորությունը»: Միշտ էլ տեղացու օգնության կարիքն է լինում, օրինակ՝ երբ պետք է լինում հասկանալ պատմությունները: Բայց ինձ համար լավ ֆոտոլրագրողը հետաքրքրասեր ֆոտոլրագրողն է: Պետք է հետաքրքրված լինես մարդկանց կյանքով, ուզես ճանապարհորդել, ծանոթանալ նոր տեղանքին, նոր մարդկանց ճանաչել, հասկանալ տեսանելի ու քողարկված կյանքը: Ես չեմ ուզում գնալ որևէ վայր և պարզապես նայել միայն տեսանելի երևույթներին, այլ ուզում եմ ինտեգրվել պատմությանը: Որևէ նախագիծ սկսելու համար նախ պետք է ամբողջապես ընկալեմ դրա պատմությունը:
2005-ի հոկտեմբերի 8-ին երկրաշարժից ոչնչացվեց Պակիստանի Քաշմիր նահանգի Բալաքոտ քաղաքը: Երեք օր անց վարսավիրը սպասարկում էր քաղաքի տղամարդկանց
Ցեղասպանությունը
Ինձ համար ցեղասպանությունն այն է, որ մարդկանց որոշակի խումբ փորձում է ոչնչացնել մեկ այլ խմբի, բնաջնջել երկրագնդի երեսից, կազմակերպված հարձակմամբ ազատվել մեկ այլ խմբից` իրագործելով էթնիկ զտում` ինչպես այստեղ էր կամ Ռուանդայում:
Աշխարհն ու ցեղասպանությունը
Գերմանիայում հրեաների ոչնչացումը ցեղասպանություն էր: Ցեղասպանություն էր նաև Ռուանդայում 100.000 թուտսիների սպանությունը, որովհետև հակամարտության հիմքում ոչ պատերազմն էր, ոչ էլ իրար դեմ կռվող երկու խումբ: Դա այն է, երբ մի խումբ որոշում է ոչնչացնել մեկ այլ խմբի ոչ թե իշխանության պատճառով, այլ նրանց կրոնի, հավատքի, արտաքինի համար: Մեծ տարբերություն կա հակամարտության, կանոնավոր պատերազմի և ոչնչացման փաստի:
2004-ին Սլովակիան միացավ ԵՄ-ին: Լքված երեխայի այս լուսանկարն արվել է՝ որպես գնչուների և այլ փոքրամասնությունների՝ ԵՄ ընդլայնման ընթացքում իրավազուրկների վկայություն
Ես ու ցեղասպանությունը
Տարիների ընթացքում հանդիպել եմ մարդկանց, որոնցից շատ բան եմ սովորել: Մարդասիրությունն ու կարեկցանքն են մարդուն տարբերում կենդանուց: Երբ անցնում ես պատերազմի միջով, որում մարդիկ իրենց կենդանու պես են պահում, ոչնչացնում միմյանց, ինչպես անցյալ տարի Կենտրոնական Աֆրիկայում էր, հասկանում ես, որ մեր և կենդանիների միջև միակ տարբերությունը հենց մարդասիրությունն ու կարեկցանքն է: Ես տեսել եմ ամենավատ բանը, ինչ կարող է մարդն անել իր նմանի հետ, բայց եղել եմ նաև այնպիսի իրավիճակներում, երբ մարդիկ չունեին տալու կամ կիսելու որևէ բան, սակայն, միևնույն է, ինձ ներս էին թողնում իրենց կյանք: Ես արտոնյալ եմ, բայց դա շատ ծանր կյանք է: Եթե այն քո վրա չի ազդում, նշանակում է շատ դաժան մարդ ես:
Սահմանափակումները
Կարծումեմ՝ լուսանկարել պետք է ամեն ինչ, բայց այդ ոչ բոլոր լուսանկարներն է պետք ցուցադրել: Պատերազմական իրավիճակը կամ աղետն ամենահարմար վայրը չեն լուսանկարները խմբագրելու համար: Պետք է անել բոլոր հնարավոր նկարները, ինչից հետո տանը խմբագրել դրանք: Կա ևս մի կետ. Պատմական տեսանկյունից լուսնակարները տարիներ անց են կարևոր դառնում: Շատ վատ կլիներ, եթե չլինեին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սարսափելի լուսանկարները, որովհետև այսօր դրանք շատ կարևոր, պատմական փաստ են: Միայն երազել կարելի էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը պատկերող լուսանկարներն ավելի շատ լինեին, որպեսզի կարողանայինք ունենալ կատարվածի ավելի շատ լուսանկարված ապացույցներ:
2013թ., Մոգադիշու, Սոմալի: «Ալ-Շաբաբ»-ի գրոհայինների ձեռքով ոչնչացրած ռուսական բեռնատար ինքնաթիռի մնացորդներն են Սոմալիի մայրաքաղաքում
Ինչ և ինչպես ցուցադրելու էթիկայի չափանիշներն, ըստ իս, որոշում է լուսանկարիչը: Կենտրոնական Աֆրկայում արված բազմաթիվ լուսանկարներ եմ տեսել, որոնք նման էին իմ լուսանկարներին, ուղղակի իմ լուսանկարներն ավելի գեղագիտական են և ստիպում են նայել, մինչդեռ մյուսներն ավելի պարզ էին և արյուն ու բռնություն էին պատկերում: Լուսանկարն իր նպատակին չի ծառայի, եթե այնքան դաժան է, որ չես կարող նայել դրան: Ես ուզում եմ, որ իմ արած նկարները երկար կյանք ունենան:

Everything started with this fascination about cities that were divided either by politics, religion, or war. I lived in Berlin for some time and thought it was exciting to be a part of Europe, disjoined on religious grounds. And I decided to go to Belfast, where dramatic events were happening (ethno-nationalist conflict (The Troubles) was in full swing in Northern Ireland, due to the dispute over the regional status between the British authorities and local right-wing catholic and national organizations – editor’s note). I witnessed too much violence and massacre.
The picture was taken by Jan Grarup in the Central African Republic, home to one of the world's most important but forgotten ethnic conflicts. The picture features a militia group known as anti-Balaka who demonstrate what they will do with the Muslims if they get their hands on them.
The poor and the rich
Even in the darkest place there is a lot of humanity, and maybe what is more interesting for me is how people are grouping and surviving in wars, or in situations when you have atrocities going on, like a genocide. I have met more humanity and empathy in the poorest countries than I have in European countries, which is interesting. It seems the more people have, the less they care about others. And that’s a really interesting phenomenon. Looking back at the history, I think the Western world has a very big responsibility in terms of how the African colonies are developing. I do not hail the refugees' immigration, but now the crisis is so big that we have to do something about it.
A photo of two Palestinian boys dressed in military garb for the funeral procession for a Fatah martyr, taken during the so-called second intifada, a period of escalation of violence between Palestine and Israel, which lasted from 2000 to 2005. The photo was taken in Ramallah in the West Bank.
Somalia
The only reason I worked with security in Somalia is that I would not last one hour on my own. That was a religious conflict, organized by some extremist Muslim terrorist groups. And on the other side you have these very religious groups that want to create a caliphate or some Islamic State. But between these fractions you have the huge population trying to survive, and those are the people I am focusing on.
2013. A fisherman in Mogadishu, Somalia, dragging his day's catch, a 120-kilo shark. Fishing is one of the few professions that flourish in the civil war-torn country, with piracy making competition virtually nonexistent.
My profession
I often work alone, and I worked alone in Rwanda. At some point things got dangerous, and I moved. What I do is very dangerous, but I travel alone: it’s never interesting to travel in a group, because people are just doing the same. I speak four languages, so that helps me a bit. But I also work with translators and the local people who can be helpful in terms of understanding. If I were invited to work here, I would be able to work at the streets, but would never be able to get into the depth of Yerevan. You always need someone local to help you understand the stories. But a good photojournalist for me is a curious one. You have to be curious of other people’s lives, be interested in driving somewhere, getting to know the places and the people of that country, the underground life and that of the middle class. I don’t just want to go somewhere and look at the surface: I want to go into the story.
The town of Balakot in Pakistani part of Kashmir Province was destroyed by earthquake on October 8, 2005. Three days later, this hairdresser is servicing the city's men on top of the quake ruins.
The Genocide
Well, for me genocide is when a certain group is trying to exterminate another group, whether that is in ethnic cleansing or some orchestrated attack, like the one here or in Rwanda. The world and the genocide
When 1 million Jews were killed in Germany, it was genocide, and when 100.000 Tutsi people were killed in Rwanda, it was genocide too, because neither war nor two groups fighting each other lay in the anatomy of the conflicts. It’s one group deciding to exterminate another group not because of power, but because of their religion, their belief, their faith, the way they look, or whatever.
In 2004, Slovakia joined the EU. Jan Grarup took the picture of a neglected child as part of the documentation of the Roma and other minority groups disenfranchised during the EU enlargement.
Genocide and I
I have met a lot of people around the world, whom I have learnt many things from. It can be very difficult to show humanism or empathy if you are traveling in such areas, but those constitute the only difference between human beings and animals. I have witnessed the worst things that people can do to each other, but I have also lived situations when people had nothing to give and share, but still invited me into their lives. I am privileged, but this is a very hard life. And if you were not affected by it, you are a very cruel person.
Restrictions
I think all pictures should be taken, but not all of them should be shown. I am not usually in a situation to think what to photograph and what not to. And there is one more aspect: from a historical point of view, pictures become important many years later. If the horrible pictures of WWII were not taken, it would be a disaster, as today they serve a very important, historic purpose. One can only wish that there were more pictures taken from the Armenian Genocide for us to have the photographic documentation of what happened.
2013 Mogadishu, Somalia. A Russian cargo jet has been shot down by Al-Shabaab militias of the Somali capital.
I think it’s up to an individual photographer to decide what pictures they should show and how. I have seen many photographs of Central Africa, which look like mine. But mine are more aesthetic and make people look at them, while others are more straightforward and depict blood and violence. If the picture is so cruel you can’t even look at it, than it serves no purpose. Whereas I want my pictures to have a long life.