Էլեկտրաէներգիայի սակագնի հնարավոր բարձրացումից հետո Կառավարությունը հաշվարկներ կանի և կօգնի սոցիալապես անապահով խավին, մայիսի 29-ին խորհրդարանում ասել սոցապ նախարար Արտեմ Ասատրյանը։ Մոտ մեկ տարի առաջ՝ 2014-ին, սակագնի հերթական բարձրացման ժամանակ գործադիրն օգնել էր՝ 1000 դրամով։
«Անցյալ տարվա օգոստոսի 1-ից ավելացվեցին անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված ընտանիքներին տրվող ընտանեկան նպաստները 1000 դրամով, և սոցիալապես խոցելի 105.000 ընտանիքների տրամադրվեց լրացուցիչ աջակցություն։ Գնահատականների համաձայն՝ անցյալ տարվա սակագների բարձրացման ազդեցությունը մոտ 700 դրամի կարգի էր»,- ասել է նախարարը, մեջբերում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Թե այս տարվա հնարավոր թանկացումից հետո Կառավարությունը ինչքանով կօգնի անապահովներին, Ասատրյանը դժվարացել է նշել։ 2014-ի թանկացման ժամանակ հանրապետականները պնդում էին, որ 1000 դրամը դեռ մի բան էլ ավելի է, քանի որ կառավարության հաշվարկներով թանկացումն ընդամենը 730 դրամով է ավելացնում ծախսերը։ Հաշվարկների հեղինակն էկոնոմիկայի նախարարությունն էր։ Այսօր արդեն հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ասել է, որ այս տարվա թանկացման դեպքում էլ հաշվարկները նույն գերատեսչությունն է կատարելու նույն սկզբունքով։
«Կանխատեսումներով էր արված՝ այդ թանկացումը ինչ մոտավոր թանկացումներ կարող է բերել և մեկ շնչի վրա ինչ ազդեցություն կարող էր ունենալ։ Ինձ թվում է, որ այդ գումարները ծախսածածկ էին, արդարացված հաշվարկներ էին»,- ասել է պատգամավորը։
Բաղդասարյանն ասել է, որ իրենք թանկացման դեմ բողոքին ծանոթ են, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է հանրության թելադրանքով շարժվեն, հաշվի են առնում նաև պետության շահը՝ թանկացման հայտը պետք է քննարկվի։
Մայիսի 27-ին Ազատության հրապարակում բազմահազար ցույց էր: Բողոքի ակցիան կազմակերպվել էր «Ոչ թալանին» նախաձեռնությունը, դրան միացել էին նաև ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ու նախաձեռնությունների անդամները և «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները: Բողոքողները պահանջում էին հանձնաժողովից չբավարարել ՀԷՑ-ի հայցը: Էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման դեմ հաջորդ ցույցը կայանալու է հունիսի 19-ին:
«Պարզապես սիրողական ցանկություն է դա, այսինքն ի՞նչ է նշանակում՝ եթե իմանանք, որ Սերժ Սարգսյանը կամ Հովիկ Աբրահամյանը պետք է լծակներ ունենան, ձեռքը խփեն սեղանին և կասեցնեն, բայց դա կարող է բերել համակարգի քայքայմանը։ Այլ բան է, որ մենք պահանջ դնենք, որ վերահսկողությունն ավելի ուժեղացնենք, հասկանանք՝ ինչ է կատարվում»,- ասել է Բաղդասարյանը։
Սակագնի բարձրացման դեմ բողոքի ցույցերին միացած Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ընդհանրապես դեմ է խոսել բյուջեի հաշվին անապահովներին օգնելու մասին, պնդում է՝ ոչ թե դեմ են օգնությանը, այլ կարծում են, որ ՀԷՑ-ում պետք է դադարեցվի գողությունը, ինչից հետո արդեն ոչ թանկացման կարիք կլինի, ոչ էլ անապահովներին օգնելու։ Լևոն Զուրաբյանը վստահ է՝ իշխանությունները շատ արագ կարող են ամեն ինչ շտկել։

После возможного подорожания электроэнергии правительство произведет расчеты и поможет социально необеспеченным слоям населения. Об этом 29 мая в парламенте заявил министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян.
Примерно год назад после очередного подорожания электроэнергии помощь правительства необеспеченным семьям составила 1000 драмов на семью.
«С 1 августа прошлого года на 1000 драмов повысились семейные пособия, выдаваемые семьям, зарегистрированным в системе оценки необеспеченности, и 105 тысячам социально необеспеченных семей была предоставлена дополнительная денежная помощь.Согласно оценкам, влияние повышения тарифов в прошлом году составило примерно 700 драмов» – сказал министр.
На какую именно сумму после нынешнего возможного подорожания правительство поможет необеспеченным семьям, Асатрян сказать затруднился. Во время прошлогоднего подорожания представители правящей Республиканской партии Армении (РПА) утверждали, что 1000 драмов – это даже больше, чем нужно, поскольку, по расчетам правительства, подорожание увеличило расходы всего на 750 драмов, сообщает Армянская служба Радио Свобода.
Автором этих расчетов было Министерство экономики. Сегодня глава парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян сказал, что в случае подорожания в этом году то же ведомство произведет расчеты по тому же принципу.
Багдасарян отметил, что они знают о протестах против подорожания электроэнергии, но это не означает, что они должны действовать под диктовку общественности, они учитывают и интересы государства. Заявка на повышение тарифов должна быть рассмотрена, сказал глава фракции правящей партии.
«Это просто любительское желание. То есть что значит, у Сержа Саргсяна или Овика Абрамяна есть рычаги, они могут ударить по столу кулаком и предотвратить (подорожание)? Но ведь это может привести к разрушению системы. Другое дело, что мы должны выдвинуть требование, чтобы был усилен контроль, чтобы мы могли понять, что происходит», – сказал Багдасарян.
Руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК), присоединившейся к акциям протеста против повышения тарифов, Левон Зурабян высказался против оказания помощи необеспеченным семьям за счет госбюджета. Он утверждает, что не против оказания помощи как таковой, но считает, что в «Электрических сетях Армении» должно прекратиться воровство, после чего не будет уже необходимости ни в повышении тарифов, ни в помощи необеспеченным. Левон Зурабян уверен, что власти очень быстро могут все исправить.
«Но для этого они должны срубить тот сук, на котором сидят, потому что это коррупционная схема, которая привела к накоплению долгов в миллионы долларов, они также участвуют в этой коррупционной схеме. Если бы не участвовали, то давно бы с этим справились», – сказал оппозиционный депутат.
Ранее в этом месяце компания «Электрические сети Армении» (ЭСА) представила заявку о повышении тарифа на более чем 40%. Представители ЭСА объясняют необходимость подобного шага убытками, которые несет компания.
Участники сегодняшней акции на площади Свобода вышли с транспарантами, называя планы по повышению тарифов на электроэнергию несправедливыми и требуя, чтобы власти не допустили подобной непопулярной меры.
Перед началом шествия организаторы акции объявили, что планируют провести следующую подобную демонстрацию 19 июня.