Կառավարության շենքի դիմաց այսօր` հունիսի 9-ին, «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների հերթական ցույցի ժամանակ նրանց է մոտեցել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Գերատեսչության ղեկավարը խոստացել է, որ պարտքը հուլիսին ամբողջությամբ կմարվի, գրում է Tert.am-ը: Վերջինիս հավաստմաբ, նախագահի և վարչապետի հետ քնարկում է եղել, ինչի արդյունքում նախագահը հրաման է տվել մինչև հուլիսի 15-ը նաիրիտցիների աշխատավարձի ամբողջ պարտքը մարել:
Գործարանի աշխատակիցների պարտքն արդեն մոտ 18 ամսվա է: 2015-ի փետրվարի 6-ին 1700 մարդ ազատվել էր աշխատանքից: Ապրիլի 28-ին գործարանի աշխատակիցները ստացել էին ընդամենը մեկ ամսվա աշխատավարձը:
Մայիսի 20-ին ԱԺ-ում հարց ու պատասխանի ընթացքում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշել էր, որ գործադիրն ամեն ինչ կանի, որ «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձերի պարտքը մարի մինչև տարեվերջ: Նրա խոսքով, բազմիցս են հանդիպել գործարանի աշխատակիցներին, տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրը շատ խորն է ու բազմաբնույթ:
Չստանալով որևէ հստակ պատասխան հունիսի 4-ին ևս նաիրիտցիները հավաքվել էին կառավարության շենքի դիմաց` նույն պահանջով: Այս անգամ վերջիններս պնդում էին, որ եթե մինչև հունիսի 9-ը չկայանա Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպում, կամ դրական պատասխան չստանան, անժամկետ նստացույց են սկսելու:
Չնայած այս անգամ էլ պարտքի մարման հստակ ժամկետներ են ներկայացվել, գործարանի նախկին մամուլի քարտուղար Անուշ Հարությունյանը նշել է, որ հինգշաբթի օրն ամեն դեպքում նորից են հավաքվելու կառավարության մոտ՝ վերագործարկման խնդիր բարձրացնելու:

9 Июнь 2015 - 14:54 AMT
Работникам ереванского завода «Наирит» выплатят задолженность по зарплате до 15-го июля, заявил во вторник премьер-министр Армении Овик Абрамян в ходе встречи с сотрудниками предприятия, сообщает пресс-служба правительства.
Премьер-министр сообщил, что по итогам совещания у президента республики Сержа Саргсяна было принято решение до 15 июля 2015 года найти средства для полной выплаты задолженности по заработным платам работникам завода.
Абрамян также отметил, что поручил министру энергетики и природных ресурсов Ерванду Захаряну сформировать комиссию, которая займется вопросами расчета и уточнения зарплат.
Также в ходе встречи обсуждались вопросы перезапуска завода. Отвечая на предложения «наиритцев» по данному поводу Абрамян отметил, что правительство заинтересовано в том, чтобы предприятие было перезапущено.
«Мы готовы рассмотреть любое разумное, обоснованное и реалистичное предложение по вопросу перезапуска «Наирита» и по возможности содействовать его реализации», – отметил премьер-министр, сообщает АРКА.
13 мая министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян заявил, что ведутся работы в направлении полного погашения задолженностей по зарплатам сотрудникам «Наирита». «Конкретные сроки назвать не могу, однако надеюсь, что до конца года нам удастся создать возможность для этого», – сказал он. Как отметил Ерванд Захарян, накопившаяся за 4 года задолженность по зарплате сотрудникам ереванского завода «Наирит» составляет 5,7 млрд. драмов. По словам министра, имущество предприятия полностью заложено в Межгосударственном банке, между президентом, правительством Армении и руководством Межгосударственного банка состоялись переговоры, чтобы как можно скорее вывести имущество из-под залога. «Кажется, вопрос решается», – сказал он.