Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հունիսի 8-ին հաստատել է Հայաստանում «Երկրաջերմային հետախուզական հորատման ծրագրի» (ԵՀՀԾ) համար 8,55 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի հատկացումը։ Այս նոր ծրագրի նպատակն է պարզել, թե Կարկառ տեղամասի երկրաջերմային աղբյուրը պիտանի է արդյոք էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար և եթե այո, ապա մասնավոր հատվածին ներգրավել երկրաջերմային էլեկտրակայանի կառուցման գործում։
Երկրաջերմային էլեկտրակայանները երկրի ընդերքի ջերմությունը փոխակերպում են Էլեկտրական Էներգիայի։ Ջերմության ստորգետնյա աղբյուրներ են Երկրի կեղևում տեղի ունեցող ռադիոակտիվ փոխակերպումները, քիմիական ռեակցիաները և այլն։ Երկրի մակերևույթից 2000-3000 մետր խորության վրա շրջապտույտ կատարող ջրերի ջերմաստիճանը հասնում և անցնում է 100°C-ից։ Մեծ խորություններում շրջապտույտ կատարող ջրերը զգալիորեն տաքանում են և կարող են Երկրի մակերևույթ դուրս բերվել հորատանցքերով։ Հրաբխային շրջաններում այդ ջրերն ունեն առավել բարձր ջերմաստիճան և երկրակեղևի ճեղքերով բարձրանում են վեր՝ երբեմն անջատվելով գերտաքացած շոգու ձևով։
Կառավարությունը նպատակադրվել է համապատասխան պաշարի առկայության պարագայում Սյունիքի մարզի Կարկառ տեղամասում կառուցել երկրաջերմային էլեկտրակայան։ Ի տարբերություն վերականգնվող էներգետիկայի այլ տեխնոլոգիաների, ինչպիսիք են հողմայինը, արևայինը և հիդրոէներգետիկան, առևտրային մակարդակի երկրաջերմային ռեսուրսի առկայությունը բավականաչափ վստահությամբ անհնար է հաստատել առանց հետախուզական հորատման, ընդ որում, հորատումն անհրաժեշտ է կատարել այնպիսի խորություններով, որոնք թույլ կտան գնահատել երկրաջերմային աղբյուրի յուրահատուկ պարամետրերը։
Կարկառ տեղամասի ընտրությունը հետախուզական հորատման համար պայմանավորված է եղել տեղական և միջազգային փորձագետների կողմից առավել խոստումնալից համարվող երկու հեռանկարային տեղամասերում կատարած ընդգրկուն դաշտային հետազոտության արդյունքներով։ Այդ տեղամասերում կատարած տեղանքի հետազոտության աշխատանքներն աջակցություն են ստացել Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի (ԳԷՀ) կողմից ֆինանսավորված «Հայաստանի երկրաջերմային ծրագրի» շրջանակներում, որն ավարտվել է 2012-ին։
«Ֆինանսավորելով հետախուզական հորատման աշխատանքները, որոնց շնորհիվ կարող է կյանքի կոչվել առաջին առևտրային նախագիծը, մենք այդպիսով կկարողանանք աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի այլ հեռանկարային երկրաջերմային տեղանքներում լրացուցիչ երկրաջերմային ռեսուրսների զարգաց-ման համար տեղական կարողությունների կերտմանը։ Երկրաջերմային էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ներուժը Հայաստանում ներկայումս գնահատվում է մոտ 150 ՄՎտ»,- ասել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնoրեն Լորա Ի. Բեյլին՝ հավելելով, որ նմանատիպ ծրագիրը նաև կամրապնդի ներդրողների վստահությունն այն բանում, որ Հայաստանի երկրաջերմային ոլորտն ընձեռում է կենսունակ և շահութաբեր ներդրումների հնարավորություն։
Կարկառի երկրաջերմային ծրագրի Փուլ 1-ում Վերականգնվող էներգետիկայի ընդլայնման ծրագրով (ՎԷԸԾ) հատկացվող միջոցները կառավարության կողմից կօգտագործվեն հետախուզական հորատման աշխատանքներն իրականացնելու համար, իսկ ռեսուրսի առկայությունը հաստատվելու պարագայում կգնահատվի Կարկառում երկրաջերմային էլեկտրակայանի կառուցման իրագործելիությունը և օժանդակություն կցուցաբերվի երկրաջերմային էլեկտրաէներգիայի ծրագրի լիամասշտաբ իրականացման մեջ մասնավոր ներդրողների ներգրավմանը։
Կարկառի երկրաջերմային ծրագրի Փուլ 2-ը երկրաջերմային էլեկտրակայանի կառուցումն է։ Նախնական վերլուծությունները ցույց են տվել, որ Կարկառ տեղամասում գուցե հնարավոր լինի 28 ՄՎտ հզորությամբ երկրաջերմային էլեկտրակայան կառուցել։ 90-100 մլն ԱՄՆ դոլար նախահաշվային արժողությամբ այդ հնարավոր երկրաջերմային էլեկտրակայանը կարելի է կառուցել պետական և մասնավոր կապիտալի խառը մասնակցությամբ։ Բացի այդ, երկրաջերմային էլեկտրակայանի կառուցումը կնպաստի ջերմոցային գազերի (ՋԳ) արտանետումների կրճատմանը։
«Երկրաջերմային համարժեք ռեսուրսների առկայության հաստատ¬ման դեպքում երկրաջերմային էլեկտրակայանի ապագա կառուցումը կնպաստի էլեկտրա-էներգիայի կանխատեսված պահանջարկի բավարարմանը և երկրի էներգետիկ անվտանգության ու անկախության ամրապնդմանը։ Երկրաջերմային էլեկտրակայանի արտադրած էժան էլեկտրաէներգիան կարող է նպաստել անապահով բնակչության համար էլեկտրաէներգիայի մատչելիու¬թյան պահպանմանը»,- նշել է Համաշխարհային բանկի ծրագրի հանձնախմբի ղեկավար Արթուր Կոչնակյանը:
Նախորդ տարի ՎԷԸԾ ենթա¬հանձնաժողովը հաստատել է Հայաստանի համար ներդրումային պլանը (ՆՊ) 40 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, որից 14 մլն ԱՄՆ դոլարը նախատեսված է դրամաշնորհների, իսկ 26 մլն ԱՄՆ դոլարը` արտոնյալ պայմաններով վարկերի համար։ 40 մլն ԱՄՆ դոլարի վերոնշյալ ֆինանսավորման շնորհիվ ակնկալվում է ներգրավել այդ գումարը մոտ 4,5 անգամ գերազանցող ներդրումներ, որոնց մեծ մասը` մասնավոր հատվածից (սեփական կապիտալի կամ փոխառու միջոցների տեսքով), ինչպես նաև Զարգացման բազմակողմ բանկերից (ԶԲԲ), այդ թվում` ՄՖԿ-ից, ԱԶԲ-ից և ՎԶԵԲ-ից ստացվելիք առևտրային վարկավորման ձևով։
Ծրագիրն իրականացնելու է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնա¬յողության հիմնադրամը (ՀՎԷԷՀ), քանի որ այն ունի Բանկի ֆինանսավորած ծրագրերի իրագործման բավականաչափ կարողություններ և փորձ։ ՀՎԷԷՀ-ը շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է կառավարության կողմից 2005թ.-ին` Հայաստանում էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի շուկաների զարգացման և այդ ոլորտներում ներդրումների խթանման առաքելությամբ:
ՎԷԸԾ-ը ստեղծվել է աղքատության բարձր մակարդակ ունեցող երկրներում վերականգնվող էներգետիկ լուծումների ծավալման և վերականգնվող էներգետիկայի շուկաների ընդլայնման համար։ Ծրագրի նպատակն է` փորձարկել և ցուցադրել զարգացման ցածր ածխածնային ուղիների տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական կենսունակությունը։ ՎԷԸԾ-ի ֆինանսավորմամբ օժանդակություն է ցուցաբերվում այնպիսի տեխնոլոգիաների տարածմանը, ինչպիսիք են արևային, հողմային, կենսաէներգետիկական, երկրաջերմային և փոքր հիդրոէներգետիկական տեխնոլոգիաները: Ծրագիրը խթանում է տնտեսական աճը համագործակցելով երկրների կառավարությունների հետ` վերականգնվող էներգետիկայի շուկաների ստեղծման, մասնավոր հատվածի ներգրավման և էներգիայի օգտագործման արդյունավետ եղանակների բացահայտման նպատակով:

The World Bank Board of Executive Directors approved a US$8.55 million grant for the Geothermal Exploratory Drilling Project (GEDP) for Armenia.
According to a press release, the new project is to confirm whether the geothermal resource at the Karkar field is suitable for power generation and, if confirmed, to involve the private sector in the development of a geothermal power plant.
The objective of the government is to construct a geothermal power plant at the Karkar site in Syunik province upon the confirmation of the availability of the resource. Unlike other renewable energy technologies, such as wind, solar, and hydro, it is not possible to validate the geothermal resource with sufficient confidence for commercial development without performing exploratory drillings at depth to assess specific parameters of the geothermal field.
The selection of the Karkar site for exploratory drilling is based on field investigation works completed for two prospective sites, which were deemed the most promising by the local and international geothermal experts. The field investigation works at the prospective sites were supported under the Armenia Geothermal Project, financed by the Global Environmental Facility (GEF) and completed in 2012.
“By investing in exploration that can lead to the first commercial project, we can help build domestic capacity for the development of additional geothermal resources at other prospective sites. The total potential for geothermal power in Armenia is currently estimated at around 150 megawatt,” said Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “A successful project of this type will also strengthen the investor confidence that geothermal is a viable and profitable investment opportunity in the country.”
The Government will use Scaling-up Renewable Energy Program (SREP) resources for Stage 1 of the Karkar geothermal project to carry out the exploratory drilling and, if the resource is confirmed, to assess the feasibility of a geothermal power plant at Karkar and support involvement of the private sector for the full development of the geothermal power project.
Stage 2 of the Karkar project would be the construction of a geothermal power plant. The early-stage analyses suggested that a 28 MW geothermal power plant with a total estimated cost of US$90-100 million could potentially be constructed at the site. The potential geothermal power plant could be developed with a mix of public and private capital.
In addition, the development of geothermal power would contribute to the reduction of greenhouse gas emissions.
“If adequate geothermal resources are confirmed, then future construction of a geothermal power plant would help the Government to meet the forecasted electricity demand and improve the energy security and independence of the country,” said Arthur Kochnakyan, World Bank Task Team Leader of the Project. “Low-cost electricity from a potential geothermal plant can help keep the electricity affordable for the poor.”
The R2E2 Fund will implement the project since it has the required capacity and experience in implementing Bank financed projects. The Fund is a non-profit organization established by the government in 2005 with the mandate to promote the development of renewable energy and energy efficiency markets in Armenia and to facilitate investments in these sectors.
The Scaling up Renewable Energy Program in Low Income Countries is a targeted program of the Strategic Climate Fund (SCF), which is one of two funds within the framework of the Climate Investment Funds (CIF). The SREP was established to scale up the deployment of renewable energy solutions and expand renewables markets in the world’s poorest countries. It aims to pilot and demonstrate the economic, social, and environmental viability of low carbon development pathways. SREP financing supports technologies such as solar, wind, bio-energy, geothermal, and small hydro technologies. It stimulates economic growth by working with governments to build renewable energy markets, engage the private sector and explore productive energy use.
Last year the Sub-committee of the SREP has approved US$40 million Investment Plan (IP) for Armenia comprised of around $14 million of grants and $26 million of very concessional credits. The US$ 40 million of SREP funding is expected to catalyze roughly 4.5 times as much investment, most of it from the private sector (as equity or debt), and the commercial lending windows of the Multilateral Development Banks (MDBs) including IFC, ADB, EBRD.