Կառավարությունում այսօր՝ հունիսի 8-ին, ստորագրվել է «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գույքի առուվաճառքի փոփոխված և լրամշակված պայմանագիրը: Այն ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության, «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր», «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ», «Քոնթուր գլոբալ տերրա հոլդինգս» և «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջև:
Վաճառքի պայմանագիրը նախատեսված էր ստորագրել հունիսի 3-4-ն ընկած ժամանակահատվածում, բայց հետաձգվել էր, ավեի վաղ ասել էր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը՝ նշելով, որ պատճառներիր մասին որևէ տեղեկություն չունի:
Մինչև այդ նախարար Երվանդ Զախարյանը նշել էր, որ վաճառվում է «Որոտան» բաժնետիրական ընկերության գույքը, այլ ոչ թե ընկերությունը:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» և «Քոնթուր գլոբալ տերրա հոլդինգս» ընկերությունների լիազորված անձ/ներկայացուցիչ, «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բրանդտը, «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սասուն Խաչատրյանը:
Ի դեպ կառավարությունը, «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ-ն ու ամերիկյան «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» և «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունները 2014-ի հունվարի 29-ին գույքի 180 մլն դոլար արժողությամբ առուվաճառքի պայմանագիր էին ստորագրել: Ըստ գործարքի, առաջիկա 6 տարվա ընթացքում Որոտանի երեք ՀԷԿ-երն արդիականացնելու ու վերանորոգելու համար պետք է ներդրվի մոտ $70 մլն:
«Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բրանդտի հետ հանդիպմանն այսօր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ողջունել է ընկերության գույքի առուվաճառքի պայմանագրի ստորագրումը` որպես երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ կարևոր քայլ:
Գործադիր տնօրենն էլ ընդգծել էր, որ իրենք շահագրգռված են մեծածավալ ներդրումներ կատարել` ՀԷԿ-ի համալիրի արդիականացման և լիարժեք գործարկման համար:

A revised and amended agreement on the sale and purchase of the property of Vorotan Cascade of Hydroelectric Power Plants was signed in Yerevan on Monday, June 8, ARKA reports citing the press office of the Armenian government.
The agreement was signed in the presence of Prime Minister Hovik Abrahamyan, between the Republic of Armenia, Vorotan Cascade of Hydroelectric Power Plants on one side and Contour Global Hydro Cascade, Contour Global Terra Holdings и CG Solutions Global Holding Company on the other.
The signatories were Armenian Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan, director general of Vorotan Cascade of Hydroelectric Power Plants Sasun Khachatryan, authorized representative of Contour Global Hydro Cascade and Contour Global Terra Holdings and CEO of CG Solutions Global Holding Company Joseph Brandt.
On January 29, 2014, Armenia’s government signed the deal with Contour Global, a U.S.-based company, under which Contour Global is to purchase and modernize the Vorotan Hydro Cascade, a series of three hydroelectric power plants with a total production capacity of 405 MW on the Vorotan River in southern Armenia, for a purchase price of $180 million. However, the deal was not finalized as some technical and pricing issues remained to be reconciled.
The total cost of the final deal is over AMD 85.8 billon to be paid in two equal halves, after completion of the deal formalities and within a year respectively.
Prime Minister Abrahamyan met with Joseph Brandt before the signing procedure, welcoming the signing as an important step toward strengthening of bilateral economic relations. Brandt, in turn, said they are interested in making large-scale investments to modernize and commission the cascade in full.
The sides thanked each other and confirmed their readiness to continue their productive and transparent partnership.
This deal represents the largest transaction by Contour Global in the European region and the largest single U.S. private investment in Armenia.