Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության Չեխիայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում Պրահայում հունիսի 2-ին Հայաստանի և Չեխիայի վարչապետների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացումը: Բացմանը ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա մասնավորապես ասել է. «Քիչ առաջ իմ գործընկեր պարոն Սոբոտկայի հետ քննարկում էինք հայ-չեխական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկան, և երկուսս էլ համաձայնեցինք, որ մեր հարաբերությունների պատմության մեջ վերջին երկու տարիները եղել են առանձնահատուկ ակտիվության տարիներ, և որ նման դրական դինամիկայի պահպանման համար միայն քաղաքական կամքի առկայությունը բավարար չէ, այլ շատ բան գտնվում է նաև մասնավոր սեկտորի ձեռքում:
Այսօրվա գործարար համաժողովը կարևոր է ինչպես մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման, այնպես էլ մեր գործարարների համար նոր հնարավորություններ և շուկաներ բացահայտելու տեսանկյունից: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում սա արդեն երրորդ գործարար համաժողովն է, ինչը, անշուշտ, վկայում է երկուստեք առկա հետաքրքրվածության մասին:
ՀՀ տնտեսական զարգացման համար կարևորագույն նախապայմաններից է գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավումը: Այս կապակցությամբ կուզեի ընդգծել գործարարությամբ զբաղվելու միջազգային վարկանիշներում Հայաստանի առաջատար դիրքն ԱՊՀ երկրների շարքում: Հայաստանն այսօր գրավիչ երկիր է գործարար միջավայրի տեսանկյունից. մենք իրականացնում ենք «բաց դռների» քաղաքականություն` չկիրառելով գրեթե որևէ սահմանափակում ներդրումային գործունեության նկատմամբ, ամբողջությամբ պաշտպանելով և երաշխավորելով ներդրումներն օրենքով:
Այսօր մենք ստեղծել ենք արտահանման ներուժ ունեցող ոլորտներում ներդրումները խթանելու գործուն համակարգ: Հայաստանն ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունի ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրների հետ, իսկ 2015 թվականի հունվարից անդամակցելով նաև Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ Հայաստանն անարգել մուտք ունի 170 միլիոնանոց միասնական շուկա: Միևնույն ժամանակ, մենք օգտվում ենք երրորդ երկրներից 750 ապրանքատեսակի համար ներմուծման արտոնյալ և ԵՏՄ երկրներից հումքի անմաքս ներմուծման իրավունքներից:
Հայաստանը ներկայում օգտվում է նաև ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի և Նորվեգիայի «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգերից» (GSP) և ընդգրկված է ԵՄ կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված համակարգ» (GSP+) առևտրային ռեժիմից օգտվող երկրների ցանկում, ինչը լուրջ խթան է հայկական արտադրողների համար: Միաժամանակ, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի ինտեգրումը նոր հեռանկարներ է ստեղծում նաև եվրոպական գործարարների համար, որոնք, օգտագործելով Հայաստանի հնարավորությունները, կարող են ավելի դյուրացված կարգով դուրս գալ միլիոնավոր սպառում ունեցող եվրասիական շուկա և օգտվել հումքային բազայից:
Վստահեցնում եմ ձեզ, որ յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրին պատրաստ ենք ցուցաբերել առանձնահատուկ` «ներդրողների կարիքների վրա հիմնված» մոտեցում: Ես սիրով հրավիրում եմ չեխ գործարարներին և չեխական ընկերություններին գործարարությամբ զբաղվելու Հայաստանում: Մենք հրավիրում ենք չեխական ընկերություններին ներդրումներ կատարելու Հայաստանում, մասնավորապես վերականգնվող էներգետիկայի, սննդի վերամշակման, զբոսաշրջության, ագրոբիզնեսի ոլորտներում:
Վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է զգալի առաջընթաց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում և ունի բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները և ներուժը՝ դառնալու տարածաշրջանային կենտրոն և կարևոր դերակատար: Համագործակցության նոր հարթակ կարող են դառնալ Հայաստանում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտիները: ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է Հայաստանում ինովացիոն էկոհամակարգի ձևավորումը և իրականացնում է հետևողական աշխատանքներ ինովացիոն ոլորտում միջազգային համագործակցության ակտիվացմանը, նորաստեղծ տեխնոլոգիական նորարարական ընկերություններին օժանդակելուն, անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Հեռահար գործարար կապեր ստեղծելու, փոխշահավետ ծրագրեր իրականացնելու և երկարաժամկետ ներդրումներ կատարելու տեսանկյունից չափազանց կարևոր է վստահելի գործընկերային հարաբերությունների առկայությունը: Համոզված եմ` այս տեսանկյունից Հայաստանը կարող է դառնալ հեռանկարային գործընկեր Չեխիայի համար: Վստահ եմ, որ այսօրվա մեր հանդիպումը մեծապես կնպաստի մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնմանը, չեխ գործարարների համար Հայաստանը որպես հնարավորությունների երկիր բացահայտելուն:
Ամփոփելով ելույթս՝ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում հյուրընկալության և ջերմ ընդունելության համար, համաժողովի բոլոր մասնակիցներին մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք և նոր նշանակալի ձեռքբերումներ՝ ի շահ մեր ժողովուրդների և պետությունների»:
Հաջորդիվ համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի ելույթ է ունեցել նաև Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկան:
Նշենք, որ հայ-չեխական գործարար համաժողովին Հայաստանից մասնակցում էր 50-ից ավելի, իսկ Չեխիայից՝ շուրջ 100 գործարար:

В рамках визита армянской делегации во главе с премьер-министром Армении Овиком Абрамяном в Чехию 2 июня премьер-министры Армении и Чехии присутствовали на открытии армяно-чешского бизнес-форума. На открытии глава правительства Армении Овик Абрамян выступил с речью. От имени правительства и от своего имени Овик Абрамян приветствовал участников и организаторов форума.
Он отметил: «Немногим ранее я и мой чешский коллега обсуждали динамику развития двусторонних армяно-чешских отношений, и оба пришли к выводу, что последние два года были наиболее активными в истории наших отношений, и что для сохранения подобной динамики недостаточно одной лишь политической воли, а многое находится в руках частного сектора. Сегодняшний бизнес-форум важен как с точки зрения расширения наших дружественных отношений и экономического сотрудничества, так и с точки зрения раскрытия новых возможностей и рынков для наших предпринимателей. С радостью должен отметить, что за последние полтора года это уже второй бизнес-форум, что, конечно, свидетельствует об обоюдной заинтересованности. Важным предусловием развития экономики Армении улучшение предпринимательской и инвестиционной атмосферы.
В этой связи хотел бы подчеркнуть, что Армения занимает лидирующие позиции среди стран СНГ в международных рейтингах по показателям предпринимательской среды. С точки зрения предпринимательской среды Армения сегодня привлекательная страна: мы проводим политику «открытых дверей», не применяя практически никаких ограничений в отношении инвестиционной деятельности, полностью защищая и гарантируя инвестиции на законодательном уровне.
Сегодня мы сформировали действенную систему стимулирования инвестиций в сферах, имеющих экспортный потенциал. У Армении есть соглашения о свободной торговле практически со всеми странами СНГ, а с января 2015 года, вступив в ЕАЭС, у Армении появился беспрепятственный вход на 170-миллионный единый рынок. Одновременно, мы пользуемся привилегированными условиями импорта 750 наименований продукции из третьих стран и правом беспошлинного импорта сырья из стран ЕАЭС. Кроме того, Армения в настоящее время пользуется также «Обобщенной системой привилегий» (GSP) США, Канады, Швейцарии, Японии и Норвегии. Страна также включена в список стран, пользующихся предоставляемым ЕС торговым режимом «Обобщенной пополненной системой привилегий» (GSP+), что является серьезным стимулом для армянских производителей.
Одновременно, интеграция Армении в ЕАЭС создает новые перспективы также и для европейских предпринимателей, которые, используя возможности Армении, могут в более облегченном порядке выйти на многомиллионный евразийский рынок и пользоваться сырьевой базой. Уверяю вас, что к каждой инвестиционной программе мы готовы проявить особый, «основанный на потребностях инвесторов» подход. Я с радостью приглашаю чешских предпринимателей и чешские компании в Армению. Мы приглашаем чешские компании инвестировать средства, в частности, в сферу альтернативной энергетики, туризма, переработки продуктов питания, агробизнеса. В последние годы Армения зарегистрировала также значительный прогресс в сфере информационных технологий и имеет все необходимые предпосылки и потенциал для того чтобы стать региональным центром и играть важную роль. Новой возможностью для сотрудничества могут стать открытые в Армении свободные экономические зоны.
Правительство Армении придает важность формирования инновационной экосистемы и проводит последовательную работу для активизации международного сотрудничества в инновационной сфере, содействии новосозданным новаторским компаниям, развитию необходимых инфраструктур. С точки зрения формирования долгосрочных бизнес-связей, реализации взаимовыгодных программ и долгосрочных инвестиций важно наличие надежных партнерских отношений. Уверен, что с этой точки зрения Армения может стать перспективны партнером для Чехии. Уверен, что наша сегодняшняя встреча будет способствовать последующему расширению дружественных отношений и экономического сотрудничества между нашими странами, раскрытия Армении, как страны возможностей для чешских предпринимателей.
Резюмируя свое выступление, вновь благодарю за гостеприимство и теплый прием, желаю всем участникам форума продуктивной работы и новых значительных достижений во благо наших народов и государств».
Затем со словами приветствия выступил премьер-министр Чехии Бохуслав Соботка. В работах форума принимают участие более 50 предпринимателей из Армении и порядка 100 чешских предпринимателей, сообщает Armenia Today.