Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ Թուրքիայի իշխանությունների մտահոգությունները տեղին չեն, քանի որ ատոմակայանը միանգամայն անվտանգ է: Մոսկվայում անցկացվող «Atomexpo-2015» 7-րդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց «Ռոսատոմ»-ի կապիտալ ներդրումների գծով փոխտնօրեն Պյոտր Ստեպաևը:
«Ոչ, այդ մտահոգություններն անհիմնն են: Մեծամորի ատոմակայանը շահագործվում է նույն տեխնիկական սկզբունքներով, ինչ Վորոնեժի ատոմակայանը»,- ասաց նա ի պատասխան Tert.am-ի հարցի, թե ինչպես է գնահատում այն, որ Թուրքիայի իշխանությունները պարբերաբար իրենց մտահոգությունն են հայտնում՝ կապված Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության հետ, հայտնում է Tert. am-ը:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, «Atomexpo-2015» համաժողով անցկացնելու նպատակը ՌԴ միջազգային գործակցության զարգացումն է Լատինական Ամերիկայի, Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանների, Աֆրիկայի, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում:
Եռօրյա ծրագրում ընդգրկված է նաև մասնագիտական ցուցահանդես և կոնգրես միջազգային, պետական ու հասարակական կազմակերպությունների, ռուսական և օտարերկրյա ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Համաժողովի մասնակիցները թեմատիկ ցուցադրություններով հանդես կգան, որոնք կներկայացնեն նրանց նվաճումներն ատոմային արդյունաբերության, գիտության ու արտադրության տարբեր ոլորտներում:
Համաժողովի հիմնական իրադարձությունը ընդլայնված նիստն էր «Ատոմային էներգետիկան որպես սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթան» թեմայով, որտեղ քննարկվեցին ատոմային էներգետիկայի առավելությունները, նրա ազդեցությունը երկրի զարգացման վրա, հնարավոր խնդիրները, որ առաջանում են դրա կիրառումից հրաժարվելու դեպքում:
Մայիսի 5-ին ԱԺ պատգամավորները հավանություն տվեցին ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցում համագործակցության մասին համաձայնագիրը:
Ինչպես ասաց, ներկայացնելով հարցը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, ըստ համաձայնագրի ռուսական կողմը 270 մլն դոլարի վարկ և 30 մլն դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրելու Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու նպատակով:
Նա նշեց, որ ՀԱԷԿ-ի վերակառուցումը կմեկնարկի 2017-ի գարնանը և մոտ կես տարի կտևի: Փոխնախարարն ասաց նաև, որ աշխատանքները 2 փուլով կիրականացվեն` առաջինում կհետազոտվի սարքավորումների տեխնիկական վիճակը, հետո կմշակվի արդիականացման ծրագիրը և կհաշվարկվի վերջնական արժեքը:
«Նախատեսվում է ստուգել կայանի համապատասխանությունը բոլոր նորմատիվներին: Խոսքը ռեակտորի մասին է, մասնավորապես, միջուկային կղզում մետաղի վիճակի մասին, որը թեև կանոնավոր կերպով ստուգվել է և մինչ օրս մտավախություններ չեն եղել, սակայն կհետազոտվի ամենաարդիական սարքավորումների միջոցով: Դա թույլ կտա ստուգել բոլոր նրբությունները, և բոլոր շանսերը կան, որ ամեն ինչ հաջող կանցնի և բարդություններ չեն առաջանա»,-ասել է Գալստյանը, հայտնել է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
ՌԴ-ն նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է տրամադրել նոր բլոկի կառուցման համար անհրաժեշտ գումարի մի մասը` 4,5 մլրդ դոլար տրամադրելով սարքավորումների տեսքով: Մասնավորապես, Ռուսաստանն առաջարկում է «միջուկային կղզին» տրամադրել որպես ներդրում նոր ԱԷԿ-ի կառուցմանը:
ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարությունը նախատեսվում է 2018-2019 թթ.: Մյուս միջոցները նախատեսվում է ներգրավել տարբեր երկրների ֆինանսական աջակցության միջոցով:

Turkish authorities’ concerns over the Armenian nuclear plant’s safety level are groundless, a senior representative of Rosatom said today (June1), dispelling the repeatedly voiced anxiety by Turkish top government figures, Tert.am reports.
“The operation of the nuclear power plant, located in Metsamor (Armenia’s Armavir region), is based on same technical principles as the nuclear plant in Voronezh,” Peter Stepaev, Deputy Director for capital investments at the Russian State Corporation, told the participants of the Moscow-hosted seventh international forum Atomexpo-2015.
On May 5, Armenia’s lawmakers gave their approval to the two agreements with Russia stipulating for prolongation of the Armenian Nuclear Power Plant operation term and provision of financial resources in loans and grants.
In late December 2014, Russia and Armenia signed a cooperation agreement to prolong operation of the second unit of the Armenian Nuclear Power Plant till 2026.
On February 5, the countries signed another agreement, under which Russia will lend $270 million to Armenia and provide $30million as а grant.
As deputy minister of energy and natural resources Areg Galsyan said, presenting the matter to the legislators, the loan will be extended for 15 years with a five-year grace period at 3% annual interest rate. The agreement also allows lending in Russian rubles.
“The loan will be repaid from the money received from the plant-generated electricity sales,” he said adding that this will drive power price per one kilowatt-hour 2.5 drams up.
The reconstruction is planned to be launched in spring 2017 and will last around six months.
The deputy energy minister said that the reconstruction will be implemented in two stages.
Technical examination of the state of the equipment will be carried out at the first stage; the modernization program will be based on the results of the examination and final costs will be tallied.
Galstyan said that the plant will be reviewed for compliance with the set norms.
“I mean the reactor, particularly metal on the nuclear island, which are regularly examined and never gave cause for alarm; new examinations will be carried out with the use of the most modern equipment that will allow checking all nuances, and there are all chances for successful work,” he said.
The second stage will be focused on modernization itself. Russia has also expressed willingness to contribute to the new unit construction estimated to cost $4.5 billion by providing equipment.
In particular, Russia will give the nuclear island to Armenia as contribution to the construction.
The construction of a new 1000-MWt unit for the Armenian Nuclear Power Plant is planned to start in 2018 or 2019.
Missing financial resources are expected to come from other countries as a financial assistance.
The Armenian Nuclear Power Plant is located some 30 kilometers west of Yerevan. It was built in the 1970s but was closed following a devastating earthquake in 1988.
One of its two VVER 440-V230 light-water reactors was reactivated in 1995. The plant currently generates some 40 percent of Armenia's electricity.
Experts say the plant can operate until 2016. The European Union insists on terminating the operation.