Ծանոթանալով ժամանակացույցին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք հնարավոր կլինի դիտել հունիսին երևանյան կինոթատրոններում:
«Լոնդոնյան արձակուրդներ» (օրիգինալ անվանումը` A Royal Night Out)
Կատակերգություն, Մեծ Բրիտանիա, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Ջուլիա Ջարոլդ
Դերերում` Սարա Գադոն, Ռուպեր Էվերեթ, Էմիլի Ուոթսոն, Ջեք Ռեյնոր
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 4-ին
1945 թ. Եվրոպայում Հաղթանակի օրը արքայադուստր Մարգարեթին ու նրա քրոջը` Էլիզաբեթին թույլ են տալիս գիշերը լքել Բուքինհեմյան պալատը: Նրանց ռոմանտիկ արկածներ ու վտանգներ են սպասում: Ջուլիա Ջարոլդի կատակերգության համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունեցել մայիսի 14-ին, սակայն հայ հանդիսատեսը կտեսնի այն գրեթե մեկ ամիս անց: Կինոնկարը հիացական արձագանք չստացավ ոչ հանդիսատեսի, ոչ էլ կինոքննադատների կողմից, որոնք նշում են թեթև շարադրանքն ու ծայրահեղ ռոմանտիկությունը, ինչը հակասում է սրամիտ բրիտանական կոմեդիայի մասին պատկերացումներին: Սակայն «Լոնդոնյան արձակուրդները» ֆիլմը վատ ընտրություն չէ հաճելի և մտորումներով չծանրաբեռնված ժամանակ անցկացնելու համար` ի վերջո կինեմատոգրաֆիկ հունիսը հենց դա է ենթադրում:
«Լրտեսը» (օրիգինալ անվանումը` Spy)
Կատակերգություն, ԱՄՆ, 2015 թվական
Ռեժիսոր Փոլ Ֆեյգ
Դերերում` Մելիսսա Մաքքարթի, Ջեյսոն Սթեթհեյմ, Ռոուզ Բիրն, Ջուդ Լոու, Միրանդա Հարթ:
«Կիսաշրջազգեստով ոստիկանները» կատակերգության հաջողությունից հետո ռեժիսոր Փոլ Ֆեյգի և կատակերգու դերասանուհի Մելիսսա Մաքքարթիի տանդեմը ձեռնարկեց կոշտ ու շատ ծիծաղելի ևս մեկ կատակերգության նկարահանում ոչ ընտանեկան կինոդիտման համար: Ֆիլմի սյուժեն պարզունակ է. Սյուզան Կուպերն աշխատում է գաղտնի ծառայությունում և երազում է առանձնահատուկ դառնալ, սակայն նրան ոչ մի կերպ դա չի հաջողվում: Սակայն շուտով հայտնվում է ունակություններն ի ցույց դնելու շանսը: Առաջին անգամ ֆիլմը ցուցադրվել է SXSW կինոփառատոնի շրջանակում` արժանանալով կինոքննադատների գովեստներին, որոնք նշում էին, որ Սյուզեն Կուպերի դերը լավագույնն է Մաքքարթիի կարիերայում: Ծիծաղերի, բայց առանց գռեհկության պատմություն պատմելու Ֆեյգի ունակությունը հետաքրքիր դերասանական խաղի (թեկուզ ավանդաբար մռայլ Սթեյթը իր համար անսովոր ամպլուայում) և սրամիտ երկխոսությունների հետ մեկտեղ նպաստում են, որ «Լրտեսը» լավ ընտրություն լինի մեծ խմբով կինո գնալու համար:
«Յուրայի դարաշրջանի աշխարհը» (օրիգինալ անվանումը` Jurassic World)
Ռեժիսոր` Քոլին Թրեվորոու
Դերերում` Քրիս Փրեթ, Բրայս Հովարդ, Ջեյք Ջոնսոն
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 11-ին
Սթիվեն Սփիլբերգի լեգենդար «Յուրայի դարաշրջանի այգին» ֆիլմից 22 տարի անց էկրանին կենդանացած դինոզավրերը վերադառնում են: 2001-ին էկրան բարձրացած «Յուրայի դարաշրջանի այգի-3»-ը վերջինն էր ֆիլմաշարում և բավականին սառը ընդունվեց հանդիսատեսի և կինոքննադատների կողմից: «Յուրայի դարաշրջանի աշխարհն» անցել է «արտադրական դժոխքով»` 10 տարի շարունակ այն մեկ արտադրության է դրվել, մեկ փակվել է: Եվ եթե չլիներ Սփիլբերգի ձգտումը վերադարձնել կինոդիտողին հրաշալիքների աշխարհ, կինոնկարն այդպես էլ կմնար ստուդիայի պահարանում: 150-միլիոնանոց բլոկբաստերի գործողությունը տեղի է ունենում «Յուրայի դարաշրջանի այգին» ֆիլմի իրադարձություններից 22 տարի անց: Նուբլար կղզում գործում է Ջոն Հեմմոնդի մտահղացած այգին, սակայն հաճախորդների թիվը նվազում է, և այգու սեփականատեր ընկերությունը որոշում է նոր ատրակցիոն բացել` այցելուներին գրավելու համար: Ստեղծվում է դինոզավրի նոր տեսակ` Ինդոմինուս-Ռեքս:
«Փախուստի դիմած սիրունիկները» (օրիգինալ անվանումը` Hot Pursuit)
Կատակերգություն, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Էնն Ֆլեթչեր
Դերերում` Ռիզ Ուիզերսփուն, Սոֆիա Վերգարա, Մեթյու Դել Նեգրո
Եվս մեկ կրիմինալ կատակերգություն` այս անգամ ոստիկանության սպայի և կալանավոր կնոջ մասին, որոնք ճակատագրի բերումով հայտնվում են փախուստի մեջ Տեխասում: Օսկարակիր Ռիզ Ուիզերսփունը վերադարձել է իր սկզբնական ամպլուային` գերազանց կատարելով «գորշ մկնիկի» և համատեղության կարգով ոստիկանության աշխատակցի դերը, որին վիճակված է դժվարին ու կուրյոզներով լի ճանապարհ անցնել գեղեցկուհի Դանիելլա Ռիվայի ուղեկցությամբ: Սակայն Ուիզերսփունի լավ դերակատարումից բացի քննադատները ոչ մի նշանակալի բան չգտան ֆիլմում` նրանք նշում են կերպարների «կոպտությունը», ավելորդ գռեհկությունը ընտանեկան կինոդիտման համար նախատեսված ֆիլմում և պարզունակ հումորը: Կինոհանդիսատեսն էլ կարծես համամիտ է` արդեն 24 օր է ֆիլմը ցուցադրվում է աշխարհի տարբեր երկրներում: Եվ այս ընթացքում հավաքել է ընդամենը 33 մլն դոլար` շատ վատ ցուցանիշ այս ժանրի ֆիլմի համար:
«Երրորդն ավելորդ է» (օրիգինալ անվանումը` Ted 2)
Ռեժիսոր` Սեթ ՄաքՖարլեյն
Դերերում` Մարկ Ուոլբերգ, Սեթ ՄաքՖարլեյն, Ամանդա Սայֆրեդ, Լիամ Նիսոն
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 25-ին
Շատերն են հիշում 2012 թվականի կինոկատակերգությունը Թեդ անունով խաղալիք արջուկի և նրա լավագույն ընկեր Ջոնի մասին: Օրիգինալ ժապավենի հեղինակ Սեթ ՄաքՖարլեյնը, որը նաև «Գրիֆինները» հայտնի մուլտսերիալի հեղինակն է, ոգևորված լինելով ֆիլմի հաջողությամբ, համոզեց ստուդիային սիկվել նկարահանել: Դատելով նյութերից ու քննադատների հայտարարություններից, նոր կինոնկարում ամեն ինչ իր տեղում է` ավելին, սիկվելում ռեժիսորին հաջողվել է ուշադրությունը կենտրոնացնել ոչ թե Ջոյի անձնական կյանքի վրա, ինչպես առաջին ֆիլմում էր, այլ` խոսող արջուկի խնդիրների: Ինչպես նախկինում, ընկերները միշտ միասին են և անկախ ամեն ինչից պատրաստ են հակազդել չար բախտին: Ուղղակի պետք է հիշել, որ թեև ֆիլմը խաղալիքի մասին է, այն ամենևին էլ նախատեսված չէ երեխաների հետ դիտելու համար:

2 Июнь 2015 - 10:23 AMT
Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в июне в кинотеатрах Еревана.
«Лондонские каникулы» (ориг. название A Royal Night Out)
Комедия, Великобритания, 2015 год
Режиссер Джулиан Джаррольд
В ролях Сара Гадон, Руперт Эверетт, Эмили Уотсон, Джек Рейнор
Премьера в Ереване 4 июня
Во время Дня Победы в Европе в 1945 году принцессе Маргарет и ее сестре Элизабет разрешают покинуть пределы Букингемского дворца на ночь. Там они сталкиваются с романтическими приключениями и опасностью. Мировая премьера романтической комедии Джулии Джаррольд состоялась 14 мая, однако армянский зритель увидит ее почти через месяц. Картина не вызвала восторга как у зрителей, так и у кинокритиков, отмечающих нарочитую легкость повествования и предельную романтичность, что не согласуется с представлением об остроумной британской комедии. Однако «Лондонские каникулы» неплохой выбор для приятного и не обремененного размышлениями времяпрепровождения – в конце концов кинематографический июнь подразумевает именно это.
«Шпион» (ориг. название Spy)
Комедия, США, 2015 год
Режиссер Пол Фейг
В ролях Мелисса Маккарти, Джейсон Стейтем, Роуз Бирн, Джуд Лоу, Миранда Харт
После успеха комедии «Копы в юбках» тандем режиссера Пола Фейга и комедийной актрисы Мелиссы Маккарти предпринял еще одну попытку создания жесткой и очень смешной комедии не для семейного просмотра. Сюжет фильма незамысловат: Сьюзан Купер работает в секретной службе и мечтает стать особенной, но ей все никак не удается. Однако у нее появляется шанс выявить свои способности. Впервые фильм был показан в рамках кинофестиваля SXSW, удостоившись похвальных отзывов кинокритиков, которые отмечали – Сьюзан Купер является лучшей ролью в карьере Маккарти. Умение Фейга смешно, но не пошло рассказывать истории, вкупе с интересными актерскими ролями (чего стоит только традиционно мрачный Стейтем в необычном для себя амплуа) и остроумными диалогами делают «Шпиона» хорошим выбором для похода в кино в большой компании.
«Мир юрского периода» (ориг. название Jurassic World)
Режиссер Колин Треворроу
В ролях Крис Прэтт, Брайс Ховард, Джейк Джонсон
Премьера в Ереване 11 июня
Через 22 года, после премьеры легендарного фантастического фильма Стивена Спилберга «Парк юрского периода» ожившие на экране динозавры возвращаются. Последним фильмом в серии оказался «Парк юрского периода 3», вышедший в 2001 году, который был довольно прохладно принят зрителями и кинокритиками. «Мир юрского периода» прошел через «производственный ад», его то запускали в производство, то закрывали на протяжении почти десяти лет. И если бы не стремление Спилберга вернуть обратно зрителя в свою страну чудес, картина так и осталась бы лежать на полках студии. Действие 150-миллионного блокбастера происходит через 22 года после событий «Парка юрского периода». На острове Нублар функционирует парк, задуманный Джоном Хэммондом. Но к этому времени посещаемость парка уже начинает падать, и компания, владеющая парком, решает открыть новый аттракцион, чтобы привлечь посетителей. Создается новый вид динозавра Индоминус-Рекс.
«Красотки в бегах» (ориг. название Hot Pursuit)
Режиссер Энн Флетчер
В ролях Риз Уизерспун, София Вергара, Метью Дель Негро
Еще одна криминальная комедия – на этот раз история об офицере полиции и заключенной, которые волей судьбы оказываются в бегах в Техасе. Лауреат «Оскара» Риз Уизерспун вернулась в свое изначальное амплуа, выдав отлично сыгранную роль «серой мышки» и по совместительству – сотрудника полиции, которой придется пройти нелегкий и полный курьезов путь в сопровождении красавицы Даниеллы Рива. Однако кроме хорошо сыгранной со стороны Уизерспун роли критики не нашли в картине ничего примечательного – они отмечают «картонность» персонажей, излишнюю пошлость в фильме для семейного просмотра и примитивность юмора. Зритель, кажется, с ними согласен: фильм уже на протяжении 24 дней показывают в разных странах мира. И за это время он собрал всего лишь 33 миллиона долларов – очень плохо для фильма данного жанра.
«Третий лишний» (ориг. название Ted 2)
Режиссер Сет МакФарлейн
В ролях Марк Уолберг, Сет МакФарлейн, Аманда Сайфред, Лиам Нисон
Премьера в Ереване 25 июня
Многие помнят комедию 2012 года про плюшевого мишку Тэда и его лучшего друга Джона. Автор оригинальной ленты Сет МакФарлейн (создатель популярного мультсериала «Гриффины), воодушевленный успехом фильма убедил студию разработать сиквел. Судя по имеющимся материалам и высказываниям критиков – в новой картине все на месте: более того, в сиквеле режиссеру удалось сконцентрировать внимание не на личной жизни Джо, как это было в случае с первым фильмом, а на проблемы говорящего мишки. Как и прежде, друзья всегда рядом и несмотря ни на что готовы противостоять злому року. Следует помнить: кино хоть и про детскую игрушку, но оно далеко не для просмотра вместе с детьми.