Բրիտանական Sothbey’s աճուրդի տունը հանել է սակարկություններից Հովհաննես Այվազովսկու «Երեկոն Կահիրեում» գողացված նկարը: Այն այլևս նշված է չէ «Ռուսական շաբաթվա» սակարկությունների լոտերի ցուցակում:
Ավելի վաղ նկարը ներկայացված էր 23 համարի տակ: Սակայն, երբ Ռուսաստանը հայտարարեց, որ այն գողացված է, կտավը հանվեց սակարկություններից: «Երեկոն Կահիրեում» կտավից բացի «Ռուսական շաբաթվա» սակարկություններին մասնակցում է Այվազովսկու ևս 3 նկար: Ընդհանուր առմամբ աճուրդի տունը աճուրդի է հանել ռուսաստանցի շուրջ 150 նկարիչների գործեր, հայտնում է Abnews.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ գողացված կտավի նախկին սեփականատերը բրիտանական աճուրդում նկարը վաճառելու համաձայնություն է տվել: Աճուրդի կազմակերպիչները որոշակի գումար են խոստացել վճարել նրան: Ինտերպոլը միջոցներ է ձեռնարկում Մեծ Բրիտանիայում անցկացվող աճուրդից գողացված կտավը հանելու համար: Այն գողացել են 1997 թվականին Մոսկվայում` մասնավոր հավաքածուից: Կտավն անհետացել էր ԽՍՀՄ նավաշինարարական արդյունաբերության ժողկոմ Իվան Նոսենկոյի այրիի մոսկովյան բնակարանից: Դրանից հետո ոչ մի տեղեկություն դրա մասին չի եղել մինչև, որ այն չի հայտնվել աճուրդում:
Ինտերպոլի ռուսական բյուրոն կարողացավ ճշգրիտ պարզել կտավի գտնվելու վայրը և տեղեկացնել այդ մասին օրինական սեփականատերին, հայտնեց ՏԱՍՍ-ը ՌԴ ՆԳՆ ներկայացուցիչ Ելենա Ալեքսեևայի վրա հղումով: Երբ աճուրդի կազմակերպիչներն առաջարկեցին նկարի վաճառքից ստացվելիք միջոցների մի մասը փոխանցել Նոսենկոյի այրիին, նա համաձայնվեց, որ կտավը վաճառքի հանվի: ՌԴ մշակույթի նախարարությունը ոչ մի հայտարարություն այս հարցի վերաբերյալ չի արել:
Այնուամենայնիվ, ՌԴ ԱԳՆ-ն Ինտերպոլի հետ համատեղ շարունակում է հետաքննել արվեստի գողացած նմուշներն արտերկիր արտահանելու ուղիները:
Այվազովսկին նկարը ստեղծել է 1870 թվականին, երբ նա ներկա էր Սուեցի ջրանցքի բացմանը: Այվազովսկու 1870 թ. «Երեկոն Կահիրեում» կտավը, որը 50-ականներին ցուցադրվել է Տրետյակովյան պատկերասրահում, նախնական գինը մոտ $2,4-3,1 մլն դոլար է:
Այվազովսկու գործերը պահվում են աշխարհի նշանավոր թանգարաններում, այդ թվում նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահում և Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում:

2 Июнь 2015 - 16:09 AMT
Британский аукционный дом Sothbey’s с торгов картину Ивана Айвазовского «Вечер в Каире». Картина больше не значится в списке лотов на торгах в рамках «Русской недели» на аукционе.
Ранее картине был присвоен номер 23. Однако после того как Россия заявила о краже картины, полотно было снято с торгов. Помимо «Вечера в Каире» на «русской неделе» в Sotheby’s представлено еще три картины Айвазовского. Всего же аукционный дом выставил на торги более 150 полотен российских художников, сообщает Abnews.ru.
Ранее сообщалось, что бывшая владелица украденного полотна Айвазовского «Вечер в Каире» выразила свое согласие на продажу картины на британском аукционе, так как его устроители готовы выплатить ей определенное вознаграждение.
До того российский Интерпол направил в Великобританию запрос с требованием вернуть украденное в 1997 году полотно в Россию. Картина пропала из московской квартиры вдовы наркома судостроительной промышленности СССР Ивана Носенко, и с того времени о ее судьбе было ничего не известно, пока она не появилась на торгах одного из аукционных домов Великобритании.
Российским Бюро Интерпола было установлено точное местонахождение полотна, и об этом была проинформирована его законная владелица.
После того, как организаторы торгов предложили вдове наркома Носенко часть средств от продажи полотна, она согласилась на продажу картины. Российское министерство культуры никаких заявлений по поводу данного полотна не делало.
«Вечер в Каире» был написан маслом Иваном Айвазовским в 1870 году, когда художник присутствовал на открытии Суэцкого канала. Последний раз творение выдающегося художника-мариниста выставлялось в Третьяковской галерее в 1950 году. Примерная цена произведения равна $2,4-3,1 млн.