ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OPEC Fund for International Development (OFID) և Ամերիաբանկը $20 մլն-ի վարկային պայմանագիր են ստորագրել, որը կտրամադրվի Բանկին: Վարկը տրամադրվում է 7 տարի ժամկետով և կուղղվի Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը, որոնք ապահովում են երկրի համախառն ներքին արդյունքի 35-40%-ը:
Նման ծավալի միանվագ ֆինանսավորմամբ OFID-ն առաջին անգամ է հանդես գալիս Հայաստանում:
«Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում OFID-ի հետ նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծումը: Ֆինանսավորման նոր միջոցների ներգրավումը մեզ հնարավորություն կտա մեծացնել ՓՄՁ-ների վարկավորման ծավալները, կապահովի երկարաժամկետ ֆինանսավորման հնարավորություն ՓՄՁ-ների համար, ինչն էապես կնպաստի նրանց գործունեության ընդլայնմանը, մրցունակության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, Հայաստանի տնտեսության հետագա զարգացմանը»,- նշել է Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ – գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Ընդլայնելով գործակցությունը միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ, Ամերիաբանկն արդյունավետ գործակցության արդյունքում ներգրավել է $320 մլն-ի ընդհանուր գումարով ֆինանսական միջոցներ:
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը կազմավորվել է 1976-ին OPEC-ի անդամ երկրների կողմից: Դրա հիմնական նպատակն է խթանել տնտեսական և սոցիալական առաջընթացը և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել զարգացող երկրներին:

The OPEC Fund for International Development (OFID) has signed a $20m loan agreement with Ameriabank of Armenia. The transaction represents OFID’s largest loan to a local commercial bank in the country, ARKA reports.
The loan is granted for a period of 7 years and will be used to finance Armenia’s small and medium-sized enterprises (SMEs), which account for 35-40% of Armenia's GDP, Ameriabank said in a press release today.
Ameriabank CEO Artak Hanesyan is quoted as saying that the Bank appreciates the establishment of new partnerships with OFID.
"Attraction of new financial resources will allow us to increase lending to SMEs and secure long-term financing of this sector. This will in turn contribute to the expansion of their operations, increase their competitiveness, create new jobs and boost the economic development of Armenia," he said.
By expanding its relationship with leading international organizations Ameriabank has attracted so far a total of $320 million in financial resources.
OFID was established in 1976 by OPEC member countries to promote economic and social progress and provide financial assistance to developing countries.