Մեծամորի ԱԷԿ-ի էներգաբլոկների աշխատանքի երկարացման նախագիծն այսօր չի սկսել, այն արդեն բավականին երկար ժամանակ բավականին հաջող զարգանում է, և այսօր հաստատ այն օրը չէ, երբ պետք է տեղի ունենար մի գերշրջադարձային փուլ այդ նախագծում:
Այս մասին Մոսկվայում ընթացող «Atomexpo-2015» 7-րդ միջազգային ֆորումի ժամանակ Tert.am-ի թղթակցին ասաց «Ռոսատոմ» ընկերության միջազգային բիզնեսի և զարգացման հարցերով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովը, ի պատասխան հարցի, թե Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանը և «Ռոսատոմ»-ը պետք է ստորագրեին պայմանագիր Մեծամորի ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործումը երկարաձգելու մասին, ստորագրվե՞լ է այդ պայմանագիրը, եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ:
«Իրականում այդ նախագծի իրականացման համար բոլոր հիմնական որոշումները կայացվել են անցած տարվա վերջին, երբ ստորագրվել է միջկառավարական համաձայնագիր Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև այն մասին, որ Ռուսաստանն օգնում է Հայաստանին Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու հարցում: Ավելի ուշ, ինչպես գիտեք, ստորագրվել է միջկառավարական համաձայնագիր այն մասին, որ Ռուսաստանը կտրամադրի այդ նպատակների համար ընդհանուր մոտ 300 միլիոն դոլարի միջպետական վարկ և դրամաշնորհ»,-ասաց Կիրիլ Կոմարովը, հայտնում է Tert.am-ը:
Նա նշեց, որ իրենց համար ամենագլխավորը այդ նախագծի իրականացումը սկսելու համար եղել է այն, որ Հայաստանի խորհրդարանը վավերացրել է համաձայնագիրը և այն այժմ ուժի մեջ է մտել:
«Ռուսաստանում մեր սահմանադրությունը չի պահանջում վավերացում, Ռուսաստանի կողմի համար դրանք ուժի մեջ են մտել անմիջապես ստորագրվելուց հետո: Մենք սպասում էինք Հայաստանի կողմից վավերացմանը, այդ պատճառով այժմ չկան որևէ խոչընդոտներ այդ նախագիծն իրականացնելու համար»,–ասաց «Ռոսատոմ»-ի բիզնեսի և զարգացման հարցերով տնօրենը։
Ըստ նրա՝ իրականում մեծ ծավալի աշխատանք է իրականացվել դեռևս անցած աշնանը այդ փաստաթղթերը ստորագրելուց առաջ. «Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերություններն այնքան գործընկերային են և բարեկամական, որ մենք հասկանում ենք, թե ինչ կարևոր է ճիշտ ժամանակին ավարտել ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետների երկարաձգման ուղղությամբ բոլոր աշխատանքները: Մենք մի շարք աշխատանքներ, որոնք կապված են եղել կայանում իրավիճակի գնահատման հետ, փաստաթղթերի պատրաստումը սկսելու հետ, որոնք անհրաժեշտ կլինեն շահագործման ժամկետները երկարաձգելու հիմնավորման համար, փաստացիորեն սկսել ենք անել դեռևս անցած աշնանը»:
Կիրիլ Կոմարովի խոսքով՝ անհանգստանալու կարիք չկա, նախագիծը հաջողությամբ ընթանում, իրականացվում է. «Հայաստանը հաստատ չի մնա առանց այդ բլոկի, մենք հասկանում ենք, թե ինչքան կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ այն արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 25 տոկոսը։ Ռուսաստանն իր կողմից, «Ռոսատոմը» իր բոլոր ջանքերը կգործադրի, որպեսզի ժամկետներում պատրաստի բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ժամկետները երկարաձգելու հետ հիմնավորելու և անվտանգության հետ կապված փաստաթղթերը, որոնք կնկարագրեն, թե ինչ է անհրաժեշտ անել կայանում, ինչ աշխատանքներ հավելյալ վերանորոգման համար, ինչ աշխատանքներ սարքավորումների փոփոխության համար, որպեսզի կայանը կարողանա հետագայում էլ շարունակել 5-10 գուցե և 15 տարվա ընթացքում հաջողությամբ աշխատել և Հայաստանի համար էլեկտրաէներգիա արտադրել»։
«Ռոսատոմ» ընկերության միջազգային բիզնեսի և զարգացման հարցերով տնօրենն ի ամփոփումն նշեց, որ դա իր կարծիքով կլինի շատ շահավետ նախագիծ, որովհետև իհարկե ավելի էժան կլինի, քան նոր բլոկ կառուցելը: Ավելի վաղ «Ռոսատոմ»-ի կապիտալ ներդրումների գծով փոխտնօրեն Պյոտր Ստեպաևը հայտարարեց, որ Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ Թուրքիայի իշխանությունների մտահոգությունները տեղին չեն, քանի որ ատոմակայանը միանգամայն անվտանգ է:
«Ոչ, այդ մտահոգություններն անհիմնն են: Մեծամորի ատոմակայանը շահագործվում է նույն տեխնիկական սկզբունքներով, ինչ Վորոնեժի ատոմակայանը»,- ասել էր նա ի պատասխան այն հարցի, թե ինչպես է գնահատում այն, որ Թուրքիայի իշխանությունները պարբերաբար իրենց մտահոգությունն են հայտնում՝ կապված Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության հետ:

Проект по эксплуатации Мецаморской АЭС начался не сегодня, он уже довольно продолжительное время успешно развивается, и сегодня не тот день, когда должна была произойти супер переломная точка в этом проекте. Об этом в ходе форума в Москве «Атомэкспо-2015» сказал замглавы Росатома Кирилл Комаров, отвечая на вопрос о том, что руководство Мецаморской АЭС и директор «Росатома» должны были подписать контракт о проведении эксплуатации 2-ого блока Мецаморской АЭС, подписано ли оно, и если нет, то почему.
«На самом деле, все основные решения, необходимые для реализации этого проекта, были приняты в конце прошлого года, когда были подписаны межправительственные соглашения между Россией и Арменией о том, что Россия помогает Армении в продлении срока эксплуатации Мецаморской АЭС. Далее, как вы знаете, было подписано межправительственное соглашение о том, что Россия предоставит в этих целях межгосударственный кредит и грант на общую сумму порядка 500 млн долларов», – сказал Кирилл Комаров.
Он отметил, что для них самое главное в деле реализации этого проекта было то, что парламент Армении ратифицировал эти соглашения и сейчас они вступили в силу.
«По нашему законодательству ратификации не требуется, то есть для российской стороны они вступили в силу немедленно с момента подписания. Мы ждали ратификации со стороны Армении, и сейчас нет никаких препятствий для реализации этого проекта», – отметил он.
По его словам, большая часть работы была осуществлена осенью прошлого года, до подписания этих документов. «Отношения между двумя странами настолько дружественные, что в некоторых вопросах мы верили друг другу на слово, понимая как важно вовремя выполнить всю работу. Мы провели целый ряд работ, связанных с оценкой ситуации атомной электростанции, с началом подготовки документов, которые будут нужны для обоснования возможности продления сроков эксплуатация. Фактически, мы начали эти работы еще прошлой осенью», – отметил Кирилл Комаров.
По его словам, нет каких-либо причин для беспокойства, проект успешно реализовывается. «Армения точно не останется без этого блока, мы понимаем, насколько это важно для Армении, поскольку сегодня на этой АЭС вырабатывается порядка 25% электричества Армении. Россия, со своей стороны, и «Росатом» приложат все усилия для того, чтобы в срок подготовить все необходимые документы по обоснованию безопасности сроков продления эксплуатации, и документы, которые будут описывать, что необходимо сделать на станции – какие дополнительные ремонтные работы, работы по возможной замене какого-то оборудования, чтобы станция могла и дальше, 5-10, а может 15 лет, действовать и производить электроэнергию для Армении».
Подводя итоги, он сказал: «По-моему, это гораздо более выгодный проект, чем строительство нового блока», передает Tert.am.
Ранее заместитель директора по капитальным вложениям «Росатома» Петр Степаев заявил, что опасения властей Турции по поводу Мецаморской АЭС беспочвенны, поскольку атомная электростанция, однозначно, безопасна.
«Нет, это беспокойство беспочвенно. Мецаморская АЭС эксплуатируется по тем же техническим принципам, что и Воронежская АЭС» – сказал он в ответ на просьбу прокомментировать тот факт, что турецкие власти периодически выражают свои опасения в связи с безопасностью Мецаморской АЭС.